Cum gatim meniuri sanatoase dar cu putine calorii?

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 13/08/2008 08:28

multumesc pentru link.
Ar trebui din pacate sa inlocuiesc mult mai multe chestii decat mi-ai sugerat si in cazul asta numai cartofi gratinati nu mai ies..
...Prin urmare- cred ca ma intorc la varianta 'copti'- actualmente pe aici sunt 16 grade- la 7.22 dimineata- ceea ce inseamna ca imi permit sa incalzesc un pic bucataria folosind cuptorul.

In alta ordine de idei, ieri am gatit un fel de ciorba de vacuta cu muulte legume intre care s-a numarat si varza. Am pus si un pic de pasta de ardei (din aia la tub- cum se gaseste prin Ardeal)- spre mirarea mea, a iesit destul de buna.
Am mai gatit si mazare cu mult marar si fara carne..
Azi trebuie sa gatesc niste ciperci proaspete la gratar (electric)- pentru ca le am deja de doua zile in frigider si nu stiu ce sa fac cu ele. Asa ca solutia e sa le frig cu un pic de sare..
Asta e tot planul.. slab-caloric, neagresiv..

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 15/08/2008 08:23

azi am in proiect un gratar (cu lemne).. afara.. in gradina :wink:
Fiind Sfanta Maria Mare- zi foarte importanta pentru familia mea si pentru toti constantenii (cine nu stie de sarbarile marii.. ar trebui sa mearga macar o data in Constanta pe 15 august), m-am decis sa fac o excepitie de la meniul zilnic slab-caloric.. O sa prepar niste mici- sa vedem ce iese :wink: , am sa coc vinete, ardei, rosii si o sa fac si salata de vinete si, in mod traditional, am sa pun si niste peste pe gratar- fileuri de somon- ca altceva n-am :(

DanuKa
Bucatar in devenire

Mesajde DanuKa » 19/10/2008 09:26

Vai fetelor .........oare ,oare , a mai urcat si la altcineva cantarul sau numai la mine :badday: :badday: :badday:

maria MIHULESCU
Bucatar de elita

Mesajde maria MIHULESCU » 19/10/2008 10:21

:P Tu crezi ca cineva se mai incumeta sa repete aceasta experienta vazand ce se gateste pe aici? =))

Înapoi la “Cure de slabire”