DIETA DUKAN

Suferiti de o boala care va determina sa tineti regim? Si totusi nu percepeti asta ca pe o corvoada deoarece cunoasteti nenumarate combinatii ale mancarurilor permise? Faceti si altora viata mai usoara prezentand aceste mancaruri dietetice si de regim.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

alexia291101
Bucatar in devenire

DIETA DUKAN

Mesajde alexia291101 » 30/09/2011 11:53

Dragilor dupa o perioada indelungata departe de acest minunat forum m-am intors (probabil ca asta nu intereseaza pe nimeni) ....dar uitindu-ma peste subiectele create si discutate am observat ca nu ai nici un subiect despre dieta la moda: DUKAN.
Ce parere aveti despre aceasta dieta si daca sunteti adeptele ei astept comentarii.

Eu am inceput dieta Dukan de 5 zile si sunt in faza de atac...e bine...deocamdata vad rezultate si nici nu e prea greu sa o tin
Iulia Cristina

black_sweet_crush
Bucatar

Mesajde black_sweet_crush » 30/09/2011 12:31

alexia, bine ai revenit!de ce ai disparut?
succes cu dieta si ai grija cu ea ca sunt pacatoase rau dietele. sa ne postezi ni noua cum este cand ai timp. :flower:

alexia291101
Bucatar in devenire

lenea e cucoana mare.

Mesajde alexia291101 » 30/09/2011 05:44

Am ramas fara munca si eu toate mesajele le postam de la birou. Acasa imi era lene sa ma conectez...imi revizam e-mailurile si un cam atit.

Dieta Dukan nu e foarte greu de tinut. Maninci suficient dar numai din alimentele permise. Dupa prima faza poti sa consumi si legume. Ce imi e cel mai greu ca nu pot minca fructe ...mie imi plac foarte mult...

cel mai bine e ca iti poti face deserturi delicioase cu retete de dieta...
Iulia Cristina

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 01/10/2011 10:28

Iulia bine ai revenit si bafta cu dieta !! dietele astea cu multe proteine sunt foarte bune cind esti sanatos tun, chiar schimb metabolismul ( cunosc exemple) . Altfel vai de rinichii celui care se apuca de asa ceva .

alexia291101
Bucatar in devenire

Mesajde alexia291101 » 01/10/2011 11:07

aaaaaa....sanatoasa tun....
adevarul este ca mi-am facut analize inainte de a incepe, ceea ce recomand in toate curele de slabire.
Iulia Cristina

soothe
Bucatar in devenire

Mesajde soothe » 17/10/2011 03:55

alexia291101 scrie:aaaaaa....sanatoasa tun....
adevarul este ca mi-am facut analize inainte de a incepe, ceea ce recomand in toate curele de slabire.

Buna! Bine ai revenit! Cred ca ne-am mai vazut pe vremuri. Si eu am revenit dupa o perioada f lunga.

Totusi de ce faci cura de slabire? Nu e cumva mai indicat un stil de viata (alimentar vorbind) in care ai niste repere care ti se potrivesc?
E de la sine inteles ca daca incetezi cura de slabire si treci la acelasi regim de viata care te-a dus la conditia de inaintea curii de slabire repeti istorioara.. In felul acesta, daca nu ai invatat nmici de la cura de slabire, degeaba te-ai deranjat.
Nu crezi?

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 17/10/2011 06:03

Dupa parerea mea, cea mai mare prostie sant dietele astea de slabire....daca ti-a trebuit 3 luni ca sa pui pe tine 5 kg de grasime, de ce nu vrei sa intelegi ca e mai sanatos ca procesul sa fie invers....acelasi nr de luni si acelasi nr de kg dar cu o singura diferenta ....sa le dai jos....calori 1200-15oo/zi , miscare in aer liber nu la sala, ti trebuie si soarele sau lumina zilei pentru vitamina D care e indispensabila corpului....zilnic o ora de mars, jogging, plimbare in pas alert, intindere si inapoi acasa...apoi apa sau un fruct( mar) si nimic altceva....nu lasa creierul sa te conduca spre un motiv fals" ai facut efort, acuma meriti sa te recompensezi cu ceva bun" ...orice dieta nu e bun, aorice pastila la fel ,in timp au urmari asupra organismului...sant de efect imediat dar "in a long run" ai numai de pierdut....poti manca orice doresti dar in moderatie, portii de la mic la foarte mic daca vrei sa sari calul cu o slaninuta sau cu altceva la fel de caloric....exista foarte multe mancaruri care se pot prepara si sant gustoase si deloc calorice....poti foarte lejer sa stai la 1300 cal/zi si sa slabesti daca urmezi cele scrise....iti formezi un stil de viata sanatos si nu mai ai probleme cu ingrasarea....bei o bere, mananci un croissant si te miri cum deja ai consumat 1000 calorii???
sau mananci mere, salate, vegetale, burgheri preparati in casa, mai micuti si mai subtirei cu mustar in locul maionezei, sau un sandwich din 2 felii de salata peste care pui o felie de sunca slaba, e feliuta de cascaval, avocado si rosie ...e hranitor si sanatos...nu ai painea si nici caloric nu este asa de tare....doar bunavointa sa fie ca se poate slabi fara diete distrugatoare....

Înapoi la “Sanatate - diete si regimuri alimentare”