domnule doctor

Suferiti de o boala care va determina sa tineti regim? Si totusi nu percepeti asta ca pe o corvoada deoarece cunoasteti nenumarate combinatii ale mancarurilor permise? Faceti si altora viata mai usoara prezentand aceste mancaruri dietetice si de regim.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

nicoleta_ser_ban
Incepator

domnule doctor

Mesajde nicoleta_ser_ban » 10/02/2009 10:13

am inaltimea de1,62si am 95kg.in fiecare zi beau cate un ceai pt slabit s nu are niciun efect asupra mea.nu mananc mult.ce mi-ati putea recomanda sa mai slabesc cateva kg?
am consultat anumiti doctori si mi sa spus ca este pe baza hormonala si dupa un pahar de apa simt ca ma ingras.va rog sa ma ajutati.va multumesc anticipat

Sidonia
Bucatar in devenire

Mesajde Sidonia » 11/02/2009 07:47

Spoar, sport, sport....mult sport !!!
Du-te la sala si fa miscare...ce iti place ! Aerobic, fitness...ce vrei tu !!!
De abia apoi diete de slabire !
ImagineImagineImagine

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 11/02/2009 08:38

Fa analiza de sange si verifica tiroida. Acolo se pare ca ai probleme daca zici ca nu mananci mult si te ingrasi si mai ales daca bei apa si senzatia este aceasi. Parca ma aud pe mine cu cativa ani in urma, nu lasa asa. desigur ca si miscarea are un cuvant de spus aici. Incepe cu analize si apoi cu diete, gramaje, sport ( miscare) si ai s avezi ca se va schimba ceva . :hug:

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 11/02/2009 09:34

Nicoleta,nu te descuraja si intreprinde ceva pentru sanatatea ta ,in primul rand si apoi pentru aspect.
Pupi are dreptate !Tiroida da astfel de efecte in plan fizic !
Nu te infometa ca nu ajungi la nici un rezultat !
Mananca des(cam 5 "gustari"/zi) si acelea sa fie fructe,legume(in salate,fara maioneza,kekup,etc),inlocuieste sarea cu alte condimente(menta,busuioc,oregano,etc),bea cel putin 2 l apa/zi si de cate ori ai senzatia de foama,bea un pahar mare de apa(statuta),ceai cald dupa fiecare masa.
Ar fi multe de spus !
Daca ti-ai facut analizele,mai ales cele de tiroida,tine-ne la curent si vom mai vedea ce sfaturi am putea sa-ti dam.
Poate si cateva cure de slabire,incercate de noi !
Nu lua medicamente pentru slabit !
Cu multa rabdare(si incurajari desigur-noi o vom face !),in timp mai indelungat,dar sigur si mai sanatos pentru tine,vei reusi ceea ce ti-ai propus.
Primul pas l-ai facut:VREI!
"Un gram de practica valoreaza cat o tona de teorie.
Iar un graunte de imaginatie face mai mult decat un car de practica"
-Legea lui Bookev-

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 11/02/2009 09:56

E vreun doctor pe aici?! :shock: :D

Înapoi la “Sanatate - diete si regimuri alimentare”