Ce e bine sa mancam seara

Suferiti de o boala care va determina sa tineti regim? Si totusi nu percepeti asta ca pe o corvoada deoarece cunoasteti nenumarate combinatii ale mancarurilor permise? Faceti si altora viata mai usoara prezentand aceste mancaruri dietetice si de regim.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

Ioana
Bucatar Sef

Mesajde Ioana » 15/12/2005 07:13

am citit si eu despre asa ceva si teoretic suna bine. zice ca cina sa fie inainte de 6. iar seara inainte de culcare e recomandat un pahar lapte caldut cu miere sau un paharel vin/bere....oricum ziceau lichide. asa, si mai ziceau ca daca totusi mananci seara cel mai bine sa fie cereale cu lapte sau salate.

dar de la teorie pana la practica mai am mult.........

andrei
Moderator

Mesajde andrei » 16/12/2005 11:11

Pai cum , e voie sa bei alcool seara ? Parca asta ingrasa intr-o vreme ... Nu mai inteleg nimic din dietele astea. :(

Ioana
Bucatar Sef

Mesajde Ioana » 17/12/2005 11:50

zice ca e sanatos, dar in cantitati mici. eu oricum dorm mai bine daca beau seara bere sau vin si imi pun doar cam cat 2 degete in pahar, nu beau pana nu mai stiu de mine.
acum eu am citit ca e sanatos, nu stiu cat ingrasa....eu personal nu am nevoie de cura de slabire. dar banuiesc ca in cantitatile alea mici si daca nu mananci nimic inainte de 6 seara nu ingrasa.
sau daca nu, un pahar de lapte e si mai bun. aici eu trisez ca mi-l fac cu banane(care ingrasa) dar nu ma pot abtine.

Adrian P.
Incepator

Mesajde Adrian P. » 18/12/2005 10:16

Probabil ca asta e explicatia, cantitatea. Orice, mancat in cantitati rezonabile, nu ar trebui sa ingrase. Dar problemele incep cand iti place ceva foarte mult si mananci pana nu mai poti. Eu patesc cu dulciurile asa sau cu fripturile de porc :( In rest, toate bune :)

allain
Incepator

Mesajde allain » 04/01/2006 11:48

:) Hei! Pai sa va spun eu cum maninc:D-1 iaurt cu 4 linguri de cerele,P-maninc doar un singur fel,supa,ciorba sau felul doi.Pe la ora 16 maninc ceva fructe, eheheiiii si acum vine partea frumoasa ,seara cind vine sotul asez o masa de grand ospat,inclusiv cu felul trei si,sa nu va inchipuiti ca sunt fructe ,sau da sunt fructe dar in torturi ,blaturi,si cite alte prajiturele. Ei ce spuneti de asta? O adevarata bomba calorica ,si inca una ATOMICA! :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
allain

Nally
Bucatar

Mesajde Nally » 05/01/2006 01:30

allain scrie::) Hei! Pai sa va spun eu cum maninc:D-1 iaurt cu 4 linguri de cerele,P-maninc doar un singur fel,supa,ciorba sau felul doi.Pe la ora 16 maninc ceva fructe, eheheiiii si acum vine partea frumoasa ,seara cind vine sotul asez o masa de grand ospat,inclusiv cu felul trei si,sa nu va inchipuiti ca sunt fructe ,sau da sunt fructe dar in torturi ,blaturi,si cite alte prajiturele. Ei ce spuneti de asta? O adevarata bomba calorica ,si inca una ATOMICA! :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Si de ce te mai chinui ziua sa nu manaci mult? :o

Stiu cum e ca asa am ajuns si eu cu kilograme in plus :? dar mi-am dat seama ca nu e tocmai ce indica medicul :D asa ca am inceput sa ma documentez pentru a gasi ceva care sa ni se potriveasca atat mie cat si sotului...
Cu vointa si un pic impinsi de ce imagine trebuie sa avem in activitatea noastra... am ajuns sa nu mai mancam "industrial"! Asa am dat jos ceva kilograme fara a face cine stie ce eforturi extraordinare... ajutati un pic si de suplimentele nutritionale!

allain
Incepator

Mesajde allain » 07/01/2006 05:35

Buna dimineata la toata lumea! La multi ani tuturor Ionilor si Ioanelor!Draga Nally,ziua nu maninc asa mult pentru ca nu imi este foame.Aaaaa,sa va spun ca am inceput deja o dieta disociata. Azi e a 5-a zi si deocamdata ma simt bine,deja nu mai simt nevoia de dulciuri si mai presus,nu mai simt nevoia de a minca seara!Deh....sotul este in concediu si nu mai asez masa asa de tirziu seara!Dar, surpriza,nu am avut rabdare si m-am cintarit dupa 4 zile de dieta erau minus aproape 2 kg,mai mult ca sigur ca jumatate e doar apa,dar oricum vad ca incepe sa mearga.Sper sa trec proba de foc ,azi sotul meu este ION si va imaginati ce o sa fie, si am facut un tort mareee,mare de tot....... :cry: Va spun miine cum a fost!Va pup si pe curind! :hug:
allain

Nally
Bucatar

Mesajde Nally » 07/01/2006 10:48

Am tinut si eu disociat! Nu am rezistat mai mult de 3 zile! :( Efectv mi s-a facut rau sa mananc numai lactate timp de 3 zile ! Criminal mi s-a parut!

Daca poti sa tii regimul toata admiratia mea! Sigur slabesti! Si eu pierdusem 2 kilograme, pe care le-am pus la loc - fara sa exagerez in mancat! :? - m-a incantat in acele zile ce mi-a aratat cantarul... dar mi s-a parut f greu ... oi fi eu mai ciudata... nu stiu... dar eu nu am agreeat disociatul!

Si ca sa iti raspund la o intrebare pusa la dieta elvetiana! Fiind interesata de dietele existente pentru slabit am cautat pe net.. destul de multa vreme si am facut o colectie de cure si diete de slabire! Iti dai sema ca nu pot sa tin tot ce am gasit sau sa fiu chiar de acord cu ce am gasit pe net... Am adunat aceste diete aici: http://www.sanatateata.com/diete-cure/diete-cure.htm
Am postat pe forum ce mi s-a parut mai interesant si ce m-ar tenta pe mine sa tin in materie de dieta!

Am avut tentativa de disociat... am incercat in pic si din elvetiana... ce m-a facut sa esuez e poate si comoditatea mea amestecata cu un pic de lipsa de ambitie in acest sens! :? Nu m-am simiti comod cu diete strice iar acum caut ceva sa mi se potriveasca! ... Cistesc si incerc sa inteleg Monti si Dieta nutritionistilor rusi ce a postat-o Lili! A plus ca am facut pasul sa ma duc la o sala de fitness si mi-am fauct abonament! Am ajuns la concluzia ca daca nu e si un pic de sport sustinut nu voi reusi in veci sa scap de burtica si ce mai e in plus! Degeaba alerg pe scari in sus si in jos degeaba il fugaresc pe baietelul meu pe afara sau prin casa degeaba manac mai putin daca nu consum si constant si ce e depozit la mine! 8)

La multi ani sotului tau!

La multi ani sotului meu Ionas si puiului meu Ionut! Si la mine e cu tort si alte alea de sarbatori asa mari! :wink:

allain
Incepator

Mesajde allain » 10/01/2006 06:54

:) Multumesc la fel,domnului Ionas si puiului tau Ionut! M-am cam dat in petec,cum se zice,nu am rezistat si am mincat 2 felii de tort,ca sa-mi ajunga nu de alta!Vezi,nu prea am masura in ceea ce privesc dulciurile,eu ori maninc ,ori nu maninc.In rest continui dieta,dar nu de 3/3/3,pentru ca intr-adevar,e f. grea,ci de 1/1/1.Te pup si pe curind!
allain

MIHHA
Incepator

Mesajde MIHHA » 13/01/2006 04:36

tocmai am primit in urma unui concurs, 2 mari cutii de cereale.
bucurie mare pe capul meu...dar atat!!!

am mancat un bol doar prima seara, cu lapte batut.
ziceam ca voi manca in fiecare seara, dar vin cu o foame de la serviciu...incat nu pot sa le mananc. as manca ceva mai bun, mai consistent...nu stiu cat de mult tin de foame.
poate totusi voi mai inlociu cate o masa cu ele, dar doar in weekend cand sunt acasa.

Înapoi la “Sanatate - diete si regimuri alimentare”