Cum gatim meniuri sanatoase dar cu putine calorii?

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

melianda
Bucatar de elita

Mesajde melianda » 10/07/2008 03:06

Cara eu am facut odata salata de vinete cu usturoi si foarte putin ulei numai ca in loc de iaurt am pus smantana cu continut mic de grasimi si e foarte bun, mie imi place mult sa fie pasta asa ca totul e bagat la robot.

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 10/07/2008 03:15

melianda scrie:Din cele citite imi pare rau ca aveti problemele astea dar ma bucur ca aveti vointa si curaj sa tineti aceste regimuri.
si eu incerc sa gatesc cat mai sanatos pentr al meu sot care e atat de incapatanat ca nu vrea sa tina deloc regim sau o mica dieta macar, asa ca incerc eu pe cat posibil sa ii pun mancare cat mai dietetica in fata.
el are diabet si cam are restrictii, e greu pentru el fiind sau mai bine zis a fost foarte gurmand.
in schimb eu am colesterolul mic , e practic sub valoarea normala.

Meli, la multi ani fetitei tale- am vazut subiectul dar n-am avut vreme sa va felicit acolo :pup: :hug: :love:
Cu regimurile.. nu prea avem de ales.. deci trebuie sa le urmam.

Din experienta proprie, iti spun ca nu e bine sa il anunti pe sotul tau ca tine regim sau dieta. Asta trebuie sa ramana marele secret- mai ales daca este refractar la regimuri.. Gandeste-te si tu- daca te anunta cineva ca nu mai ai voie sa faci ceva ce iti place, prima reactie e sa te impotrivesti- si daca ai si o personalitate puternica si esti incapatanat- atunci slabe sanse sa se faca ceva impotriva vointei tale.
Cred ca solutia e sa schimbi un pic stilul de a gati fara ca el sa isi dea seama. Poate ca daca ii dai paine graham in loc de paine alba intr-o zi, sa nu isi dea seama imediat de schimbare- mai ales daca il lasi sa manance la tv sau undeva unde e altceva care sa ii distraga atentia.. E un exemplu.. Trebuie sa gasesti o tactica sa ii schimbi un pic regimul alimentar. Aceeasi problema o am si eu cu sotul meu- daca ii zic ca tine regim- clar: refuza. Dar mananca doar ce ii dau eu sa manance.. - Nu mai organizam mese romantice cu nu stiu ce delicatese decat de aniversari sau rareori duminica.... Sub pretextul ca eu nu pot manca ce mananca el si ca imi e pofta daca vad ce mananca, ii dau sa manance la pc- locul lui preferat - eh.. acolo, cu nasul in monitor, nu vede ca mancarea sufera modificari - in bine- de la o zi la alta...
Alt aspect: nu trebuie sa il intrebi ce vrea sa manance si nici sa il lasi sa opteze el ..intre nu stiu cate variante.. Eu am facut greseala asta intr-o perioada.. si am remarcat ca alegea mancarurile cele mai calorice.. :lol:

Adevarul e ca e dificil sa dai sfaturi fara sa cunosti multe amanunte..

**Referitor la colesterolul mic-sub limita normala- nu trebuie sa te sperie- poate ai avut o perioada in care ai tinut un regim inainte de a-ti lua analizele..

melianda
Bucatar de elita

Mesajde melianda » 10/07/2008 03:49

cara asa si fac facum ii dau sa manance cat mai dietetic si dulciurile le fac numai cu indulcitor si totul e fier sau la cuptor.
paine nu mananca el multa , acum ca e cald nu prea mananca mancare gatita si mananca mult pepene.
eu regim sau dieta nu tin dar atunci cred ca am fost stresata...
Multumesc pentru urare! :hug:

miha1950
Bucatar Sef

Mesajde miha1950 » 10/07/2008 08:55

Melianda, ai grija la tiroida cu colesterolul sub limita.
Eu vara trecuta asa l-am avut si era un prim semn de alarma, dar nu a fost sesizat la timp.Abia cand m-a vazut endocrinologul si mi-a cerut sa vada si niste analize mai vechi -daca am-mi-a spus-o.

Cara, ai dreptate. E nevoie de f. mul tact. si sotul meu are niste kg in plus. Acu l-am cam bagat la dieta, dar cupretextul dietei mele. Gatesc cat se poate de light.La ciorba o incep in aceeasi oala. Dupa ce fierbe zarzavatul, eventual carnea daca e, eu imi iau partewa mea si pe a lor o finisez. Probleme e ca eu nemeimancand sarat, o cam las si pe a lor tot asa. Grasime nu pun, dar bineinteles ca el nu stie....

DanuKa
Bucatar in devenire

Mesajde DanuKa » 10/07/2008 09:09

Eu deobicei nu sarez prea tare (chiar deloc mancarea )
Prefer sa adaug la final daca eventual trebuie ,insa la baieti nu le prea place , se intampla sa mananc si eu fara sa mai pun sare deloc ptr ca pana la urma imi place gustul ,insa ei golesc salaritza pe mancare efectiv.

Sunt intr-o " plictiseala " si nu prea am chef de gatit ,mai ales sa jonglez cu meniuri sanatoase ,am cam bagat orez si paste ( cica ptr energie ,ca nu mai are nimeni chef de nimic ) ,insa eu le simt deja pe burtica ,cu toate ca-s integrale . :x

miha1950
Bucatar Sef

Mesajde miha1950 » 10/07/2008 10:19

Mancare de dovlecei
Fişiere ataşate
2007_0607Paste0027-1.JPG
2007_0607Paste0027-1.JPG (19.08 KiB) Vizualizat de 1551 ori

melianda
Bucatar de elita

Mesajde melianda » 10/07/2008 10:20

miha1950 scrie:Melianda, ai grija la tiroida cu colesterolul sub limita.
Eu vara trecuta asa l-am avut si era un prim semn de alarma, dar nu a fost sesizat la timp.Abia cand m-a vazut endocrinologul si mi-a cerut sa vada si niste analize mai vechi -daca am-mi-a spus-o.

Cara, ai dreptate. E nevoie de f. mul tact. si sotul meu are niste kg in plus. Acu l-am cam bagat la dieta, dar cupretextul dietei mele. Gatesc cat se poate de light.La ciorba o incep in aceeasi oala. Dupa ce fierbe zarzavatul, eventual carnea daca e, eu imi iau partewa mea si pe a lor o finisez. Probleme e ca eu nemeimancand sarat, o cam las si pe a lor tot asa. Grasime nu pun, dar bineinteles ca el nu stie....

daaaa? :shock: nu am stiut ca poate avea legatura...si tie toate analizele inafara de colesterol ti-au iesit bune?

miha1950
Bucatar Sef

Mesajde miha1950 » 10/07/2008 10:20

Asta a fost cina de ieri. si pt ca mi-a mai ramas, azi la pranz am imbogatit-o cu 2 gratare de vitel.
Felul intai a fost supa de rosii cu galuste. Nu am poze, ca am gatit cu dragos!
Fişiere ataşate
2007_0607Paste0027-1.JPG
2007_0607Paste0027-1.JPG (19.08 KiB) Vizualizat de 1545 ori

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 11/07/2008 07:50

Ce bine arata mancarea de dovlecei!! :hug: Merita sa fac 5 km pana la magazinul turcesc sa mai iau dovlecei- ca s-au tot propus retete bune cu dovlecei in ultimele zile. Daca-mi amintesc bine, dovleceii sunt in lista de alimente anticancerigene- ca si toate cruciferele, rosiile, fructele de padure, citricele, pestele si nu mai stiu ce altceva (nu multe)..

:cafea:

danuka, pastele sunt destul de calorice- la fel si orezul- au cam 350-400 calorii la suta de grame.. Daca mai pui si branza, cascaval, sau un mezel, sau carne cu sos.. atunci chiar ingrasa :? Presupunand ca iti plac foarte mult, incearca sa le mananci oricand numai seara nu. Sunt bune la pranz eventual sau dimineata(daca ai timp sa le prepari..).

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 11/07/2008 07:53

melianda scrie:Cara eu am facut odata salata de vinete cu usturoi si foarte putin ulei numai ca in loc de iaurt am pus smantana cu continut mic de grasimi si e foarte bun, mie imi place mult sa fie pasta asa ca totul e bagat la robot.

meli, cum a iesit in formula asta? avea gust de salata de vinete totusi?
:? te intreb pentru ca vreau sa stiu daca merita efortul.. :hug:

Înapoi la “Cure de slabire”