Cum sa ma ingras ?

Suferiti de o boala care va determina sa tineti regim? Si totusi nu percepeti asta ca pe o corvoada deoarece cunoasteti nenumarate combinatii ale mancarurilor permise? Faceti si altora viata mai usoara prezentand aceste mancaruri dietetice si de regim.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

baiat
Incepator

Cum sa ma ingras ?

Mesajde baiat » 14/02/2010 01:14

Salutare tuturor!!! Am o rugaminte la voi: stie careva ce program de alimentatie trebuie sa urmez ca sa ma ingras cu aproximativ 5-10 kg intr-o luna sau 2 , o luna si jumatate? Trebuie sa mentionez ca la ora actuala detin 58 de kilograme sanatoase la 177 inaltime si nu stiu ce sa mai mananc ca sa iau nitel in greutate. Ma gandesc ca sunt niste retete mai consistente ceva...

Regard 1 :master: :hug: :rugaciune:

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 14/02/2010 09:19

la mine a avut la un moment dat efect- painea proaspata si eventual calda in catitate mai mare, zilnic- gasesti si tu niste baghete sa iti placa, am vazut multe sortimente in Romania destul de apetisante..
alte preparate tot din sfera patiserie, panificatie
pastele sunt si ele destul de bune..

ratatouille
Bucatar in devenire

Mesajde ratatouille » 14/02/2010 09:39

dulciurile

epurasha
Bucatar in devenire

Mesajde epurasha » 14/02/2010 10:30

eu zic ca trebuie sa mananci lucruri bune, ce-ti place mai mult, dar sa ai grija totusi sa nu exagerezi pt.ca in asa scurt timp poate sa creasca colesterolul foarte repede si atunci dai in alte probleme.
Ca idei de meniu ti-as propune asa:

Dimineata poti manca paine calda cu unt si dulceturi, lapte cald cu miere, oua ochiuri cu bacon la tigaie, polonez cu mustar in chifla, pateu de ficat de gasca.

La pranz ti-as propune asa: ciorba de rata grasa, sau de porc , la felul 2 fasole cu ciolan sau pilaf de orez gatit cu grasime de rata si cu friptura de gaina, neaparat desert cu ciocolata si frisca, sau inghetata de nuci, intre mese poti rontai alune, nuci ,fistic, saratele.
Seara pot manca o supa crema de legume cu unt si smanatana, o friptura cu cartofi si salata si un desert pe baza de caramel/sau o crema de zahar ars.

Poti sa consumi des spaghete cu diverse sosuri, lasagna,budinca de macaroane, pizze cu mult cascaval si branza, tarte cu fructe si frisca, sufleuri dulci sau sarate, musaca, fripturi la tava cu mult sos, salate cu maioneza.Insa toate astea ar trebui combinate si cu fructe si totusi nu pe o perioada asa scurta.Bafta!

epurasha
Bucatar in devenire

Mesajde epurasha » 14/02/2010 10:38

si uitasem un secret iar e sa eviti lucrurile ce slabesc: de exemplu otet in salate, sau faca consumi fructe sa nu fie mere verzi, kiwi , capsuni sau portocale ci banane, piersici , caise.Sa nu alegi ciocolata neagra ci pe cea alba sau cu mai putina cacao, sa eviti scortisoara sau alte digestive, ceaiul verde sau negru,etc

baiat
Incepator

Mesajde baiat » 15/02/2010 07:30

O sa le iau la rand inafara de dulciuri ca pe alea oricum le crap zi de zi :D multumesc tuturor :*:* :X

alinaraluca2000
Bucatar

Mesajde alinaraluca2000 » 15/02/2010 08:48

eu zic ca 55 kg la 1,77 inaltime este ideal, ce ingrasat iti trebuie ca sa ai de unde da jos, si apoi sa-ti mai spun ceva ... corpul tau nu este obisnuit cu multe kg, apoi incep durerile de coloana, varicele din cauza greutatii .... nu cred ca gresesc (eu asa am patit)
ImagineImagineImagine

baiat
Incepator

Mesajde baiat » 15/02/2010 08:57

pei da dar eu fac si sala :)

justine
Incepator

pt ingrasat

Mesajde justine » 10/07/2010 02:44

- in caz ca fumezi si bei cafea renunta ca poti sa mananci cat de gras ca nu te mai ingrasi si ti alunga pofta de mancare
- mananca gras dar totusi sanatos, nu dulciuri, pizza, hot dog sau carne grasa ca ti faci mai mult rau, poti consuma smantana, unt, lapte, branzeturi, peste sau carne mai slaba, prajituri de casa, multe fructe si legume in afara meselor pt ca iti fac pofta de mancare
- ai grija si la stres, daca esti o fire care te consumi din orice sau nu ai stare iarasi te ingrasi mai greu
- dormi suficient, nu pierde nopti
- miscarea e buna, chiar daca pierzi calorii, te relaxeaza psihic si ti se face foame
- depinde si de firea ta cred, cunosc persoane slabe care mananca de te sperii si persoane grase care te miri cu ce traiesc si te intrebi de unde se ingrasa
- eu cred ca te poti ingrasa un pic dar cum vrei tu intr-o luna nu se poate

Înapoi la “Sanatate - diete si regimuri alimentare”