Ce pot face din somon rece?

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

dubi_07
Bucatar in devenire

Ce pot face din somon rece?

Mesajde dubi_07 » 24/12/2014 11:58

Hallo!

Mi-a ramas file de somon de la masa de seara, si as vrea sa prepar ceva gen gustare, pasta, etc. Reincalzit nu mai e la fel de gustos. Este preparat pe gril.

Ceva idei?

Multumesc! :hug:
În viață nu contează unde te afli, ci pe cine ai alături
Imagine

nicoleta64
Bucatar de talie internationala

Re: Ce pot face din somon rece?

Mesajde nicoleta64 » 24/12/2014 12:12

dubi_07 scrie:Hallo!

Mi-a ramas file de somon de la masa de seara, si as vrea sa prepar ceva gen gustare, pasta, etc. Reincalzit nu mai e la fel de gustos. Este preparat pe gril.

Ceva idei?

Multumesc! :hug:

Poti face un sos pentru paste...caleste putina ceapa...pui somonul , amesteci acolo doua...trei minute, apoi adaugi smantana de gatit...pui sare si piper. Mai fierbi putin si gata...
Daca iti place poti sa pui si o lingurita de concentrat de rosii....
Sau poti face si o salata cu cartofi fierti..masline...mazare...ceapa...maioneza....cam astea as face eu .... :)
dar sigur mai sunt si alte feluri de a riutiliza somonul la grill....
Ultima oară modificat 24/12/2014 12:23 de către nicoleta64, modificat de 3 ori în total.

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 24/12/2014 12:19

Poti face o paste fierte pregatesti un SOS cum iti place tie, de preferat din cel cu smintina si cind e gata pui somonul bucati si pastele fierte amesteci si gata.
Merge si o salata de paste, de orez sau de cartofi.
Umplutura la oua, cu maioneza si muratura. Amestecat cu maioneza si un SOS cocktail plus ceva creveti si ce mai vrei faci un cocktail de peste servito in pahare de Martini cu piine prajita. Dava ai si Putin Simon afumat sa combini ar FI si mai bun. Retete PE NET, multe. Nu pot sa pun link ca-s PE tel si nu stiu cum dar si EU asta caut acum pentru diseara.

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 24/12/2014 06:02

Dubi,bine ai revenit pe RC... :hug: :hug: :hug:

yafa
Bucatar de talie internationala

Mesajde yafa » 26/12/2014 10:46

Dubi, eu as spune un tartar de somon cu paine prajita, e racoritor si in acelasi timp un fel delicat.

:flower: :party:
Life is like a box of chocolate, you never know what you are gonna get!

http://www.cuisineetplaisir.wordpress.com

Înapoi la “Zona libera”