Cum gatim meniuri sanatoase dar cu putine calorii?

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

melianda
Bucatar de elita

Mesajde melianda » 11/07/2008 09:53

cara scrie:
melianda scrie:Cara eu am facut odata salata de vinete cu usturoi si foarte putin ulei numai ca in loc de iaurt am pus smantana cu continut mic de grasimi si e foarte bun, mie imi place mult sa fie pasta asa ca totul e bagat la robot.

meli, cum a iesit in formula asta? avea gust de salata de vinete totusi?
:? te intreb pentru ca vreau sa stiu daca merita efortul.. :hug:

sa stii ca tot gust de salata de vinete are :) sincer mie mi-au placut dar bgate toate la robot mie nu imi place sa simt in salata o bucatica de vanata :?
eu zic sa incerci si sa vezi ca sunt gustoase.
poti face mai putin la inceput ca sa vezi daca va plac.

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 11/07/2008 10:01

Vinete cu smantana. nu am facut niciodata :paguba:
Eu uneori, le prepar in tigaie fara ulei,le condimentez si le pun in tigaie; sunt delicioase- asta e varianta light :wink:

melianda
Bucatar de elita

Mesajde melianda » 11/07/2008 10:04

Thea varianta cu smantana e pentru cei care nu mananca maioneza si e mai usoara...
cu iaurt nu am incercat niciodata :? practic nici nu le schimba gustul foarte mult ele mai mult albesc salatat de vinete.

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 11/07/2008 10:10

melianda scrie:Thea varianta cu smantana e pentru cei care nu mananca maioneza si e mai usoara...
cu iaurt nu am incercat niciodata :? practic nici nu le schimba gustul foarte mult ele mai mult albesc salatat de vinete.

Eu nu le fac cu maioneza ci doar cu putin ulei de masline si usturoi . O sa incerc varinata cu smantana, desi urasc sa coc vinete. :x

melianda
Bucatar de elita

Mesajde melianda » 11/07/2008 01:52

thea scrie:
melianda scrie:Thea varianta cu smantana e pentru cei care nu mananca maioneza si e mai usoara...

Eu nu le fac cu maioneza ci doar cu putin ulei de masline si usturoi . O sa incerc varinata cu smantana, desi urasc sa coc vinete. :x

in salata de vinete mie numai coapte imi plac si pe flacara nu pe tava sau in cuptor, se face fum dar merita :lol:

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 11/07/2008 02:05

AZI FAC ASA: paste cu legume si carne de vita tocata, am pus ardei, morcov si vanata in tigaie, am adaugat carnea de vita, rosii cubulete, condimentat cu sare, piper, oregano si busuioc proaspat. A lasat grasime dar o scurg, nu e chiar dietetic dar totusi nu e carne de porc, ce ziceti?

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 11/07/2008 04:15

elena.elena scrie:AZI FAC ASA: paste cu legume si carne de vita tocata, am pus ardei, morcov si vanata in tigaie, am adaugat carnea de vita, rosii cubulete, condimentat cu sare, piper, oregano si busuioc proaspat. A lasat grasime dar o scurg, nu e chiar dietetic dar totusi nu e carne de porc, ce ziceti?

Combinatia paste cu carne nu e prea dietetica- dar pana la urma, daca e carne de vita, e totusi mai bine- si nu mancam zilnic combinatia asta, nu?

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 11/07/2008 04:19

daaaaa, si mie imi plac vinetele coapte (daca se poate pe flacara.. :cry: ).. :? au gust foarte bun.
O sa fac salata de vinete poate maine- trebuie sa cumpar vinetele- eu coc in general si vinete si rosii si ardei si le tot pe toate la un loc. Pun si o ceapa tocata marunt.. In fine, am sa incerc ambele variante. De data asta renunt la ceapa, introduc usturoiul si o parte o sa amestec cu smantana si o alta parte cu iaurt..

maria MIHULESCU
Bucatar de elita

Mesajde maria MIHULESCU » 11/07/2008 04:19

Eu am facut o salata cu dovlecel.
- o felie de dovlecel coapta la gratar, doar cat sa se inmoaie;
- o felie de rosie ca baza,
- umplut cu bucatele mici de castravete, masline, putin ardei rosu si ton de la conserva natural (fara ulei) si o cutiuta de iaurt degresat,
- salata si boabe de porumb ca decor (dar s-au mancat) =))
Fişiere ataşate
P1010217.JPG
P1010217.JPG (43.81 KiB) Vizualizat de 1423 ori
P1010221.JPG
P1010221.JPG (63.89 KiB) Vizualizat de 1423 ori

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 11/07/2008 04:22

:o maria :hug: ce frumos arata! ca la restaurant :flower:
Ia sa notez si eu reteta ca pare foarte usoara pentru cina.
Eu nu am mai facut salata de ton .. nu-mi pot imagina cum iese dar imi place atat de mult cum arata ca cred ca o sa incerc chiar in seara asta.

Înapoi la “Cure de slabire”