Curele de slabire nu functioneaza!

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

cataeremia
Incepator

Curele de slabire nu functioneaza!

Mesajde cataeremia » 18/07/2008 02:43

Buna!

Sunt o persoana care am incercat o sumedenie de cure de slabire si chiar am avut probleme cu sanatatea din cauza acestora (lipsa calciu, magneziu etc.).

In plus, dupa fiecare cura, la finalul careia, de obicei, in loc sa slabesc mai rau ma ingrasam, aveam din ce in ce mai putina incredere in mine, in fortele mele proprii de a slabi, iar in cele din urma am ajuns chiar sa cred acest lucru si sa ma impac cu ideea ca sunt o persoana obeza si asa voi ramane toata viata!

De curand am pus mana pe carti de anatomie si nutritionism si am studiat metabolismul uman.

WOW!

Mi-am dat seama de ce toate curele de slabire nu au functinat! Deoarece corpul uman se adapteaza la ceea ce mananci.

Asa am ajuns sa revin la un gand mai vechi "Trebuie sa se poata face ceva, trebuie sa fie o solutie pentru a slabi usor, fara liste de alimente interzise, fara toate chinurile prin care trebuie sa treci cand urmezi o cura de slabire."

Are cineva raspunsuri pe tema?

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 18/07/2008 03:22

Eu nu sunt medic, nu sunt nutritionist- incerc doar sa iti ofer o posibila solutie (nu stiu daca e buna- dar e oarecum logica).
Parerea mea e ca trebuie mai intai sa citesti cu atentie aici:
http://reteteculinare.ro/sanatate/ sa iti calculezi indicatorul masei corporale, necesarul zilnic de calorii (in funtie de varsta, inaltime, greutate) si apoi sa manaci in asa fel incat consumul de calorii pe zi sa fie mai mic **presupunem ca ai nevoie de 2000 calorii- ei bine incerci sa mananci alimente care sa totalizeze numai 1800 calorii (e un exemplu).
Trebuie sa alegi (cand mergi la piata) alimentele cu continut mic de grasimi (nu e greu- te uiti pe ambalaje) si cu cat mai putine calorii pe suta de grame. Ai perfecta dreptate: nu trebuie sa renunti total la unele alimente- pentru ca asta nu-ti face bine- e frustrant sa stii ca n-ai voie nici macar sa gusti una sau alta. Restrictiile sunt facute ca sa fie incalcate :wink: -asta e tendinta general-umana.
Sfatul meu e sa nu mananci dupa ora 7 seara, sa bei multa apa plata si sa incerci sa faci miscare- mersul pe jos- plimbarile sau mersul cu o anume tinta- ajuta foarte mult- te poti plimba si seara- macar o ora inainte de culcare.
Ziua, poti incerca sa parcurgi un anumit numar de km- daca mergi cu bicicleta e si mai bine. Trebuie sa ai multa vointa! Nu se poate sa spui ca esti o persoana obeza si ca asta nu se poate schimba!! Daca ai fost la doctori (la endocrinolog, de exemplu) si ti s-a spus ca esti perfect sanatoasa, atunci poti sa slabesti. Daca sunt cumva probleme cu glanda sau diabetul.. sau alte complicatii- atunci numai un doctor te poate indruma ce si cum e bine sa abordezi problema slabitului.
Daca esti bine cu sanatatea si slabitul depinde numai de tine atunci SIGUR poti sa slabesti! :hug:

AlexyaPui
Bucatar in devenire

Mesajde AlexyaPui » 18/07/2008 03:36

organismul se adapteaza si orice dieta ai incerca... la inceput cand tii o dieta cam dupa o sapt se vad rezultatele si constati ca ai slabi considerabil..apoi tii in urmatoarea saptamana descoperi ca nu ai slabit nici jumatate cat ai slabit saptaman trecuta.. nu e adevarat ca nu functioneaza.. unele diete sunt niste sf uri ...fa ti tu singura o dieta... dupa organismul tau.. micul dejun mananci normal si apoi incearca sa te abtii sa manaci pana te saturi.. dak ti e pofta de ceva : gusta , ia o gura si gata. nu trebuie sa manaci sa te saturi ...mergi mult pe jos , fa miscare.. apoi dupa o saptamana schimba stilul de mancare.. baza-te doar pe lactate sau orice altceva vrei tu..trebuie doar sa difere.. sunt sigura ca cu timpul o sa intelegi cum sta treaba
ps: eu mi am tras de pe net filme cu aerobic si f ac aproape zilnic ... :peace:
Experienta este cel mai prost invatator. Ea ne da intai examenul si numai dupa aceea lectiile !

alina_i
Bucatar Sef

Mesajde alina_i » 01/10/2008 07:52

Eu am slabit 42 de kg cu regimul Atkins! Apoi cantarul s-a intepenit si sa a ramas :( au urmat apoi alte kg peste cele existente :oops:

Orice am incercat nu a mai functionat :oops: Trebuie luat in considerare faptul ca ma apropii vertiginos de 50 de ani si problemele sunt legate si de varsta.

Am tot umblat pe la diversi medici si nutritionisti si pana la urma am gasit ! :D

Iata regimul care a dat roade la mine:

Ziua I :
dejun- cafea neagra sau ceai,
pranz- 2oua fierte tari+rosie cruda+spanac oparit,
cina- friptura de vita+salataverde cu sare si lamaie;

Ziua aII-a:
dejun- cafea neagra sau ceai+un biscuit,
pranz- friptura de vita+salata verde cu ulei,
cina- supa de zarzavat+branza slaba de vaci;

Ziua aIII-a:
pranz- telina rasa (inabusita)+portocala,
cina- 2 oua fierte tari +jambon fiert+salata verde;

Ziua a IV-a:
pranz- un ou fiert tare+morcovi rasi+cascaval,
cina- salata de fructe fara zahar+iaurt;

Ziua aV-a:
dejun- morcovi rasi cu lamaie,
pranz- peste slab+rosie,
cina- friptura de vita+salata verde;

Ziua aVI-a:
dejun- ceai,
pranz- o jumatate de pui fript+salata verde,
cina- 2 oua fierte (tari)+morcovi rasi;

Ziua a VII-a:
pranz- friptura la gratar+ un fruct,
cina- orice va doriti - fara alcool !

Recomandari:
- nu mancati paine,
- nu consumati alcool,
- nu folositi zahar,
- beti 2-3 l apa pe parcursul unei zile.

Tineti regimul 13 zile si mancati normal a 14-a zi, fara a abuza. Acest regim produce o scadere in greutate si schimba metabolismul.

Trebuie sa mentionez faptul ca in completarea regimului, fac si acupunctura.

Sper sa va fie de folos! :hug:
Raul este un bine prost inteles.

www.pasiunilealinei.blogspot.com

5august
Bucatar

Mesajde 5august » 01/10/2008 08:49

Vreau sa va impartasesc si eu cum am slabit dupa ambele nasteri.Am folosit aceeasi metoda de fiecare data si a dat rezultate.
Dupa prima sarcina am ramas cu 9 kg in plus si am hotarat sa nu mananc dupa ora 5 nimic,doar apa ,apa multa.Am scos din alimentatie dulciurile si am redus painea(integrala,facuta de mine ) la 2 felii pe zi,dimineata.In rest am mancat orice ,in asa fel ca atunci cand ma ridicam de la masa sa simt ca as mai fi putut manca.
In 8-9 luni de zile am scapat de kg in plus fara sa ma infometez si fara sa imi privez organismul de vreunul din alimentele necesare bunei lui functionari.
Dupa a doua sarcina am ramas cu 22 de kg in plus si am inceput "cura" renuntand sa mai mananc de la ora 14 ,doar apa.
In 4 luni am slabit 17 kg si vazand ca nu mai am atat de multe de dat jos,am inceput sa mananc pana pe la ora 17 maxim.Am mai slabit 4 kg si incerc sa ma mentin asa.
In plus fata de ce am scris,mentionez ca am facut si putin sport,adica mult mers pe jos,abdomene si cam atat.
Ideea este schimbarea stilului de viata ,sa faci ceva ce vei putea face toata viata ,fara sa iti afecteze sanatatea si fara sa pui inapoi cele cateva kg date jos.
Poate m-a ajutat si faptul ca sunt vegetariana.
Metoda aceasta de a slabi am adoptat-o de la un Centru de Sanatate si Medicina Preventiva de la noi din tara.Ei zic ca daca vrei sa slabesti peste 20 de kg sa nu mai mananci de la orele 14.Daca ai un surplus intre 5-10 kg sa nu mai mananci dupa orele 17 si daca vrei sa iti pastrezi greutatea ,ultima masa sa nu depaseasca orele 18.
Nu este usor sa nu manaci de la orele 14,dar in orice cura de slabire ai nevoie de multa vointa.

baby
Incepator

Mesajde baby » 03/10/2008 04:46

si cam ce mancai?mancare gatita sau macarea era diferita de cea a celorlalti membrii ai familiei?chiar sunt curioasa.eu vin de la scoala la ora 15 asa k nu vad cum as putea sa fac si eu la fel.felicitari oricum,nu e usor sa slabesti atatea kilograme.

5august
Bucatar

Mesajde 5august » 03/10/2008 08:50

baby scrie:si cam ce mancai?mancare gatita sau macarea era diferita de cea a celorlalti membrii ai familiei?chiar sunt curioasa.eu vin de la scoala la ora 15 asa k nu vad cum as putea sa fac si eu la fel.felicitari oricum,nu e usor sa slabesti atatea kilograme.

Mancam ce pregateam pentru restul familiei,dar mentionez ca nu gatesc niciodata cu prajeli,grasimi.In perioada curei am inlocuit lactatele cu lapte de soia, tofu,iaurt din lapte de soia pregatit acasa.
Daca ultima ta masa este la ora 15 sau intre 15-16 si nu mai mananci nimic pana a doua zi ,vei vedea rezultate ,cu siguranta.Mananca variat ,cat mai multe fructe si legume,proaspete de preferat.Daca mai ai intrebari,iti raspund cu placere.

baby
Incepator

Mesajde baby » 03/10/2008 09:34

o sa incerc sa nu mai mananc nimic,dupa ora 15-16 sa vedem ce rezultate sunt.de la inceputul saptamanii am inceput sa iau fructe la mine,pana acum luam un sandvis sau 2.dar e foarte greu sa manac un mar de exemplu si colegele mele sa manace fast food sau dulciuri,si mai am o problema eu nu pot sa beau apa multa,ceai nici atat.dar trebuie sa ma chinui la 1.63 si 63 de kg trebuie sa fac ceva e clar,trebuie sa pot.o sa incep sa mananc mai multe fructe si legume.sa vedem k de cand ma chinui am incercat toate curele posibile si am slabit si m.am ingrasat si tot asa.si nu mai vreusa se intample asta.

5august
Bucatar

Mesajde 5august » 03/10/2008 09:41

Iti doresc succes!Gandeste-te intotdeauna la rezultatul final.Asta te va ajuta moral,cel putin la mine a functionat.Incearca sa bei totusi apa,cu timpul te vei obisnui si cu acest obicei.Eu de ani de zile beau cate o cana de apa dimineata pe stomacul gol.E greu la inceput,dar este sanatos. :hug:

adry
Bucatar de elita

Mesajde adry » 04/10/2008 10:36

5august scrie:Vreau sa va impartasesc si eu cum am slabit dupa ambele nasteri.Am folosit aceeasi metoda de fiecare data si a dat rezultate.
Metoda aceasta de a slabi am adoptat-o de la un Centru de Sanatate si Medicina Preventiva de la noi din tara.Ei zic ca daca vrei sa slabesti peste 20 de kg sa nu mai mananci de la orele 14.Daca ai un surplus intre 5-10 kg sa nu mai mananci dupa orele 17 si daca vrei sa iti pastrezi greutatea ,ultima masa sa nu depaseasca orele 18.
Nu este usor sa nu manaci de la orele 14,dar in orice cura de slabire ai nevoie de multa vointa.

Exact asta vreau sa fac si eu de luni 6 octombrie :wink: ! M-am intors din Romania cu gandul asta mai ales ca am ex. unei cunostinte care a slabit 30 de kg intr-un an, fara o dieta precisa doar limitand putin pastele, painea si dulciurile!
In rest multe legume, fructe, carne, peste in fine de toate :wink: dar lucrul esential este tocmai ceea ce spuneia si tu 5august! Ultima masa sa nu depaseasca ora 18.00: Si apa este intr-adevar foarte importanta!Sper sa reusesc mai ales ca am masurat o curea pe care o purtam iarna trecuta si trebiue s-o inchid cu trei gauri dupa vechiul semn :badday: :badday: :badday: !
O sa va tin la curent!

Înapoi la “Cure de slabire”