cine ma ajuta cu sfaturi (Tur Europa) ???

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

pupi
campion la gatit
campion la gatit

cine ma ajuta cu sfaturi (Tur Europa) ???

Mesajde pupi » 25/06/2009 10:24

Fetelor care locuiti prin Spania( Madrid_Barcelona)
Franta ( Paris)
Italia ( Venetia)
Austria(Viena)
am nevoie de niste sfaturi, informatii etc. Fiul meu si cu un prieten vor pleca in iulie ,la sfarsit , prin Europa putin. Au facut un fel de itinerar , e cam greu sa il faci in amanunt, doar cu datele de pe internet. Am nevoie de info ( daca stiti) unde se poate dormi ( 2 nopti cel mult) locuri sigure si ieftine ( asa ca ptr buzunarul unor studenti :P ) care sant preturile biletelor de tren ( pentru ceva fel de abonament circuit ptr 2 saptamani)
Pentru fetele din Spania ... baietii vor sa ajunga si la Ibiza, au nelamuriri cum e mai bine , sa zboare zilnic acolo ( e vorba de doua zile ) sau sa ia vaporul si sa doarma acolo undeva. Preturi info????
se poate??Va rog frumos ....
Programul lor este ceva de genul 2 zile Madrid, 2 zile Barcelona, 2-3 zile Ibiza, 1 zi Paris, 1-2 zile Venetia + plus Lignano poate 2 zile, apoi se indreapta spre Viena si de acolo la Arad. La Viena vor sta tot 2 zile se pare. Deci timp scurt , program incarcat , fara bani multi =)) , experiente noi, elan tineresc, si desigur ei uita ca acolo se folosesc euro nu dolari. ( mai isi amintesc din cand in cand dar se pare ca nu realizeaza ce este asta) . In fine ,sper sa puteti careva din voi sa ma ajutati cu info ( poate stiti pe undeva hostles , ) Informatiile gasite pe internet zic despre hostels ca sant intre 15 si 25 de euro pe noapte, dar nu dau mai multe info, cam cati sant in camera, cat sant de sigura, daca au cutii de valori ptr pastrat pasapoarte, bani, sau daca exista siguranta in cazul in care raman bagajele acolo pentru o noapte( camera desigur platita) si ei sant plecati in alta parte.

In fine asta e ce imi pot aminti acuma , daca se poate sa imi dati ceva ajutor apreciez gestul si va multumesc.
:pup: :pup: :hug: :hug:

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 26/06/2009 10:28

fain :vis: eu inca nu am iesit din Romanica noastra =D>
Imagine

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 26/06/2009 10:31

Adi , ar trebui sa iasi si tu putin, nu o sa iti para rau :flower:

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 26/06/2009 12:05

clar nu mi-ar parea rau :P da pana acum fie nu mi-am permis fie au aparut alte chestii :) Da vine si timpul meu :lol:
Imagine

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 26/06/2009 02:34

Pupi nu am inteles ei calatoresc cu amsina inchiriata sau cu trenul mereu ?? intre si prin toate tarile astea ???

eu zic sa isi faca rezervari dinainte caci risca sa nu gaseasca camere, e totusi sezon turistic ...

pentru celelalte tari nu stiu sa dau sfaturi dar pt Italia o sa iti dau niste linkuri de citit poate gasesti ceva idei acolo ... in rest eu personal merg la camping cu cortul poate ar putea si ei sa faca acest lucru sau daca nu pot opta cel putin pe litoralul italian ( linga Venetia ) la un camping cu bungalow . Casutele astea sunt atre dichisite si merita efortul, apoi de acolo se ajunge uspr cu autobuz si apoi cu barca la Venezia . Avantajul unui camping este ca desi nu ai mijloc de transport in comun sa bintui pe alte plaje, localitati , discoteci poti sa te distrezi in incinta campingului .. au iesire la mare, la plaja ... Deci eu asa alege Lignano sabbia d'oro sau alta localitate din zona ( JESOLO , CAVALLINO, BIBIONE etc vezi ca s-a mai discutat pe aici , au fost si poze ) in locul unui hotel in oras .. Si sa caute cazare si in MESTRE ( deci pe continent ) si de aici ajunge cu autobuz sau cu trenul ( o statie ) la Venezia

In felul asta vede si marea si venetia .. Lignano e cam departe si dc nu vrea musaio sa stea acolo ca are ceva deja aranjat poate ar fii mai bine sa se orienteze la o locatie mai aproape de Venezia de unde se face usor naveta ( in 2 zile a vazut toata venetia )

uite aici un link cu multe hosteluri pentru tineri in Venetia... Nu stiu sa spun nimic despre ele caci nu mai sunt de multa vreme in target-ul lor :-)
http://www.hostelsclub.com/youth-hostel ... enice.html

inca un site pentru Venetia http://www.venetia.it/index.htm

si inca o pagina cu toata Italia
http://www.itwg.com/italy?sid=9f4b9a3df ... b1f87cd46c

mersul trenurilor in engleza
http://www.trenitalia.com/cms/v/index.j ... a3e90aRCRD

aici ar tb s agaseasca si informatii despre trenurile internationale si abonamentele pt tineret ( tb sa aleaga tarile pre care le traverseaza si sa isi ia aboment pentru toate .. dc nu reuseste macar pt asta ar tb sa contacteze o agentie de turism caci sunt mai practici )

daca ai intrebari poti sa imi scrii si pe PM acolo citesc mai des decit aici pe forum ( ma anunta in email ) ..

maria MIHULESCU
Bucatar de elita

Mesajde maria MIHULESCU » 26/06/2009 04:35

Pupi, ti-am trimis pe MP adresa si tel fiicei sotului meu (ca nu siu de ce nu imi place cuvantul vitrega) si ea iti va da toate detaliile de care aveti nevoie in ceea ce priveste Spania si cate ceva de Europa, ca ii plac sa calatoresca :wink:
Vacanta placuta tuturor.

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 27/06/2009 10:59

Crista, ei vor calatori cu trenul , ceva bilet abonament valabil 15 zile , cu punctul de inceput la Amsterdam si cel final la Constanta. Nu cred ca vor sa inchirieze masina, vor sa se descurce cu autobuze, metrouri, trenuri ( se pare ca e mai ieftin ptr buzunarele lor).
Multumesc de info, le-am copiat , deja lea- si trimis pe e-mailul lui . Mersi inca odata te :pup: :pup: si te :hug: :hug:

Maria Mihulescu, meris si tie, ti-am trimis raspuns pe PM. :pup: :hug:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 27/06/2009 11:39

nu ai pentru ce.. oricum daca au intrebari, nelamuriri sa nu ezite sa intrebe

uite aici si pagina cu autobuzele in (pentru) Venezia

http://www.atvo.it/index.php?lang=en

uitasem de ea :-))

sfaturi :

sa nu cumpere nimic de la vinzatorii in general africani care vind pe cite un cearceaf falsuri ... dc apare politia aia fug ca potirnichile iar cumparatorii platesc o amenda de 2000 euro ....

sa se fereasca de tiganii nostri care la venezia sunt multi si fura portofele ca doar nu s-au dus acolo sa munceasca

sa manince in general pe unde scrie trattoria / tavola calda sau pe unde vad ca sunt multi italieni la masa si nu turisti deci nu la restaurant care e in special pt turisti deci cu preturi imense... in venezia mai toate locurile unde se maninca au expuse preturile si sunt multe cu pret unic pentru meniuri fixe ( sa fie atenti ca au inclus si coperto ..a dica cit platesti ca stai la masa ) .. cind se duc sa bea cafea dimineata dc stai la masa costa mai mult ( peste 2 euro) decit dc o bei la bar in picioare ( max 1 euro)

am impresia ca nu ai voie sa hranesti porumbeii in piazza san marco ( te amendeaza ) si nici sa maninci "din rucsac " in venezia .(parca ) ..

adinush
Bucatar in devenire

Mesajde adinush » 27/06/2009 03:39

Pupi..din experienta mea:
-am ales hoteluri de 3 *,cam toate in jur de 100 euro camera dubla,conditii bune,amplasament bun ( in Paris langa Arcul de Triumf,in Viena in interiorul Ringului)...nush cat vor sa cheltuiasca baietii dar ca sa-si faca o idee despre preturi..
-pt Venezia,asa cum a zis si Crista, cea mai buna cazare o gasesti in Mestre,in Venezia toate cele sunt scumpe. Trenuri sunt cel putin din jumatate in jumatate de ora si sunt ieftine. Pt orasele din Italia (si am vizitat aproape toata partea de nord) luam intotdeauna hotel langa gara si apoi plecam dimineata in drumetii.
- pt abonamentul de tren...un abonament international cred ca e mai scump decat sa cumperi separat biletele internationale si apoi sa-ti faci un abonament local pt 1-2-3 zile cate petreci in tara respectiva. Chiar si asa abonamentele nu sunt mai rentabile decat pe distante foarte mari. In Italia (si cred ca si in celelalte tari) poti sa-ti cumperi un bilet Milano-Venezia de ex si sa opresti la orice oras de pe drum,biletul e valabil cateva ore,pana la o zi in functie de cat de mare e distanta dintre orase. Acum 2 saptamani fiind in Amsterdam am vrut sa luam un abonamnt pt o zi ca sa vizitam Haga,Delftul si Haarlemul..noroc ca tanti de la ghiseu ne-a zis ca putem sa luam doar un bilet dus-intors Haga,putem opri si in celelalte orase si e mai ieftin,abonamentul era mai scump in ideea ca poate vrei sa vizitezi orase cu distante mult mai mari intre ele.
- daca sunt pe buget de "20 de ani fara griji si fara bani" sa ceara informatii de la ghiseele din gari dar,dupa ce se hotarasc ce e mai bine pt ei, sa cumpere bilete de la automate (toate au display si in lb engleza)..biletele luate de la ghisee sunt mereu mai scumpe cu 1-2 euro(in ideea ca platesti pt timpul alora in loc sa te ocupi singur).
-presupun ca deja stiu cam ce vor sa vada in fiecare loc ,daca inca mai cauta idei pot sa le dau cateva sugestii (in afar de Spania am vazut tot ce e pe lista lor)
When u want something u"ve never had,u have to do something u've never done

adinush
Bucatar in devenire

Mesajde adinush » 27/06/2009 03:52

Aaa..si daca stiu exact datele plecarii ar putea fi o idee sa se uite pe site-ul www.skyeurope.com , o companie low cost..au promotii unde pretul unui bilet Viena-Bucuresti ajunge si la 25 de euro...cred ca e mai ieftin chiar si decat un bilet de tren,plus ca sa traversezi Romania cu trenul s-ar putea sa nu fie chiar asa de fun ( poate la clasa 1 sa la un intercity nou dar asta nu cred ca intra in bugetul lor)
When u want something u"ve never had,u have to do something u've never done

Înapoi la “Zona libera”