Dieta Montignac

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

jenyk
Incepator

Dieta Montignac

Mesajde jenyk » 21/05/2007 06:03

CAND SPUI MICHELLE MONTIGNAC,TE GANDESTI LA DISOCIEREA ALIMENTELOR!
EL CLASIFICA ALIMENTELE IN MAI MULTE CATEGORII,IAR APOI INFORMATII DESPRE MODUL IN CARE POT FI COMBINATELE ALIMENTELE INTRE ELE. EU TIN MONTI SI POT SPUNE SINCER CA,NU NUMAI CA MA SIMT MINUNAT DAR,AM SLABIT FRUMOS,FARA SA MA INFOMETEZ.

CINE CUNOASTE SI DORESTE SA DEZBATEM ACEST MOD DE VIATA SANATOS,VA ASTEPT CHIAR ACUM!
Ultima oară modificat 22/05/2007 09:19 de către jenyk, modificat 1 dată în total.

jenyk
Incepator

Mesajde jenyk » 21/05/2007 06:40

MONTIGNAC ARE CA PRINCIPIU CONSUMUL DE GLUCIDE CU UN INDICE GLICEMIC MIC SI FOARTE MIC ,DEOARECE ARE CA SCOP PREVENIREA INGRASARII SI DE A REDUCE LA MINIM SECRETIA DE INSULINA,CU REZULTATE BUNE, DE A SLABI!
REGULILE SUNT URMATOARELE;

Glucidele sunt de 3 feluri:

1. cu IG cuprins intre 0 si 35 care se pot combina cu proteine si grasimi (lipide)

2. cu IG cuprins intre 35 si 50 care nu se pot combina cu proteine sau grasimi

3. cu IG peste 50 care sunt absolut interzise

Asadar trebuie sa consultam lista indicelui glicemic (IG) al alimentelor si sa le impartim in 3 categorii.

Mesele pot fi de 2 feluri:

1. Protido-lipidice (proteine si lipide consumate cu glucide cu IG<35)

2. Glucidice (glucide cu IG intre 35 si 50 - pot fi consumate doar cu glucide cu IG<35)

Micul dejun poate fi glucidic sau protido-lipidic

Pranzul este numai si numai protido-lipidic

Cina poate fi glucidica sau protido-lipidica

Pauzele dupa mesele GLUCIDICE trebuie sa fie de 3 ore pentru a trece la o masa lipidica si de 5h pentru a revenila o masa glucidica,dupa una lipidido-proteica.

Nu se bea apa in timpul mesei sau cu mai putin de 1/2 ora inainte (numai dupa masa)

Fructele crude nu se consuma in timpul sau la sfarsitul mesei ci numai cu min 1/2 ora inainte

Singurele fructe crude ce pot fi consumate oricand sunt capsunile si fructele de padure (cele care in engleza se termina in berry)

Morcovul se consuma numai crud (are IG<35) prin prelucrare termica ii creste IGul la peste 50 - deci este interzis

Zaharul este interzis (are IG=100). Se poate folosi fructoza sau stevia [stivia se citeste] (ca indulcitori naturali) sau indulcitori sintetici.

Se evita pe cat posibil grasimile saturate (de provenienta animala). Singura admisa in cantitati limitate este cea provenita din lapte (smantana si untul)

Cafeaua trebuie sa fie cat mai slaba (cea arabica este cea mai slaba) sau decofeinizata. Nu se beau ceaiuri cofeinizate

jenyk
Incepator

Mesajde jenyk » 22/05/2007 03:16

Meniu de azi;
dimin.wasa cu gem dietetic si cafea cu lapte degresat
pranz-piept de pui cu varza calita
seara-fructe

O ZI FRUMOASA,S-AVETI!

doareu23
Incepator

Mesajde doareu23 » 22/05/2007 03:33

Multumim Jenik ca ni te-ai alaturat la acest subiect.....eu vreau sa mai dau jos vreo 5 kg
..Acum ca am si ambitie..Apoi urmeaza perioada de mentinere.. :)
Mananci ca sa traiesti,nu traiesti ca sa mananci....

jenyk
Incepator

Mesajde jenyk » 22/05/2007 03:45

doareuacele 5kg. care trebuie sa le dai jos,nu-s greu de lepadat.Eu,cred ca,daca urmam aceste principii de viata,avem rezultatele scontate.
MULT SUCCESC IN LUPTA CU KG.!

adry
Bucatar de elita

Re: DIETA MICHELLE MONTIGNAC

Mesajde adry » 22/05/2007 03:48

jenyk scrie:[/b] CINE CUNOASTE SI DORESTE SA DEZBATEM ACEST MOD DE VIATA SANATOS,VA ASTEPT CHIAR ACUM! [/i]

Si eu sunt adepta Montignac! Am cumparat toate publicatiile lui ( printre altele are si o carte de retete ) si in primele trei saptamani am fost multumita de rezultat! Dupa care am intrerupt (pentru o samtamana de vacanta unde am mancat pe rupte) iar acum desi am reluat programul Montignac kg mele nu se mai misca! S-a blocat sistemul :cry: :cry: :cry:

jenyk
Incepator

Re: DIETA MICHELLE MONTIGNAC

Mesajde jenyk » 22/05/2007 04:57

adry scrie:
jenyk scrie:[/b] CINE CUNOASTE SI DORESTE SA DEZBATEM ACEST MOD DE VIATA SANATOS,VA ASTEPT CHIAR ACUM! [/i]

Si eu sunt adepta Montignac! Am cumparat toate publicatiile lui ( printre altele are si o carte de retete ) si in primele trei saptamani am fost multumita de rezultat! Dupa care am intrerupt (pentru o samtamana de vacanta unde am mancat pe rupte) iar acum desi am reluat programul Montignac kg mele nu se mai misca! S-a blocat sistemul :cry: :cry: :cry:

adry,este normal ca organismul sa faca o pauza dupa ce a pierdut primele kg.
Trebuie perseverat si pierderea se va relua curand ,chiar daca ritmul este mai lent pt.ultimele kg. :wink:
Mult succes :!:

adry
Bucatar de elita

Mesajde adry » 26/05/2007 11:06

Jenik, sunt foarte indecisa sa continui cu Montignac sau s-o "dau" pe Galland! Sa fiu sincera si cel de al doilea ma convinge, mai ales ca sunt studii mai noi la care face referinta! Si apoi am descoperit ca se pleaca de la aceeasi baza: reducerea secretiei de insulina! La Galland imi place mult ca introduce fructe seci (nuci, alune, migdale, seminte de dovleac...etc) care sunt foarte bogate in Omega 3!In fine nu stiu ce sa fac! :badday: Din pacate (cred ca ai notat) nu sunt prea constanta :? :? :?

jenyk
Incepator

Mesajde jenyk » 05/06/2007 03:39

ADRY ,te-as ruga sa-mi spui si mie mai multe de aceasta dieta GALLAND.Nu am auzit de ea!
Eu tot pe MONTI merg in continuare!

adry
Bucatar de elita

Mesajde adry » 08/06/2007 07:03

La subiectul pe care l-am deschis cu dieta Galland, Nicoleta a gasit acest link in italiana :?:
http://www.girlpower.it/look/benessere/leptina.php
Daca nu sti italiana pot sa-l traduc eu si ti-l trimit in privat (in cazul in care te intereseaza).Pana la urma am cumparat si cartea pe care a publicato acest medic.In prima parte explica toata filosofia acestei diete, da meniul pe doua saptamani pentru fiecare faza (I, II, si III) inclusiv retetele pe care el le sugereaza. Este intr-un fel asemanatoare cu dieta Montignac dar Galland iti sugereaza sa consumi 9 porti de fructe si legume intr-o zi (bineinteles combinate cu cantitati generoase de alimente proteice).Si era sa uit de trei ori pe zi cate o cana de ceai verde. Se pare ca accelereaza metabolismul! Daca te intereseaza un ex. de meniu pe o zi spune-mi si-ti scriu!
Sfatul meu insa e ca daca ai inceput Montignac si vezi rezultate sa mergi inainte :!:

Înapoi la “Cure de slabire”