Ce dulciuri va amintesc cel mai mult de copilarie?

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

Halvita
78
12%
Biscuiti spritati de casa
39
6%
Biscuiti Danut (litere, pasari)
18
3%
Biscuiti Mirela (evantai sau scoica)
8
1%
Eugenii in ambalaj de hartie
113
18%
Bomboane tari, cu miez de cacao
13
2%
Dropsuri cu fructe (la vrac)
9
1%
Inghetata Polar
75
12%
Batoane cu susan
6
1%
Cornuri cu gem (de la chioscul scolii)
13
2%
Batoane (de la acelasi chiosc)
16
3%
Vata pe bat
26
4%
Turta dulce
34
5%
Mentosane
58
9%
Caramele
55
9%
Cornulete cu rahat sau nuca
37
6%
Altele
31
5%

Voturi totale: 629

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 16/07/2013 10:22

Intrebarea de luna asta ne intoarce un pic in trecut (de fapt, pe unii un pic, pe altii mai mult). Am incercat sa-mi amintesc deserturile cu care am copilarit noi. Nu cred ca mi le-am amintit pe toate, dar cele mai comune sunt totusi mentionate. Am atasat si o poza ajutatoare. Sunt tare curios sa vad topul.

Ce dulciuri va amintesc de copilarie?

Halvita
Biscuiti spritati de casa (aka ciucalai, arici, rame)
Biscuiti Danut (in forma de litere, pasari)
Biscuiti Mirela (de aia varsati, in forma de evantai sau scoica)
Eugenii in ambalaj de hartie
Bomboane tari, colorate, cu miez de cacao (la vrac)
Dropsuri cu fructe (la vrac)
Inghetata Polar
Batoane cu susan
Cornuri cu gem (de la chioscul scolii)
Batoane (de la acelasi chiosc)
Vata pe bat
Turta dulce
Mentosane
Caramele
Cornulete cu rahat sau nuca
Altele
Fişiere ataşate
Untitled-1.jpg
Untitled-1.jpg (112.18 KiB) Vizualizat de 4430 ori
Ultima oară modificat 25/12/2013 10:52 de către adi, modificat de 2 ori în total.
Imagine

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 16/07/2013 10:34

...pacat ca nu ptem vota mai multe optiuni... :cry:

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 16/07/2013 10:39

Danieluta scrie:...pacat ca nu ptem vota mai multe optiuni... :cry:

Dani, concentreaza-te pe sintagma "cel mai mult". Daca tot ai mai multe variante de raspuns, atunci nu mai vota, ca tu esti prea tanara pentru chestionarul asta de-ti amintesti tot. :P :P :P
Imagine

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 16/07/2013 10:43

adi scrie:
Dani, concentreaza-te pe sintagma "cel mai mult". Daca tot ai mai multe variante de raspuns, atunci nu mai vota, ca tu esti prea tanara pentru chestionarul asta de-ti amintesti tot. :P :P :P

...chestia cu tineretea s-o iau drept compliment?... =)) Nu de alta,dar NU sint prea tinerica... :P :P :P Ooopsss,m-am dat de gol... :peace:

Adi... :hug:
Ultima oară modificat 16/07/2013 10:52 de către Danieluta, modificat 1 dată în total.

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 16/07/2013 10:51

Am votat "halvita",ca era mai "raritate" si stateai la coada la cofetarie ca s-o cumperi... :x

...dar imi aduc perfect aminte si de:biscuitii spritati,napolitana Danut(tare mult imi placea),eugenii,turta dulce,vata pe bat(din parcul Cismigiu),de inghetata Polar(Vafe,Parfeu,Tortul de inghetata),cornuri,batoane,cips-uri(in cutia rotunda de plastic care invirteai capacul si era o gaurica pe unde ieseau cipsurile colorate(ce bune erau... :roll: ) si lista poate continua... :vis:

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 16/07/2013 10:52

Danieluta scrie:
...chestia cu tineretea s-o iau drept compliment?... =))

Da, normal...

Eu nu stiu ce standarde ai tu, dar dupa mine, daca inca mai tii minte ce mancai in copilarie si nimeresti si tastele la calculator (deci inca vezi bine), inseamna ca ai trecut testul tineretii. :P :P :P ;)

Daca nu esti nici surda inca, e clar: esti aproape adolescenta. :P :P :P
Imagine

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 16/07/2013 10:55

adi scrie:
Danieluta scrie:
...chestia cu tineretea s-o iau drept compliment?... =))

Da, normal...

Eu nu stiu ce standarde ai tu, dar dupa mine, daca inca mai tii minte ce mancai in copilarie si nimeresti si tastele la calculator (deci inca vezi bine), inseamna ca ai trecut testul tineretii. :P :P :P ;)

Daca nu esti nici surda inca, e clar: esti aproape adolescenta. :P :P :P

Adi... :blushing: :blushing: :blushing:

alejoe
Bucatar de elita

Mesajde alejoe » 17/07/2013 09:28

si eu am votat halvita imi aduc aminte ca de cate ori aveam ocazia mergeam la o cofetarie in centru si imi cumparam halvita cu nuca era buna rau , acum cand am fost acasa am incercat halvita la aceeasi cofetarie dar nu mai are gustul care il avea atunci :( dar imi plac toate si mentosanele si bomboanele si inghetata imi aduc aminte ca mancam jumi -juma cu fratele meu :wink:
claudia

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 17/07/2013 10:47

Danieluta scrie:Am votat "halvita",ca era mai "raritate" si stateai la coada la cofetarie ca s-o cumperi... :x

...dar imi aduc perfect aminte si de:biscuitii spritati,napolitana Danut(tare mult imi placea),eugenii,turta dulce,vata pe bat(din parcul Cismigiu),de inghetata Polar(Vafe,Parfeu,Tortul de inghetata),cornuri,batoane,cips-uri(in cutia rotunda de plastic care invirteai capacul si era o gaurica pe unde ieseau cipsurile colorate(ce bune erau... :roll: ) si lista poate continua... :vis:

Eu cred ca acolo in Bucuresti voi huzureati. :)) Eu tort de inghetata nu cred ca am vazut vreodata inainte de revolutie si cativa ani dupa. Nici vafe... Iar despre cipsuri - nici macar nu-mi pot imagina cum aratau.

A, si n-am auzit nici de napolitanele Danut. La noi existau niste biscuiti in forma de litere si pasari, la vrac. Daca existau si napolitane, eu nu le-am vazut. :)

:flower: :flower: :flower:
Imagine

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 17/07/2013 05:19

Sa nu radeti dar eu si atunci (ca si acum) eu eram mare iubitoare de dulciuri (nu trecea nici o zi fara sa mananc ceva dulce). Imi placeau caramelele si mentosanele dar si crema Eugeniei (numai crema). :blushing:

Napolitanele Danut erau primele in top dar eu stiu napolitanele nu biscuitii (cele invelite in ciocolata). Imi amintesc de o anume alimentara unde se gaseau pufuleti inveliti in ciocolata... :buuun:
Ultima oară modificat 17/07/2013 05:25 de către antoniah, modificat de 2 ori în total.

Înapoi la “Zona libera”