Cum gatim meniuri sanatoase dar cu putine calorii?

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

miha1950
Bucatar Sef

Mesajde miha1950 » 09/07/2008 12:06

Nu era destul ca tin o dieta hipocalorica; vineri, la ultimul control, complet nemultumit de faptul ca tiroxina mea a luat-o razna( se pare ca e urmarea betadinei folosite ca dezinfectant la operatia de la mana-contine mult iod!), dr m-a trecut pe prednison, 12 ( douasprezece) saptamani, ceea ce implica inca 2 probleme:
1.regim hiposodst( adica dare deloc, intrand in organism doar Na din alimente, care se pare ca si asa e prea mult)
2.evitarea pe cat posibil a oricarui preparat dulce/fainos, caci prednisonul creste glicemia( inca o am chiar f. buna) , iar hipertiroida e capabila sa genereze un diabet!
Exact ce-mi lipsea.
In concluzie: gatesc pe doua fronturi: unul pt. oameni normali, iar altul pt. mine.
Mi-am facut sambata o ciorba cu multe zarzavaturi, in care am fiert oasele de la 2 piepti de pui.Fara sare, bien sure. O acresc cand cu zeama de lamaie, cand cu iaurt. Maine poate da Dumnezeu s-o termin de mancat, dar orice as face in locul ei pe post de ciorba, tot acelasi gust il va avea.
Am feliat pieptii de pui si imi fac gratar la pranz, cu o salata enorma si cu cate o garnitura: mix-uri chinezesti, amestec de orez si legume, fasole verde. Fara sare, repet.Fara paine.
Inchei pranzul cu fructe permise( acum e sezonul pepenilor si din astia am voie)
Pentru seara asta am facut o combinatie intre salata de cartofi cu iaurt si ...tzatziki.
Hm!Tzatziki fara sare :P Dar a fost bun.
Planuiesc sa fac pt joi o mancare de dovlecei, aromata bine cui marar, cimbru, usturoi.

Nu-i vesel, asa-i?

DanuKa
Bucatar in devenire

Mesajde DanuKa » 09/07/2008 01:41

nasol Miha , sa mananci dietetic mai merge ,insa fara sare nimic nu are nici un gust .

curaj :flower:

miha1950
Bucatar Sef

Mesajde miha1950 » 09/07/2008 01:55

Multumesc, Danuka1
Am dat 4,5 kg incepand din 20 iunie .Dr meu zice sa continui, eu cred ca vrea sa ma faca manechin sau balerina!
Pentru azi la cina( la la amiaza am inca din celebra ciorba si celebrul piept de pui + eterna garnitura dae orez si legume am facut o mancare de dovlecei: o ceaoa potrivita, tocata marunt inabusita cu o lingura de ulei si apa, un ardei mare, gras si rosu( uite asa, de necaz, sac!)taiat julien, ppoi am pus un dovlecel marisor curatat de coaja si taiat cubulete.Am lasat sa se patrunda dovlecelul si am pus bulion,3 catei de usturoi zdrobiti bine ( nu e mult, avand in vedere ca la mine condimentele trebuie sa compenseze lipsa de sare), si mult marar tocat fin. Am gustat-o si nu-i rea.

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 09/07/2008 06:49

:o miha, ...destul de complicat regimul tau-... te inteleg foarte bine. Trebuie sa ai mare grija sa respecti regimul. Cu tiroida nu-i de glumit. Cu diabetul cu atat mai putin..
Din decembrie anul trecut... ma tot preocupa problemele tiroidiene- m-am informat mai mult... Din tot ce s-a petrecut in rastimpul asta in familia mea (adica din decembrie si pana in prezent) pot zice ca e rau atat cu tiroida bolnava cat si fara ea- trebuie mereu ajustata doza de tratament substitut.. Cel mai bine este ca poti controla situatia (regimul e o chestiune de autocontrol si tu pari sa ai multa vointa- il urmezi ca la carte..). Este rau daca primesti alte verdicte si daca nu mai ramane nimic la latitudinea ta. In toate situatiile trebuie sa avem credinta ca Dumnezeu e mereu langa noi si ne ajuta sa trecem de toate problemele.

Si eu gatesc dublu.. de un an si cateva luni. Regimul meu e foarte aberant (exclude cruditatile- legume sau fructe- preparatele cu lactoza- adica lactate, mezeluri, prajituri, bomboane si multe alte alimente, precum si toate condimentele...- pot manca decat un anumit tip de paine si nu ma pot atinge de produse de patiserie existente in magazine). Nu mai ramane mare lucru de mancat.. dar cu ce ramane.. mi-a crescut colesterolul- :? Ar trebui sa mai tai din grasimile animale.. dar in cazul asta nu mai raman cu nimic..
La inceput m-am enervat foarte rau.. Am sperat sa imi treaca..
Rezultatul ultimelor investigatii a fost total dezamagitor: nu o sa-mi treaca niciodata.. Eu am sperat contrariul, pentru ca am tinut regim ca la carte .. Prin comparatie cu alte probleme medicale.. problema mea e foarte mica- as zice superficiala. Sunt altii mai amarati.
IN concluzie... m-am resemnat- doar nu traiesc ca sa mananc..
:wink:
E drept.. mai merg uneori prin magazine si ma stresez ca nu pot cumpara nimic pentru mine. Drept urmare.. focalizez pe altceva: alimente fara calorii ...pentru sot (bietul de el, e perfect sanatos- un pic mai ponderal decat e cazul.. dar eu il vreau manechin :wink: 8) deci pentru el ma stresez cu gatitul.. sanatos.........)
Nu mai discut de ..romantismul cinelor saparate..... sau de cat fain e sa fii la o masa aniversara si sa nu poti gusta 90% din ce e pe masa - si sa primesti iar si iar intrebari de genul: de ce nu mananci tort, prajituri, etc.., nu-ti place cum gatesc?, etc...
:hug:

mirific...

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 10/07/2008 08:46

Miha ... impresionant :o regimul tau impus de doctor; multa sanatate iti doresc :flower:
Cara chiar ca e dificil in a alege un meniu sanatos in cazul tau... legume nu , fructe nu ...nu e bine... ai un regim foarte dur :shock: ... chiar nu se pot rezolva problemele tale de sanatate ? :flower:
Eu in urma cu 3 ani, in urma mai multor analize am descoperit ca am colesterolul mare(fractionat - LDL valoare mica ; HDL valoare f mare); din acel moment dr. mi-a prescris un tratament care l-am urmat , o dieta relativ sanatoasa(am exclus multe produse animale) fara nici un rezultat :x . Problema este ca dulciurile inca nu le-am scos din schema si am aflat ca si zaharul influenteaza colesterolul.
In general gatesc mancaruri foarte light(,,supa de spital " :blushing: cum zice R , dar din cauza lui gatesc asa, el neavand nici o problema medicala ci doar kg in plus) .
Ieri de exemplu, am avut supa de pui (eu nu am mancat), vinete si dovlecei pane cu mujdei de usturoi si salata de rosii cu ceapa.
Mi-a fost foarte pofta pe vintete si dovlecei pane dar data viitoare ii voi prepara la cuptor in varianta light dupa o reteta de la Crista(prajelile nu sunt sanatoase si sunt foarte calorice)
Cara ... ma tot gandesc la regimul tau...chiar nu ai voie nimic dulce ?
Te admir ca respecti acest regim, multa multa sanatate !!! :flower:

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 10/07/2008 10:32

Gata! De azi regim ca nu se mai poate!!! Am pus 10 kg un ultimul an, oricum aveam vreo 5-6 in plus, deci acum situatia e grava! In timp ce "muncim" la un bebe o sa-mi impun un regim strict, sper sa ma pot tine de el, (unde-i ambitia mea de alta data oare?...), deci de azi totul la cuptor, apropo Thea, ce ziceai de dovleceii la cuptor? Azi o sa fac un ghoveci poate cu putin orez si niste pulpe de pui de ieri, cu salata. Mai greu e seara, ca o dau in bara cu tot felul de prostii... Doa-me-ajuta sa dau macar vreo 6 kg pana raman insarcinata, ca oricum le pun la loc, dar acum nu ma mai simt bine si hainele de vara trecuta sunt deja la pastrare... :badday:

Micul
Bucatar

Mesajde Micul » 10/07/2008 10:50

elena.elena scrie:Gata! De azi regim ca nu se mai poate!!! Am pus 10 kg un ultimul an, oricum aveam vreo 5-6 in plus, deci acum situatia e grava! In timp ce "muncim" la un bebe o sa-mi impun un regim strict, sper sa ma pot tine de el, (unde-i ambitia mea de alta data oare?...), deci de azi totul la cuptor, apropo Thea, ce ziceai de dovleceii la cuptor? Azi o sa fac un ghoveci poate cu putin orez si niste pule de pui de ieri, cu salata. Mai greu e seara, ca o dau in bara cu tot felul de prostii... Doa-me-ajuta sa dau macar vreo 6 kg pana raman insarcinata, ca oricum le pun la loc, dar acum nu ma mai simt bine si hainele de vara trecuta sunt deja la pastrare... :badday:

Nu stiu de care zice Thea, dar uite cum i-am facut eu, si-s super.Rabdare sa ai la facut, ca la mancat, merge de n-ai treaba. :wink:
Eu vreau sa fac azi, dar varianta cu vinete. :lol:

http://www.reteteculinare.ro/forum/disc ... e-3574/10/

Spor la treaba. :flower:
" Cine calca si din greseala pe partia de schi, sa nu se mire daca va aluneca."

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 10/07/2008 02:45

elena.elena scrie:Gata! De azi regim ca nu se mai poate!!! Am pus 10 kg un ultimul an, oricum aveam vreo 5-6 in plus, deci acum situatia e grava! In timp ce "muncim" la un bebe o sa-mi impun un regim strict, sper sa ma pot tine de el, (unde-i ambitia mea de alta data oare?...), deci de azi totul la cuptor, apropo Thea, ce ziceai de dovleceii la cuptor? Azi o sa fac un ghoveci poate cu putin orez si niste pule de pui de ieri, cu salata. Mai greu e seara, ca o dau in bara cu tot felul de prostii... Doa-me-ajuta sa dau macar vreo 6 kg pana raman insarcinata, ca oricum le pun la loc, dar acum nu ma mai simt bine si hainele de vara trecuta sunt deja la pastrare... :badday:

Elena, poti sa calculezi necesarul tau de calorii pe zi (e un calculator aici pe rc- si e important sa faci miscare (sa mergi pe jos , cu bicicleta ..)
Despre gatitul la cuptor... ce pot sa spun..? E mai greu pe timp de vara. De ce nu incerci sa gatesti pe o tigaie buna (fara adaos de grasimi) sau pe un grill electric? E bun si steamer-ul (asa eviti prajelile si se pastreaza si mai multe vitamine).
Sfatul meu e sa mananci mai consistent dimineata si la pranz iar seara n-o sa-ti mai fie asa foame.. Iar ce e mai important este sa nu scazi sub greutatea normala daca ai in plan o sarcina. Pe perioada sarcinii, nu se stie sigur daca ai sa te ingrasi - exista si persoane care nu tolereaza bine mancarea in primele luni-- si chiar scad in greutate.. :?

melianda
Bucatar de elita

Mesajde melianda » 10/07/2008 02:58

Din cele citite imi pare rau ca aveti problemele astea dar ma bucur ca aveti vointa si curaj sa tineti aceste regimuri.
si eu incerc sa gatesc cat mai sanatos pentr al meu sot care e atat de incapatanat ca nu vrea sa tina deloc regim sau o mica dieta macar, asa ca incerc eu pe cat posibil sa ii pun mancare cat mai dietetica in fata.
el are diabet si cam are restrictii, e greu pentru el fiind sau mai bine zis a fost foarte gurmand.
in schimb eu am colesterolul mic , e practic sub valoarea normala.

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 10/07/2008 02:59

thea scrie:Miha ... impresionant :o regimul tau impus de doctor; multa sanatate iti doresc :flower:
Cara chiar ca e dificil in a alege un meniu sanatos in cazul tau... legume nu , fructe nu ...nu e bine... ai un regim foarte dur :shock: ... chiar nu se pot rezolva problemele tale de sanatate ? :flower:
Eu in urma cu 3 ani, in urma mai multor analize am descoperit ca am colesterolul mare(fractionat - LDL valoare mica ; HDL valoare f mare); din acel moment dr. mi-a prescris un tratament care l-am urmat , o dieta relativ sanatoasa(am exclus multe produse animale) fara nici un rezultat :x . Problema este ca dulciurile inca nu le-am scos din schema si am aflat ca si zaharul influenteaza colesterolul.
In general gatesc mancaruri foarte light(,,supa de spital " :blushing: cum zice R , dar din cauza lui gatesc asa, el neavand nici o problema medicala ci doar kg in plus) .
Ieri de exemplu, am avut supa de pui (eu nu am mancat), vinete si dovlecei pane cu mujdei de usturoi si salata de rosii cu ceapa.
Mi-a fost foarte pofta pe vintete si dovlecei pane dar data viitoare ii voi prepara la cuptor in varianta light dupa o reteta de la Crista(prajelile nu sunt sanatoase si sunt foarte calorice)
Cara ... ma tot gandesc la regimul tau...chiar nu ai voie nimic dulce ?
Te admir ca respecti acest regim, multa multa sanatate !!! :flower:

Thea, este efectul bulgarelui de zapada.. o problema genereaza alta problema .. Din pacate de intolerantze nu se scapa. Acum nici nu mai imi pun problema sa mananc dulciurile pe care le mancam inainte..am varianta: clatite preparate cu apa minerala sau .foarte rar.. o prajitura pandispan simplificat cu fructe din compot- piersici (in cantitate mai mare si fructele din compot imi fac rau- dar e ceva suportabil).

**Referitor la analize: bine ca ai avut ldl-ul mic- inseamna ca era un risc mai mic de accident vascular, nu? Da, asa stiam si eu despre dulciuri- maresc colesterolul..Banuiesc ca iei un tratament medicamentos- acela e important. Cu el regimul alimentar poate sa fie mai putin strict.. :?

Supa de spital ... e .... :? ceva greu de inghitit :wink: Dovleceii pane cu mujdei.. sunt chiar buni (cred). Eu nu am gatit inca dovlecei pane..- nici nu stiu daca am sa incerc pentru ca implica prajirea in ulei- desi folosesc ulei de masline.. Combinatia asta cu mujdei (banuiesc -pasta de mujdei) mi se pare foarte interesanta.
Ziceai de vinete..

M-am tot gandit la salata de vinete..sotului meu ii place foarte mult- dar dat fiind ca prepararea implica iarasi uleiul- am cam evitat sa fac. Am aflat ca grecii au o alta varianta de salata de vinete- foarte buna la gust: vinete coapte, tocate, iaurt- eu am sa pun un iaurt sarac in grasimi, un pic ulei de masline si usturoi tocat fin. Toate astea la un loc n-ar trebui sa totalizeze prea multe calorii, nu? Si ca sa evit painea, o sa umplu rosii cu salata din asta. Daca iese ceva mancabil, va anunt :hug:

Înapoi la “Cure de slabire”