Ce e bine sa mancam seara

Suferiti de o boala care va determina sa tineti regim? Si totusi nu percepeti asta ca pe o corvoada deoarece cunoasteti nenumarate combinatii ale mancarurilor permise? Faceti si altora viata mai usoara prezentand aceste mancaruri dietetice si de regim.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

andrei
Moderator

Mesajde andrei » 06/09/2006 02:53

Da, nu-i rau de loc, dar cine poate sa tina dieta asta ? Alt fel de carne nu mananci de 4 ani ? Cate kilograme ai acum ?

andreea_a
Incepator

Mesajde andreea_a » 07/09/2006 11:28

mai mananc pui dar mai rar ptr ca nu prea imi place.alt tip de carne nu mananc.dar eu nu tin dieta.pur si simplu asta imi place sa mananc.am 55kg si 1.78 inaltime.fac sport.de trei ori pe saptamana ma duc la sala si in zilele cand nu ma duc fac acasa cate 1-2 ore pe bicicleta.dulciuri nu mananc ptr ca nu-mi plac.

maria MIHULESCU
Bucatar de elita

Mesajde maria MIHULESCU » 02/10/2006 10:43

Eu cred ca am o dieta echilibrata. O mentin de catva timp si ma ajuta faptul ca familia este de acord.
O sa iti spun cum este : in primul rand masa de pranz si cina incepe intotdeauna cu fructe de sezon ( care exclud strugurii, bananele, avocado si smochinele).
La micul dejun cafea cu putin lapte si biscuiti cu fibra integrali,
- dupa aproximativ 2 ore un iaurt degresat sau un pahar de suc de portocale,
- la pranz (in timpul saptamanii) fac mancare unde folosesc cam o lingura de ulei pentru fiecare, si nici un fel de alta grasime, evit sa fac prajeli, nu fac sosuri cu faina niciodata, folosesc foarte multe legume si peste, piept de pui sau vitel la gratar.
- pe la jumatatea intervalului de timp intre masa de pranz si cina (care este pe la 9,30 seara) , se poate servi ceva usor : un ceai cu biscuiti, cafea cu lapte, sucuri, iaurturi....depinde de ce s-a consumat in timpul zilei.
- iar la cina , dupa fructe poate fi o omleta dintr-un ou, legume la gratar, piept de pui la gratar, peste facut in folie de aluminiu...etc.
Sfarsiturile de saptamana gatesc feluri diferite , dar fara se se abuzeze de grasimi si incercand sa nu folosesc carnea de porc, decat foarte rar (cum ar fi la sarmale de exemplu).
Daca ai nelamuriri, iti raspund cu placere.

doareu23
Incepator

Mesajde doareu23 » 14/01/2007 11:24

andreea_a scrie:mai mananc pui dar mai rar ptr ca nu prea imi place.alt tip de carne nu mananc.dar eu nu tin dieta.pur si simplu asta imi place sa mananc.am 55kg si 1.78 inaltime.fac sport.de trei ori pe saptamana ma duc la sala si in zilele cand nu ma duc fac acasa cate 1-2 ore pe bicicleta.dulciuri nu mananc ptr ca nu-mi plac.

esti o norocoasa daca ai putut sa mananci atat de putin si nu ti-a fost rau niciodata....bv tie..,eu cred ca nu as putea sa mananc asa...fiecare cu organismul lui pana la urma :)
Mananci ca sa traiesti,nu traiesti ca sa mananci....

anthoula
Incepator

Mesajde anthoula » 27/01/2007 04:10

ioanabr scrie:Cred ca topic-ul ar trebui sa se cheme : " Ce bine e sa mancam seara !!!" :) La mine e singura parte a zilei cand pot sa mananc deci mai bine nu as comenta. Mai bine nu va scriu ce mananc dupa 8 ca imi vine mie rau ... :)

Cod: Selectaţi tot

...Si eu ma gasesc intr-o situatie asemanatoare,mananc doar de 2 ori pe zi...la 14:00 si seara pe la 23:00.Mananc  numai salate si iaurt cu fructe si pot spune ca ma simt destul de bine.Ideea este sa avem grija ce mancam , cred eu...

soothe
Bucatar in devenire

Mesajde soothe » 31/01/2007 04:30

anthoula scrie:
ioanabr scrie:Cred ca topic-ul ar trebui sa se cheme : " Ce bine e sa mancam seara !!!" :) La mine e singura parte a zilei cand pot sa mananc deci mai bine nu as comenta. Mai bine nu va scriu ce mananc dupa 8 ca imi vine mie rau ... :)

Cod: Selectaţi tot

...Si eu ma gasesc intr-o situatie asemanatoare,mananc doar de 2 ori pe zi...la 14:00 si seara pe la 23:00.Mananc  numai salate si iaurt cu fructe si pot spune ca ma simt destul de bine.Ideea este sa avem grija ce mancam , cred eu...

seara dupa 7 cel tarziu 8 nu mai mananci nimic; oricum regimul tau nu-l inteleg; tu vrei sa ne imresionezi....

oricum cand iti trece tineretea, "ai sa dai seama Doamna"

cred ca si "cum" mancam trebuie sa avem grija...

doareu23
Incepator

Mesajde doareu23 » 26/03/2007 07:39

De azi nu mai mananc dupa ora 18.00.Am observat ca daca nu mananc dupa aceasta ora eu chiar slabesc.Deci sper sa ma tina... :)
Mananci ca sa traiesti,nu traiesti ca sa mananci....

gabisor
Incepator

Re: Ce e bine sa mancam seara

Mesajde gabisor » 30/01/2008 10:53

bella scrie:Ce e bine sa mancam Seara?

Nu stiu daca o sa-ti placa rasunsul meu dar nu trebuie sa manani seara...

oneiros
Incepator

Re: Ce e bine sa mancam seara

Mesajde oneiros » 05/03/2008 03:21

bella scrie:Ce e bine sa mancam Seara?

bataie! =))
sono io

Înapoi la “Sanatate - diete si regimuri alimentare”