Cum prevenim mahmureala?

Suferiti de o boala care va determina sa tineti regim? Si totusi nu percepeti asta ca pe o corvoada deoarece cunoasteti nenumarate combinatii ale mancarurilor permise? Faceti si altora viata mai usoara prezentand aceste mancaruri dietetice si de regim.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

soothe
Bucatar in devenire

Cum prevenim mahmureala?

Mesajde soothe » 18/12/2007 05:49

a. Mancati bine inainte de a bea. Un stomac plin incetineste absorbtia alcoolului si da timp ficatului de a neutraliza toxinele create prin metabolizarea lui. Atentie! O masa prea bogata in grasimi intarzie absorbtia alcoolului, insa intarzie si neutralizarea toxinelor. MHM va apare mai tarziu dar va tine mai mult. In plus, orice ati face, mahmureala ingrasa!

b. Se spune ca doua lingurite de ulei de Luminita noptii (Oenothera biennis) / Evening Primrose sau 5-6 samburi de migdale neprajiti consumati inainte de primul pahar, v-ar putea feri de unele dintre simptomele de MHM. O alternativa ar fi 70 mg de Silymarina (milk thistle), un excelent intaritor al ficatului.

c. Pentru a ajuta sa va ponderati consumul de alcool pe durata serii, serviti mai intai un pahar de suc de rosii cu o felie de lamaie.

d. Beti din pahare inalte si inguste in loc din cele joase si late. Veti bea cu pana la 30% mai putin. Chestiune de perspectiva.

e. Incercati sa beti un pahar cu apa dupa fiecare pahar de bautura alcoolica pentru a reduce deshidratarea. Inainte de a merge la culcare beti cel putin 2-3 pahare de apa.

f. Consumarea a cate a unui pahar de Gatorade in loc de apa minerala sau Cola va va completa electrolitii, sarurile si alti nutrienti.

g. Beti cu moderatie si mai ales incercati sa beti doar un singur fel de bautura.

h. Daca beti, nu consumati dulciuri. Combinatia zahar & alcool va neutraliza foarte repede vitamina B si va vor face MHM si mai neplacuta.

i. Luati multivitamine - aceasta va preveni ca organsimul sa fie secatuit de vitamine prin cresterea diurezei.

j. Femeile care beau inainte de ciclu, atunci cand nivelul de estrogen este la minimum au mare sanse de a se ameti repede si sa aiba greturi puternice in zilele urmatoare.

k. Inainte de culcare luati doua aspirine (tamponate, daca aveti stomacul sensibil) cu un pahar mare de apa (contraindicate la alergicii la aspirina). Ca alternativa puteti lua cateva tablete de Acidophilus Bifidus.

despre alte simptome, cauze si cum ne dregem dupa puteti vedea in articolul intreg din http://www.soothe.ca/articole/articol_45_mahmureala.htm

PS Daca aveti alte remedii as fi tare curios sa le aflu

Sarbatori Fericite!

Mona S P
Bucatar de elita

Mesajde Mona S P » 18/12/2007 05:58

:o :o ce lume noua a mai venit pe la noi :) !!!!
Dan,ce s-a intamplat de nu ai mai dat nici un semn de viata :?: ???...totul este bine???...sunteti sanatosi cu totii???

Sarbatori fericite si tie :hug: , sanatete si bucurii alaturi de cei dragi :flower: !!

soothe
Bucatar in devenire

Buna!

Mesajde soothe » 18/12/2007 06:14

Multumesc Mona de urari. Imi pare bine sa te "vad".
Cum spuneam in mesajul de la "Cafeaua de dimineata" am avut un an greu, dar bun pana la uram , cu ajutorul lui Dumnezeu.
Imi lipsiti, sincer si cred ca nu am scuza ca nu am intrat pe RC de mult. A fost un fel de fuga de "raspundere".
Cred ca am sa intru mai des s avem prilejul sa desartam sacul cu mai multe..
Sarut mana si seara buna!

Ioana
Bucatar Sef

Mesajde Ioana » 18/12/2007 07:36

aspirina e cel mai bun remediu, l-am incercat de nenumarate ori. merge si nurofen sau saridon.

si am auzit ca daca se manaca oua la micul dejun trece mahmureala mai repede. :)

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 19/12/2007 05:35

practic numai virtual beau mai mult =)) ,in realitate poate servesc 1 bere neagra pe parcursul unui an , 1 pahar de sampanie si eventual amaretto dar si acela cu zeama de lamaie si portocala impreuna cu cuburi de gheata =)) , sa nu mi se urce la cap =)) .
Eu am auzit ,ca daca te imbeti ,a doua zi ca sa nu fii mahmur trebuie sa bei un pahar din alcoolul de la care te-ai cherchelit :P .
Cica :x cui pe cui se scoate =)) =))
Nu stiu cat de adevarat este, dar , cica ar functiona aceasta metoda :P

:flower: :flower:

aadryanaa
Incepator

Mesajde aadryanaa » 30/12/2007 02:38

aoleu.. eu nu beau deloc!
ultima data cand am pus putin gura p alcool a fost de ajun. Am luat o gura de sampanie si simteam cum mi se urca la cap :paguba:

dar am sa le spun sfaturile mai departe colegilor mei, la facultate se cam bea mult :party: poate imi vor multumi pe 1 ianuarie :rugaciune:

djprometeu
Incepator

Mesajde djprometeu » 08/02/2009 02:59

foarte interesant articolul.

2 linguri de ulei de floarea soarelui luate inainte de a bea alcool...si asta ajuta la prevenirea mahm,urelii intr-o oarecare masura.......depinde de cat alcool consumam...
Dragostea este una dintre cele mai puternice pasiuni pentru ca ataca in aceeasi timp capul , inima si simturile!

Înapoi la “Sanatate - diete si regimuri alimentare”