Cum gatim meniuri sanatoase dar cu putine calorii?

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

maria MIHULESCU
Bucatar de elita

Mesajde maria MIHULESCU » 11/07/2008 04:28

Este foarte buna combinatia si mai ales nu are grasime, ceea ce nu imi permite mie dieta (ca un timp nu am mai tinut si se cunoaste =)) ).

Aseara am facut ceva asemanator, dar am facut cosulete din rosii (ca am vazut pe aici), si le-am umplut cu salata de fructe de mare si iaurt degresat, iar decor de alata si feliutele de rosii care au ramas din decupaj.

Am pus si miezul de la rosiile pe care le-am decupat.
Am uiat sa fac poze, dar fac data viitoare, ca sigur se va repeta :wink:

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 11/07/2008 04:48

eu am mari probleme cu cina--- de fiecare data nu stiu ce sa gatesc pentru cina :x trebuie sa fie ceva fara paine, fara cartofi, fara orez, fara paste fainoase, fara porumb si eventual fara carne (ca din asta avem mereu la pranz...) ... deci adios pizza si alte combinatii................... :? 8)

cred ca au mai ramas pestele...., lactatele, maslinele..si legumele.. :?:
salata de varza nu merge seara..
***ma gandeam sa improvizez la un moment dat o salata de varza ca cea de la kfc.. stie cineva cum e reteta??? :rugaciune:

pepene seara......iarasi nu e prea indicat....

offffffffffffffffffff :?

maria MIHULESCU
Bucatar de elita

Mesajde maria MIHULESCU » 11/07/2008 05:16

De ce nu e indicat pepenele seara? Daca cinezi cu doua ore inainte de culcare (cel putin noi asa facem), nu mai ramane nimic in stomac.

Seara, imi plac salatele: adunare generala, cu de toate si mai ales unde amestec si fructe.

Legume, peste si creveti la gril (pe rand, nu toate intr-o seara) =))

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 11/07/2008 05:16

Cara, si mie imi place salata aceea foarte mult, si din ce am retinut are asa: maioneza, morcov, ceapa si ..atat cred....intrebarea cum fac sa fie atat de moale varza ca de felul ei e tare, eu am facut de cateva ori salata cu varza rasa pe razatoarea mica si se aseamana cu aceea, deci le-a da toate legumele pe razatoarea mica si maioneza as amesteca-o cu iaurt, bineinteles...te tin la curet! :flower:

maria MIHULESCU
Bucatar de elita

Mesajde maria MIHULESCU » 11/07/2008 05:18

Elena, varza dupa ce o toci, o freci cu un pic de sare si o picatura de ulei. Ai sa vezi cum se inmoaie.

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 11/07/2008 05:29

elena.elena scrie:Cara, si mie imi place salata aceea foarte mult, si din ce am retinut are asa: maioneza, morcov, ceapa si ..atat cred....intrebarea cum fac sa fie atat de moale varza ca de felul ei e tare, eu am facut de cateva ori salata cu varza rasa pe razatoarea mica si se aseamana cu aceea, deci le-a da toate legumele pe razatoarea mica si maioneza as amesteca-o cu iaurt, bineinteles...te tin la curet! :flower:

morcov am vazut ca are. dar are si ceapa? cred ca are ceva maioneza si ceva iaurt... dar are un gust foarte bun si este si racoritoare :buuun: :buuun: :buuun: !! cred ca varza e data prin razatoarea mica- am eu o razatoare din aceea care face varza foarte micuta- eu nu as freca-o cu sare... ca la kfc nu e frecata cu sare- adica e si un pic de sare in compozitie si poate si ceva zahar...

oricum.. e foarte buna
:party:

Micul
Bucatar

Mesajde Micul » 11/07/2008 07:35

Elena, pentru ca sa se inmoaie varza, trebuie sa faci cum scrie Maria.Dupa ce o lasi sa stea cu sare, ea se-nmoaie, o storci, si apoi o folosesti. :flower:
Cara, daca crezi ca-i prea sarata varza, dupa ce ai executat operatia asta, o speli, si i se duce sarea, dar varza ramana moale. :wink:
Altfel nu prea ai cum s-o inmoi. :flower:
" Cine calca si din greseala pe partia de schi, sa nu se mire daca va aluneca."

melianda
Bucatar de elita

Mesajde melianda » 11/07/2008 10:28

Maria ce bine arata dovlecelul acela umplut cu branza, mai ca as hali daca ar fi altceva in loc de dovlecel, nu sunt deloc buna prietena cu el :lol:
Si eu stiu daca vrei sa fie varza moale se freaca cu sare inainte si iese buna
oricum niciodata nu va iesi salata ca cea din oras :lol:
eu azi am vacut vinete pe teflon cu sos de iaurt si usturoi
bune rau
Fişiere ataşate
071108164842.jpg
071108164842.jpg (48.62 KiB) Vizualizat de 1605 ori

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 12/07/2008 08:51

:hug: iata si mic-dejunul meu!!!!!!! foarte bun, mai ales daca e preparat de meli :love:

:cafea: eu beau cafea si nu am chef de nimic altceva..

azi am in plan antricot de vita la gratar si salata de varza rosie pentru pranz :peace:
**a nu se intelege ca fac eu salata de varzaaaaaa :blushing: noooooo, e din aia la borcan :blushing: :blushing: :sfant: :paguba:

maria MIHULESCU
Bucatar de elita

Mesajde maria MIHULESCU » 12/07/2008 01:01

Meli, poti inlocui dovlecelul cu vanata.

Pentru toata lumea....
Fişiere ataşate
Mic dejun.jpg
Mic dejun.jpg (31.61 KiB) Vizualizat de 1589 ori

Înapoi la “Cure de slabire”