consumul de fructe

Suferiti de o boala care va determina sa tineti regim? Si totusi nu percepeti asta ca pe o corvoada deoarece cunoasteti nenumarate combinatii ale mancarurilor permise? Faceti si altora viata mai usoara prezentand aceste mancaruri dietetice si de regim.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

ddann63
Incepator

consumul de fructe

Mesajde ddann63 » 03/03/2009 07:12

fructele(mere,portocale,banane)ingrasa? asa mi-au spus prietenii! eu consum cam 1,5kg pe zi. DAN FOCSANI.

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Re: consumul de fructe

Mesajde Leila » 04/03/2009 12:26

ddann63 scrie:fructele(mere,portocale,banane)ingrasa? asa mi-au spus prietenii! eu consum cam 1,5kg pe zi. DAN FOCSANI.

Merele si portocalele nu ingrasa :) dar bananele consumate in exces da :) , plus mai au si proprietatea de a favoriza constipatia :wink:

seniorita
Incepator

Mesajde seniorita » 29/03/2009 09:14

Fructele ingrasa pt ca,contin zahar.Se recomanda consumul lor doar dimineata.
Oricum mereule sunt ok,poti manca si 2-3/zi.Dar asa o cantitate mare cat spui tu ca mananci ingrasa cu siguranta.
Cel mai mult ingrasa bananele,perele si strugurii pt ca au cel mai mare continut de zahar.

alexxl
Incepator

Mesajde alexxl » 15/08/2010 09:06

Bananele consumate in exces da ingrasa dar,fructele nu contin zahar ci fructoza.
Fructoza este recomandata celor care practica regimuri de slabire, cu supravegherea indicelui glicemic al alimentatiei (ca ex : regimul disociat lipoglucidic), sportivilor, celor care desfasoara o activitate intelectuala sau stresanta, persoanelor de varsta a treia, persoanelor cu hiperglicemie, cu supravegherea glicemiei

Înapoi la “Sanatate - diete si regimuri alimentare”