Ce fel de tigai preferati?

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

Tigai din fonta (tuci)
47
20%
Tigai de aluminiu
4
2%
Tigai de ceramica
69
30%
Tigai de teflon
87
38%
Tigai de inox
13
6%
Alte tigai
12
5%

Voturi totale: 232

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 15/05/2014 12:16

Am tot facut chestionare cu mancaruri preferate, dar n-am intrebat niciodata in ce le gatiti. Din multitudinea de tipuri de tigai care exista pe piata, voi pe care le preferati? Ce fel de invelis vi se pare cel mai potrivit pentru o tigaie?

Ce fel de tigai folositi cel mai des?
1. Tigai din fonta (tuci)
2. Tigai de aluminiu
3. Tigai de ceramica
4. Tigai de teflon
5. Tigai de inox
6. Alte tigai
Ultima oară modificat 15/01/2015 09:28 de către adi, modificat 1 dată în total.
Imagine

carmenica
Bucatar in devenire

Mesajde carmenica » 24/05/2014 11:42

- am folosit o tigaie de teflon (prin '89) cumparata de la Bucur Obor dupa vreo 2 ore de stat la o coada imeeensa :lol: ,atunci mi s-a parut exceptional sa prajesti ceva folosind foarte putin ulei ,din pacate a fost aruncata la gunoi dupa ce copii s-au inghesuit sa spele vasele,crezand c-o ajuta pe mama...au frecat tigaia cu sarma intr-o veselie,strigandu-mi victoriosi : uite mama,c-am albit-o ! =))
- am folosit si o tigaie de aluminiu ( scurt timp ) ,pana am aflat ca aluminiu este toxic si se transfera in mancare ... a avut drum la gunoi in acompaniamentul a doua oale si o cratita :P
- inca folosesc o tigaie de inox,dar fara maner (din bachelita)... grabita am bagat tigaia in cuptor si s-a ars rau,am renuntat la el (maner) ,dar folosesc asa zisa tigaie la cuptor pt fripturi
-de vreun 2 ani folosesc tigai ceramice ,ultima (de la tefal ) are vreo sapt :wink:
:hug: :hug: :hug:
Imagine

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 25/05/2014 09:57

carmenica scrie:- am folosit o tigaie de teflon (prin '89) cumparata de la Bucur Obor dupa vreo 2 ore de stat la o coada imeeensa :lol: ,atunci mi s-a parut exceptional sa prajesti ceva folosind foarte putin ulei ,din pacate a fost aruncata la gunoi dupa ce copii s-au inghesuit sa spele vasele,crezand c-o ajuta pe mama...au frecat tigaia cu sarma intr-o veselie,strigandu-mi victoriosi : uite mama,c-am albit-o ! =))
- am folosit si o tigaie de aluminiu ( scurt timp ) ,pana am aflat ca aluminiu este toxic si se transfera in mancare ... a avut drum la gunoi in acompaniamentul a doua oale si o cratita :P
- inca folosesc o tigaie de inox,dar fara maner (din bachelita)... grabita am bagat tigaia in cuptor si s-a ars rau,am renuntat la el (maner) ,dar folosesc asa zisa tigaie la cuptor pt fripturi
-de vreun 2 ani folosesc tigai ceramice ,ultima (de la tefal ) are vreo sapt :wink:
:hug: :hug: :hug:

Uau, deci tu chiar esti "documentata". Sa intelegem ca preferatele tale sunt cele din ceramica? :)
Imagine

mikirafaela
Bucatar de elita

Mesajde mikirafaela » 09/06/2014 04:09

Nu prea mancam prajit, dar tot avem cateva tigai in colectie ( de tuci si de inox). Nu am apucat sa-mi iau de ceramica pentru ca nu stiu daca merita investitia!
Tigaia din teflon este practica dar la fel de periculoasa ca si tigaia de aluminiu...mai nou gasim tigai din aluminiu teflonat...sunt o multime de ustensile de bucatarie care ar trebui evitate din cauza toxicitatii.
MIKI

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 09/06/2014 07:17

Tuci si ceramica in general dar folosesc si teflon uneori...preferata este ceramica pentru clatite si tuci pentru restul

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 11/06/2014 11:23

Carmenica am ris cu lacrimi de copilasii tai inimosi si harnici care au albit tigaia :-)

pentru toti cei anti aluminiu le recomand sa manince numai in casa lor caci la restaurtante se gateste 90% in aluminiu tigai , tavi etc ... =))

biaskitchen
Bucatar de elita

Re: Ce fel de tigai preferati?

Mesajde biaskitchen » 11/06/2014 10:36

adi scrie:Am tot facut chestionare cu mancaruri preferate, dar n-am intrebat niciodata in ce le gatiti. Din multitudinea de tipuri de tigai care exista pe piata, voi pe care le preferati? Ce fel de invelis vi se pare cel mai potrivit pentru o tigaie?

Ce fel de tigai folositi cel mai des?
1. Tigai din fonta (tuci)
2. Tigai de aluminiu
3. Tigai de ceramica
4. Tigai de teflon
5. Tigai de inox
6. Alte tigai

Cel mai mult folosesc vasele Zepter care sunt realizate dintr-un aliaj metalic ZEPTER 316L (Cr-Ni-Mb 18/12/3), care permite fierberea fara apa si prajirea fara grasimi.

Pe locul 2 as vota Fonta-cel mai des folosesc un wok din fonta care distribuie caldura uniform și reține bine căldura.
Are un dezavantaj, ca toate vasele din fonta, este destul de greu.
Pe locul 3 as trece Cupru, vad ca nu apare in lista, eu il trec pe locul 3 pentru ca dupa calitatile pe care le are si anume -conductivitate termică excelentă- ar fi pe locul 1 dar pentru ca inca visez la niste tigai din cupru Mauviel, il trec pe locul 3 pana le voi achizitiona.

Înapoi la “Zona libera”