Cratiti, oale si tingiri- discutii pe marginea lor

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

adry
Bucatar de elita

Cratiti, oale si tingiri- discutii pe marginea lor

Mesajde adry » 12/11/2007 01:32

Simona3 scrie:
:hug: :love: :cafea: Multumesc Adriana, legumele si vinul si ierburile aromate, scazute la foc mic, dau un gust super, Adrian a fost in al noulea cer, ce sa mai spun, nu a spus-o dar cred ca a gindit ca ar fi bine sa mai particip si la alte concursuri, mai ales daca ar fi de mancare traditionala romaneasca, el o adora! :love:
Mie imi plac asa de mult oalele de tuci smaltuite ca mi-am mai cumparat una saptamana asta, acuma am doua, amandoua rosii, una de 4,5 litri si alta de 6,5 litri! Le folosesc tot timpul!

http://www.surlatable.com/product/mario ... e&page=all

Simona am consultat site-ul dar linea asta de oale cred ca e in vanzare doar la voi! Am vazut numele italian si l-am cautat pe google dar n-am aflat decat ca e un renumit chef care are restaurantul Babbo's la New York :( .
Aici in magazine n-am vazut vasele de tuci dar sper sa mai existe inca in RO :) :

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 12/11/2007 02:17

Adry in Ro se gasesc ... nu au capac asa frunos ca cel al Simonei dar sunt ok.. cred ca 70 lei noi costa o oala mare de tuci smaltuit ( asa parca imi amintesc ac scria pe eticheta) ...
Exista si aici dar sunt mai scumpe..
uite link cu oalele , diferite dimensiuni .. dar ca sa iti ei una asa mare ca a Simonei cred ca te costa mai ieftin dc iei avionul pt Romania ....
http://www.plurimix-point.it/pages/prodotti.cfm?cat=46

adry
Bucatar de elita

Mesajde adry » 12/11/2007 02:24

crista scrie:Adry in Ro se gasesc ... nu au capac asa frunos ca cel al Simonei dar sunt ok.. cred ca 70 lei noi costa o oala mare de tuci smaltuit ( asa parca imi amintesc ac scria pe eticheta) ...
Exista si aici dar sunt mai scumpe..
uite link cu oalele , diferite dimensiuni .. dar ca sa iti ei una asa mare ca a Simonei cred ca te costa mai ieftin dc iei avionul pt Romania ....
http://www.plurimix-point.it/pages/prodotti.cfm?cat=46

Da sunt cam scumpe :( si pe site-ul dat de Simona cam tot asa sunt (cea ovala costa la 150$)
Pana la urma tot casa dolce casa adica RO!

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 12/11/2007 02:44

off topic ...
uite ca am masurat oala .. 23 cm diametru si 11 cm adincime ( masurile fara margini, borduri .. ) este cea de 70 lei noi .. cu capac cu tot

adry
Bucatar de elita

Mesajde adry » 12/11/2007 02:55

crista scrie:off topic ...
uite ca am masurat oala .. 23 cm diametru si 11 cm adincime ( masurile fara margini, borduri .. ) este cea de 70 lei noi .. cu capac cu tot

Ideala pentru mine!

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 12/11/2007 03:11

Fetelor sa stiti ca aici sunt oale de tuci dar eu nu am vazut nici una cu capac. Pretul este mult mai mare(cel putin asa am vazut eu la magazinul de unde ma aprovizionez eu cu diverse scule- ciocane, cuie, becuri etc etc )acum sun acolo ... asteptati va rog 8) ,,, d-na de acolo a zis ca-s din acelea cu fund rotund, gen ceaun si costa 121ron pt. 6 litri si 98ron la 4 litri. Eu nu am oala din asta :? nici nu prea ma atage oala asta din cauza ca stiu ca este foarte grea si daca mai pun si mancare in ea , inca 5 litri de mancare :o :o :o pai tre sa chem ajutoare sa-mi ridice careva mancarea de pe plita :P :P :P sincer... nu m-as descurca cu ea. acum cochetez cu ideea de a-mi cumpara o Kukta, dar aia o s-o cumpar din Ungaria probabil; aici sunt kukte dar eu nu ma pricep si poate mai cumpar vreuna turceasca de proasta calitate. gasisesm mai de mult la SCS in Austria parca ceva de la Fissler(sper sa nu gressec) arata foarte SF si pretul era cam SF(mare :lol: ) dar daca e de calitate nu prea conteaza pretul;poate ma ajutati voi cu detalii- trebuie sa aiba anumite proprietati oala asta ca sa fie buna? sau e buna oricare???acum imi pare rau ca am scris atata despre oala minune aici ; daca eram mai inspirata scriam la Zona libera , acum va rog frumos,aveti voi intelegere si nu ma certati :hug: :hug: :hug:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 12/11/2007 03:29

am mutat aici discutia inceputa la osso .... al simonei ...

asa ne putem da cu parerea si despre altele ...
de ex oala sub presiune .. :wink:

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 12/11/2007 03:32

Bravo Crista !!! multumesc. Am uitat sa mentzionez faptul ca oalele de tuci cu fund rotund = ceaunele au capac ;deci pretul scris de mine contzinea si capacul :lol:

Gabriella
Bucatar in devenire

Mesajde Gabriella » 12/11/2007 03:47

Adry, daca mergi in Romania de sarbatori poti sa iti iei chiar siun ceaunel de tuci. mama mi-a luat, in vara, un ceaun de tuci tiganesc cu coada. a platit vreo 200.000 lei vechi dar e atat de practic de nu ma mai dezlipesc de el. dupa ce ca soacra-mea mi-a facut cadou un set de oale de inox cu capace smechere care masoara temperatura, eu tot mai prietena sunt cu ceaunul meu :wink: .
C. mi-a spus ca mai am putin si fraternizez cu amici rromi =)) =)) =))

Gabriella
Bucatar in devenire

Mesajde Gabriella » 12/11/2007 03:51

uite cam asa e ceaunul meu doar ca are coada

Imagine

cred ca lui C nu ii place ceaunul pentru ca s-a ars de cateva ori incercand sa mestece si tinand de coada :badday: :badday: :badday:

Înapoi la “Zona libera”