Dieta Abs Diet

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

dewe
Incepator

Dieta Abs Diet

Mesajde dewe » 14/06/2008 08:52

Salutare. Acum cateva luni trebuia sa ma duc la o nunta cand am descoperit cu stupoare nu numai ca nu ma incapea nimic, dar cand m-am dus sa imi cumpar ceva nou crescusem peste noapte cu 3 masuri, si culmea toate stateau pe mine ca un sac :cry:
Am ajuns acasa si da-i si cauta regimuri. Am ajuns la un regim, creatpt barbati, dar usor de adaptat, super sanatos mi s-a parut mie si in final care s-a dovedit si eficient.

Principiile de baza: exista o lista de 12 alimente "miraculoase" numite power 12. Zi de zi trebuie sa avem 3 mese principale, si 3 gustari. Nu prea am putut eu sa respect asta, dar cu cat mai multe, cu atat mai bine. La fiecare masa principala incorporam cel putin 2 elemente power 12 si la fiecare gustare cel putin un element power 12.
Mai avem si o lista cu ce ar trebui mancat deseori, uneori si rareori.
Iete listele:
POWER 12
Almonds and other nuts
Beans and other legumes
Spinach and other green veggies
Dairy (low fat or fat-free)
Instant oatmeal
Turkey/lean meats (steak, chicken and fish)
Peanut Butter (all natural)
Olive oil
Eggs
Whole grain breads/cereal
Extra-protein (whey) powder
Raspberries and other berries

EAT OFTEN
Apples
Asparagus
Avocados
Bananas
Brown Rice
Canadian Bacon
Canola Oil
Citrus Fruits and Juices
Lean Game (Ostrich etc)
Garlic
Lentils
Mushrooms
Melons
Peaches
Peanul Oil
Peas
Peppers
Pizza
Popcorn (fat-free)
Shelfish (bivales)
Soup (broth-based)
Sunflower seeds
Sweet Potatoes

EAT OCCASIONALLY
Baked Potatoes
Beer (light)
Butter (light)
Chocolate
Coffee
Lamb
Lasagna
Lunchmeat
Macaroni
Margarine
Nuts
Pudding
French Fries
Graham Crackers
Granola (low-fat)
Ham
Honey
Ice cream (low-fat)
Jam and Marmelade
Pork Tenderloin
Rice
Sauerkraut
Sorbet
Sherbet
Veal
White wine
Frozen Yogurt

EAT RARELY
Bacon
Bagels
Baked goods (cakes, cookies, etc)
Beef (t-bone steak)
Beer
White Flour
Game
Jellies
Margarine
Non-dairy creamer
Pasta (creamy)
Pastries
Peanut butter
Soft Drinks
Soup (creamy)
Ribs
Vegetables (fried or creamed)

Listele sunt in engleza :) dupa cum s-a observat. Daca vrea cineva ajutor la traduceri sa imi spuneti.

Pe langa ce e in regim, eu am eliminat complet faina alba si zaharul ca principiu de baza, chiar daca uneori am mai calcat stramb putin.

Am slabit 7 kg in 2 luni jumatate, iar sotul meu, care face si f mult sport a slabit 11 kg in 2 luni.
Regimul e super sanatos si desi pare lent merita tinut. Nu iti privezi corpul de nimic esential, nu ajungi anemic sau mai stiu eu cu ce probleme la sfarsit. Spor la slabit!

danutza_ro
Incepator

interesant.

Mesajde danutza_ro » 24/08/2008 04:26

il voi incerca si eu
:o

dewe
Incepator

Mesajde dewe » 04/09/2008 12:10

Recomand cu incredere. Au trecut peste 2 luni de cand mananc normal si nu am luat in greutate deloc. Sotul meu in continuare slabeste desi si el a lasat-o mai moale. Toti prietenii si cunostintele s-au pus pe slabit si se pare ca da rezultate chiar si la varste mai inaintate (seful meu de 60 de ani s-a pus pe cura...pana acum a slabit vreo 6 kg in cateva luni...dar nici nu se abtine de la un KFC, pe saptamana, etc)
Bafta multa si daca ai nevoie de ajutor sa nu eziti sa intrebi!

suricata_2007
Incepator

Mesajde suricata_2007 » 16/09/2008 03:22

poate cineva sa traduca listele astea? multumesc frumos, pentru mine mai greu cu engleza................ :roll:

Înapoi la “Cure de slabire”