Diet diary..

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

alexuts17
Incepator

Diet diary..

Mesajde alexuts17 » 01/05/2009 09:59

Azi m-am trezit la ora 9.
M-am trezit la insistenţa mamei care se lăuda că mi-a făcut cea mai bună cafea cu lapte pe care am băut-o vreodată...Şi cel mai copios mic dejun..
"Huh.." mic dejun copios..tocmai azi..când e a doua zi de dietă..celebra-mi dietă disociată care-mi recomandă la micul dejun doar fructe..şi cum momentan, fructele din casă sunt reprezentate de mere şi de portocale...deja îmi diagnostic o fantastică durere de stomăcel..
Mă ridic din pat şi, în drum spre baie...zăresc micul dejun..ouă cu şuncă , lapte bătut,iar la desert bezele şi fursecuri cu cafea "lăptoasă".. aşa zice mama..
Măcar de aş avea ambiţia să mă ţin de dietă..ambiţia pe care o aveam acum 1 an..Ce haioasă sunt..
De 1 mai, în loc să mă abţin...aşa cum mă abţin de la muncă...şi implicit, de la şcoală..eu mă înfrupt..
Mna..asta e..cedez tentaĹŁiei..
Şi , cum era de aşteptat..după micul dejun extrem de săţios..îmi petrec Ziua Muncii gustând şi ciugulind mai mult sau mai puţin din toate prostiile din casă..şi din chestiile preparate împreună cu mama..
Mai pe seară..am ieşit la o mică plimbare cu superba mea bicicletă antică..din 98..
Câteva minute m-am certat singurică pentru bafta mea..apoi m-am oprit ..m-am aşezat pe portbagajul micuţ al bicicletei şi am admirat roţile pe care riscam să le sparg în sârmele de prin grădina verde a vecinului..
Am venit apoi în cameră să-mi las căştile şi telefonul..
Şi..surpriză...la pc erau sora mea şi iubitul ei..Ascultau melodia mea..şi a lui Radu..
"Cum de v-a venit să ascultaţi melodia asta ?"
S-au uitat amândoi zâmbind la mine..
"Dăăă!" mi-ar fi zis..sunt îndrăgostiţi..e şi melodia lor..e "pure love" şi între ei..
I-am lăsat să se bucure unul de prezenţa celuilalt..şi mi-am luat zborul ca o vrăbiuţă dintre cei doi porumbei..
M-am aşezat în leagăn cu pisica în braţe..
Brr..e frig..chiar de 1 Mai..
Şi chiar dacă nu arăt asta..mă gândesc numai la scurta mea poveste cu Radu..poveste nereuşită din care cred că doar eu am ieşit în pierdere..el fiind deja profesionist în cuceriri...laşul..
Ah da..bineÎnteles că eu n-am fost decât "Încă una " la colecţie..
Cert e că aş vrea să-şi deschidă ochii albaştri şi să vadă măcar pentru un minut realitatea..să vadă că nu e aşa cum se crede el ci doar încă un idiot pe lumea asta..
Şi, revenind la cauza depresiei mele de azi..am să-mi readuc ambiţia la viaţă !!
Ce dacă ciocolata e delicioasă dacă urmează o săptămână întreagă de depresie şi învinovăţire după asta ?!
La naiba cu toate dulciurile, grăsimile şi deliciile culinare !!
Am să slăbesc pentru mine, pentru că aşa vreau! Căci, la urma urmei..viaţa asta e a mea şi m-am născut să o trăiesc.
Fiţi alături de mine, vă rog!
Vreau să ştiu că am prieteni, chiar şi pe un forum.Vreau să cred şi să mă asigur că nimic nu e imposibil atunci când vrei cu adevărat.
Mâine o să vă povestesc izbânda..Prima zi de Încercare..

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 03/05/2009 10:57

Bafta !!! :flower:

Înapoi la “Cure de slabire”