Covrigi sarati/perec/pretzel

Exista o reteta de mancare sau de dulciuri la care nu ati putea renunta niciodata? E atat de buna incat cu greu va puteti opri din mancat? Convingeti si pe altii sa-l incerce descriind-o aici.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 19/02/2014 11:14

Lucia, multumesc mult , ma faci sa :blushing: :blushing: .
Mi-am amintit de anii copilariei , de covrigii aia uscati si plini de sare gumoasa pe deasupra....doamne cat mai erau de buni...
Asa cum am scris am facut doua feluri de covrigi....uscati si moi, acelasi aluat dar textura lor o da grosimea snurului din care ii formezi...... daca ii faci incearca ambele variante, nu ai sa fii dezamagita , ai sa iti aduci aminte, mancand din ei, de copilarie si de anii fericiti de atunci, de placerile nevinovate de simplitatea vietii de atunci si de frumusetea ei...te pup draga mea :hug: :hug: :pup: :pup:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 20/02/2014 07:18

Antonia, ma bucur nespus ca ai facut covrigii astia...au iesit tare frumosi si ai tai...imi place ca ai facut si chifle , arata foarte bine .....cand am citit ca ai ramas si tu cam fara "stoc" mi-am amintit cum a fost la mine, cum scoteam o tura de la copt cum dispareau :P :P ....am crezut ca doar la mine in familie exista asa ceva dar vad ca mai sant si prin alte familii :P :P ....sa-l fi vazut pe Maxy cum rontaia la covrigi si cu cata placere ii manca.
Sa sti ca am in plan pe maine sa mai fac o tura si am sa fac o portie jumate ca sa am si pentru chiflute...vreau sa le fac si eu si tot pentru micul dejun( sper sa ajunga ziua urmatoare :wink: :P )
Ma bucur ca iti place aluatul....si mie imi place tare mult, e foarte bun si usor de facut....imi place nespus cum se simte la mana dar si moliciunea lui....ma duc sa framant acuma aluatul sa il am pe dimineata gata dospit( il pun la frigider peste noapte sa dospeasca la rece, incet de tot) :D
Anto, inca odata, chiar imi place cum au iesit covrigeii tai si ma bucur daca ai sa-i mai faci .... :hug: :hug: :pup: :pup:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 20/02/2014 07:19

Bia, multumesc mult....sa ii pregatesti cu Alessia, sigur are sa ii placa si sant usor de facut :hug: :pup:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 20/02/2014 07:47

Pupi chiar sa stii ca ii incerc in curind caci sunt tare curioasa .

:hug:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 21/02/2014 07:31

Crista, sper sa iti placa....se fac foarte usor...ce dureaza mult este perioada dospitului, in rest e floare la ureche.
Astept impresia :D

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 21/02/2014 08:33

pupi scrie:Antonia, ma bucur nespus ca ai facut covrigii astia...au iesit tare frumosi si ai tai...imi place ca ai facut si chifle , arata foarte bine .....cand am citit ca ai ramas si tu cam fara "stoc" mi-am amintit cum a fost la mine, cum scoteam o tura de la copt cum dispareau :P :P ....am crezut ca doar la mine in familie exista asa ceva dar vad ca mai sant si prin alte familii :P :P ....sa-l fi vazut pe Maxy cum rontaia la covrigi si cu cata placere ii manca.
Sa sti ca am in plan pe maine sa mai fac o tura si am sa fac o portie jumate ca sa am si pentru chiflute...vreau sa le fac si eu si tot pentru micul dejun( sper sa ajunga ziua urmatoare :wink: :P )
Ma bucur ca iti place aluatul....si mie imi place tare mult, e foarte bun si usor de facut....imi place nespus cum se simte la mana dar si moliciunea lui....ma duc sa framant acuma aluatul sa il am pe dimineata gata dospit( il pun la frigider peste noapte sa dospeasca la rece, incet de tot) :D
Anto, inca odata, chiar imi place cum au iesit covrigeii tai si ma bucur daca ai sa-i mai faci .... :hug: :hug: :pup: :pup:

Maine fac din nou o tura de covrigi si chiflute. :)

Am deschis de fapt sa iti scriu ca a facut si mama covrigii si iti multumeste pentru reteta (mama citeste dar nu scrie si de aceea iti multumesc eu in numele ei). Cand i-am spus ca am facut (si) chiflute a facut doua zi si ea o tura doar ca ea a pus branza sarata in interior.

Inca o data iti multumesc pentru reteta si profit de postare sa iti spun ca ai toata admiratia si respectul mamei mele pentru ceea ce faci & pentru toate retetele pe care le postezi (pe noi trei nu ne mai pun la socoteala pentru ca noi suntem deja clar admiratorii tai declarati).

Te pup :hug: :hug: :hug: :pup: :flower:

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 21/02/2014 08:43

…cum de am sarit peste subiectul asta?... :bum:

Pupi,cind ĂŽi mai faci,arunca doi si spre LV ca ies in curte sa-i prind... :wink:

Antonia,superbi au iesit si covrigii tai... =D> =D> =D>

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 22/02/2014 08:31

Pupi eu sunt mare prietena cu retetele care dospesc ( sau se odihnesc ) vreme mai indelungata ca ma lasa sa-mi fac si alte treburi in paralel :lol:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 23/02/2014 08:07

Antonia , ma bucur nespus ca au placut si mamei tale si bineinteles ca i-a facut :D .
Mi-ai dat o idee buna cu chiflutele DAR mama ta a completat idea cu branzica sarata pe care a pus-o in mijloc....suna tare bine.
Am facut si eu o portie de covrigi( comanda speciala de la Maxy) , am pastrat 5 pentru noi si 5 a trebuit sa ii dau la cunostinte :P ...i-am innebunit cu covrigii =)) =)) .
Tie ti-au ajuns chiflutele pentru micul dejun sau iar ai ramas fara ele??? :P :P
Pentru marti am iarasi in plan o portie de covrigi dar fac ca si tine...cativa doar si restul chifle....sper sa apuc sa fac si poze la ei ca de data asta nu am apucat :x ...
Transmite mamei tale ca ii multumesc si ca o imbratisez :hug: :hug: :pup: :pup:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 23/02/2014 08:09

Dani, pe marti am in plan inca o tura, vezi sa nu iti faci nici un program...cum ii termin , fac pachet si il trimit cu avionul...il va parasuta direct la tine la poarta :D ...multumesc draga mea :hug: :hug: :pup:

Înapoi la “Retete preferate”