Ce dulciuri va amintesc cel mai mult de copilarie?

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

Ce dulciuri va amintesc cel mai mult de copilarie?

Halvita
78
12%
Biscuiti spritati de casa
39
6%
Biscuiti Danut (litere, pasari)
18
3%
Biscuiti Mirela (evantai sau scoica)
8
1%
Eugenii in ambalaj de hartie
113
18%
Bomboane tari, cu miez de cacao
13
2%
Dropsuri cu fructe (la vrac)
9
1%
Inghetata Polar
75
12%
Batoane cu susan
6
1%
Cornuri cu gem (de la chioscul scolii)
13
2%
Batoane (de la acelasi chiosc)
16
3%
Vata pe bat
26
4%
Turta dulce
34
5%
Mentosane
58
9%
Caramele
55
9%
Cornulete cu rahat sau nuca
37
6%
Altele
31
5%

Voturi totale: 629

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 22/07/2013 11:26

Crista ai dreptate, bomboanele ”CIP” pe vremea mea erau in cutie fara gaurica... =)) Daca imi amintesc bine era o cutiuta transparenta din plastic cu o hartie rotunda in interior (asezata pe una dintre fete) pe care erau desenate bombonelele si scria cu litere de tipar ”CIP”. :)

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 22/07/2013 11:50

mikirafaela scrie:Amintiri...

...adevarat!!! :wink:

nicoleta64
Bucatar de talie internationala

Mesajde nicoleta64 » 22/07/2013 11:58

Dulciurile care imi amintesc de copilarie...sunt cateva...Eugenia, napolitanele Danut ..acoperite de ciocolata...cat de bune erau... :buuun: :roll: ..preferatele mele
erau bune si napolitanele Carmen ...cu cacaoa...
...serbetul....nugaua...batoanele cu mac de la paine....inghetata Polar si Vafe

Cui ii placeau biscuitii Albatros?...ce mult imi placeau! :buuun:

alejoe
Bucatar de elita

Mesajde alejoe » 23/07/2013 05:01

ANTONIA si eu imi amintesc de ciocolatile cu scufita rosie , chiar nu erau bune deloc si de pepsi , brifcor , cico , adevarul ca am avut o copilarie fericita aveam de toate si imi amintesc cand mama mea mergea in oras ma refer in centru noi locuind in periferie , ne cumpara o gramada de prajituri diplomat ,amandine era una se numea desert de portocale cat imi mai placea :buuun: :buuun: si sifonul mi-l amintesc bine ca doar eu mergeam sa il cumpar cand se termina :( cu diverse siropuri de capsuni , cola ,bun bun , imi place mult subiectul multe amintiri frumoase care erau inchise intr-o cutiuta :wink:
claudia

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 23/07/2013 05:07

Ciocolata aia cu scufita rosie o stiu si eu ....nici mie nu imi placea .
Imi am intesc de ciocolata "pitic"....erau niste cutiute mici de tot cam de 2 cm lungi si 1 cm late si aveau o ciocolata de lapte innauntru. Se gaseau peste tot si costau doar cativa banuti, uneori imi amintesc ca le dadea rest in locul celor 5 bani :P

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 23/07/2013 10:35

Astazi m-am trezit peste zi gandindu-ma la subiectul acesta... :P (imi place si mie foarte mult). Uitasem sa scriu de tablele acelea albe de glucoza... =)) Nu prea imi placea nici glucoza... :(

Da, da erau siropuri de tot felul si ”era la moda” sa fie combinate cu sifon... :)

Ce de amintiri frumoase... :vis: Nu ma gandesc la dulciuri ci la perioada in care copil fiind nu cunosteam nici o alta grija decat... sa ma joc... =)) =)) =))
Ultima oară modificat 24/07/2013 09:33 de către antoniah, modificat de 2 ori în total.

inna_tina
Bucatar

Mesajde inna_tina » 23/07/2013 10:38

Vai, ce nu mi placea glucoza!!!!
O uram :wink: :wink: :wink: :wink:
Tina Chl

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 23/07/2013 10:42

antoniah scrie:Uitasem sa scriu de tablele acelea albe de glucoza... =)) Nu prea imi placea nici glucoza... :(

Da, da erau siropuri de tot felul si ”era la moda” sa fie combinate cu sifon... :)

Nici mie nu-mi placea glucoza... :mrgreen: Si tin minte Duminica cind stateam la coada ca sa umplu/schimb capsulele pt. sifon... :x Tin minte ca trebuia sa iei cutia si sa o trintesti putin mai tare de masa si daca capsulele erau goale,adica chitibusul ala din mijloc cadea in jos(nu stiu cum sa explic mai bine),ti le schimba(capsulele)cu altele... :?

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 24/07/2013 09:14

am ris cu lacrimi

Adi draga tu esti mai mic cred ca d'asta ai traume :-)) plus ca erai baiat si duceai gunoiul :-))

Roxi si eu imi amintesc cipul la punguta, ave aforma de con dar cred ca era dupa 89.

cavitul / glucoza mie nu-mi placea si putea sa zaca in frigider cu anii ca nu ma atingeam deloc de el .. minca mama si fratele si tata zicea ca il aduce special pentru ei ca-s " slabanogi "

cornurile de la brutarie si piinea japoneza si chiflele cu acelasi nume alea impletite chiar ca erau bune si cornurile alea indoite de 40 bani
:buuun: :buuun:

la batoanele alea de zahar colorat (ciubucuri) pofteam si eu dar nu mincam cum nu mincam nici porumb fiert pe strada ca mama zicea ca tigancile alea care le vind le fac / fierb in cazanul in care fierb rufele .. =)) =)) =)) =)) =))

susan ne facea mama acasa si nu aveam nevoie sa cumparam, tata aducea seminte de flaorea soarelui gata curatate de coaja ( de la fabrica unde se facea halvaua ) si mama facea caramel, punea semintele imi amintesc cu uda bine un fund de lemn si punea pe el apoi taia cit era cald .... Si lui F ii facea ma-sa si ma-sa mare dar ei aici erau mai fitosi ca aveau funduri de marmura pentru asa ceva :roll: :roll: :roll: :roll:

Nu-mi amintesc de biscuitii albatros .. de fapt nici de napolitanele din comert inafara de cele care se dadeau pe post de rest la piine .. si erau oribile :-)) Singurii biscuiti de care imi amintesc erau aia popular din care mama facea salam de biscuiti care la noi acasa se numea salam de sighisoara, nu stiu de ce.

Si imi amintesc de bucata enorma de marmelada care se vindea la gostat si pe care o taia cu un cutit mare si iti vindea bucata la kg pusa pe hirtie groasa ... asta chiar imi placea si gustul ei lam regasit abia aici in mostarda bolognese o marmelada traditionala aici cu diferenta ca asta e mai moale se vinde la borcan.

asa ... si crescind adica 85-89 eu imi amintesc cu mare drag =)) de prima mea bautura alcoolica : vermut Mamaia =)) =)) =)) Imi amintesc un revelion facut la bunici cred ca era ultimul petrecut cu bunicul, numai noi 3 (bunicii si cu mine ) iar eu si bunicul am servit cite un Mamaia pe care il puse foarte dichisit in pahar bunicul :-) .

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 24/07/2013 09:39

Mie imi placea ”Cavit” =)) =)) =)) dar este drept ca eram slabanoaga si cred ca de aceea mama il cumpara (eram tare mofturoasa la mancare). =))

Nu imi amintesc de biscuitii ”Albatros”. :?:

Înapoi la “Zona libera”