Dieta celor 1000 de calorii pe zi

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

Nally
Bucatar

Dieta celor 1000 de calorii pe zi

Mesajde Nally » 26/11/2005 09:49

Daca urmezi aceasta dieta timp de 2 saptamâni, poþi slabi pâna la patru kg. În plus, organismul tau se va dezintoxica ºi vei scapa ºi de celulita. Alege o varianta pentru fiecare masa a zilei:

La micul dejun trebuie consumate alimente energizante

1. SandviÂş cu castraveĂži
Ia doua felii de pâine cu seminÞe ºi unge-le cu o linguriÞa de margarina. Apoi, curaÞa o jumatate de castravete, taie-l felii ºi amesteca-l cu brânza de vaci. Pune feliile de castravete amestecate cu brânza pe pâine.

2. Musli cu fructe
Amesteca 3 linguri de fulgi de ovaz cu 2 linguri de fulgi de porumb. Toarna peste ele lapte degresat sau iaurt. Rade apoi un mar, amesteca totul ºi adauga câteva nuci ºi stafide.

La prânz consuma proteine

1. Salata de curcan
O porĂžie de piept de curcan, taiata felii Âşi prajita bine, amestec-o cu fasole verde fiarta Âşi adauga 2 roÂşii, 50 g porumb Âşi o legatura de patrunjel tocat.

2. Omleta cu salata
Prepara o omleta simpla Âşi o salata compusa din: 1 ardei roÂşu, o roÂşie, un fir de ceapa verde, 1/2 castravete Âşi o salata verde. Amesteca parĂžile vegetale cu puĂžin iaurt.

La cina, alimente uÂşoare

1. Paste cu legume
Amesteca paste fierte, un morcov ras, o Ăželina, 2 caĂžei de usturoi zdrobiĂži.

2. Orez dulce-sarat
Fierbe 50 g de orez. Adauga 100 g de ceapa verde, o felie de Âşunca degresata, o jumatate de pahar de iaurt, ananas (dupa gust), o jumatate de mar Âşi 1/2 linguriĂža de curry. ( www.sanatateata.com )

Si cred ca se pot face mult mai multe combinatii consultand tabelul de calorii al alimentelor ( http://www.reteteculinare.ro/sanatate/c ... alculator/ ) , avand grija sa nu depasim numarul 1000 . :wink:

allain
Incepator

Mesajde allain » 04/01/2006 10:07

:o ciao! Sunt noua pe acest forum,dar m-am oprit aici pentru ca ma intereseaza aceasta dieta de 1000 calorii.Tu ai tinut aceasta dieta?Ai avut rezultate bune cu ea? Multumesc,anticipat!
allain

Nally
Bucatar

Mesajde Nally » 05/01/2006 01:36

Buna allain! Bun venit pe forum! :hug:

Nu am tinut dieta aceasta dar cunosc persoana care a tinut si a avut rezultat! :wink:
Mi s-a parut interesanta si am postat informatiile gasite! Sper sa fie de folos celor care o vor incerca! :)

allain
Incepator

Mesajde allain » 07/01/2006 07:09

Multumesc!Dupa cum am mai spus am inceput o dieta disociata si astept sa vad cum merge!Au trecut deja 5 zile,azi,dar ma gindesc sa am rabdare macar 2 saptamini,sa vad daca merge sau nu! Mai vorbim,te pup si numai bine!
allain

allain
Incepator

Mesajde allain » 13/01/2006 06:19

Buna dimineata la toata lumea!Dieta disociata chiar merge,dupa 8 zile am slabit 3 kg,sunt asa de fericita! Oricum incerc sa o tin cit mai mult timp posibil,cit voi rezista,si dupa aceea voi incerca sa diversific un pic alimentatia ,dar n-as vrea sa depasesc 1000-1200 calorii pe zi.Sa stii ca am notat retetele tale,si daca mai ai si altele eu iti sunt recunoscatoare,si-ti multumesc!Daca mai ai retete pentru prinz si seara,pentru ca dimineata eu maninc doar fructe.Numai bine!
allain

allain
Incepator

Mesajde allain » 13/01/2006 06:41

Multumesc pentru retete si chiar ma intereseaza daca ai mai multe.Mai ramin pe disociat,cit mai rezist,apoi am sa trec pe un regim mai echilibrat ,dar care sa nu depaseasca 1000-1200calorii pe zi.Dimineata eu consum numai fructe.Numai bine!
allain

allain
Incepator

Mesajde allain » 13/01/2006 06:44

:lol: Ma scuzati,am trimis 2 mesaje,pentru ca primul nu se dusese,acum vad ca au aparut amindoua! Deh...sunt novice si-n ale calculatorului.Va pup!
allain

Manowar
Incepator

In legatura cu dieta de 1000 de calorii

Mesajde Manowar » 01/02/2006 09:34

Am 18 ani , 195 cm inaltime si 130 kg.

Deocamdata mi-am setat o cura de aprox. 1700-1800 calorii / zi cu ceva sport.

Nu credeti ca mi-ar dauna o cura de numai 1000 calorii / zi ?!

Cer si yo o parere :P

allain
Incepator

Mesajde allain » 02/02/2006 05:40

:hug: Buna Manowar! Din cite stiu eu ,da,la virsta ta arderile sunt mai rapide,deci nu trebui sa scazi sub 1700 de calorii pe zi.Si pentru ca esti ffff tinara ar fi mai indicat sa consulti un nutritionist si sa nu urmezi nici o dieta dupa ureche.Va pup si numai bine! 8)
allain

Laurici
Incepator

Mesajde Laurici » 27/02/2008 08:02

Intai si intai, va salut pe toti :) Sunt noua aici.. si ma confrunt cu o mica mare nelamurire.. :D

Prin informarea de pe mai multe site-uri nutritioniste, mi-am creat propria "reteta".. Care e de aproximativ 1100 calorii/zi.. "Meniul" l-am pus destul de echilibrat, tinand cont de vechea vorba "putin si des"..
Desigur, dorinta mea este sa scad in greutate, intrucat am aprox. 1.65 m si 65 de kg..poate putin peste,dar nu ating 70.. Avand in vedere ca "reteta" este accesibila si echilibrata (consider eu), credeti ca-mi va afecta in vreun fel sanatatea? Ar trebui sa fac in asa fel incat numarul de calorii sa fie mai mare? Mentionez ca am 17 ani..
Va rog frumos sa ma ajutati.. Multumesc!
Simple and precious ;)

Înapoi la “Cure de slabire”