Ce compot cu fructe de vara preferati?

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

Ce compot preferati?

Compot de cirese
118
17%
Compot de visine
273
40%
Compot de caise
88
13%
Compot de zarzare
9
1%
Compot de piersici
131
19%
Compot de corcoduse
20
3%
Altele
36
5%

Voturi totale: 675

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 13/06/2012 07:59

Alina complimente pentru efortul depus =D> din explicatiile tale se intelege ca exista o diferenta intre ele din pacate cine le cumpara pina nu le scoate simburele sau nu vede frunza ,greu sa inteleaga care sunt zarzare si care caise , in plus ( din pacate ) nu se gasesc in toata tara ci numai in Moldova asa ca noia stia din "restul tarii " nu le-am vazut / gustat cu siguranta niciodata, iar in poza aia eu vad niste caise ( pina nu le scot simburele sau nu imi arata frunza ...).

lui Adi nu-i raspund ca nu merita :x

alina_i
Bucatar Sef

Mesajde alina_i » 13/06/2012 09:13

crista scrie:Alina complimente pentru efortul depus =D> din explicatiile tale se intelege ca exista o diferenta intre ele din pacate cine le cumpara pina nu le scoate simburele sau nu vede frunza ,greu sa inteleaga care sunt zarzare si care caise , in plus ( din pacate ) nu se gasesc in toata tara ci numai in Moldova asa ca noia stia din "restul tarii " nu le-am vazut / gustat cu siguranta niciodata, iar in poza aia eu vad niste caise ( pina nu le scot simburele sau nu imi arata frunza ...).

lui Adi nu-i raspund ca nu merita :x

Crista nu am vrut sa starnesc polemici...
In poza chiar sunt caise :) - au si titlu :!:
Zarzarele sunt in pozele de la reteta lui Lory.
Daca ai avea zarzare si caise in acelasi timp in fata vei vedea ca diferentele sunt sesizabile - fara sa le vezi frunzele, florile sau samburii.
Este cam aceiasi situatie cu portocalele, clementinele, mandarinele - le recunoastem doar daca citim eticheta. Si totusi sunt fructe diferite :wink:
Raul este un bine prost inteles.

www.pasiunilealinei.blogspot.com

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 13/06/2012 02:45

Off crista, totul pana la zarzari :lol: Sa vezi ce fetze au facut oamenii in piata in Bucuresti cand ma ducem si le ziceam sa imi dea un harbuz - parca vorbeam limbi straine :P
Acum imi dau seama ca o puteam da in bara si cu zarzarii :lol: Sau cel putin ma trezeam ca am in punga corcoduse :bum: :hug: :hug: :hug: :flower:

Imagine

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 13/06/2012 02:58

nu m-am suparat eu de zarzarele :rusine: ca atunci m-as enerva si cu al meu cu cununie care zice co(r)codutze in loc de corcoduse =)) ci ca ai luat la misto Bucurestiul :twisted:

cu zarzarele sigur o dadeai in bara

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 13/06/2012 03:39

Caisele imi placeau mult in copilarie. :) Imi plac si acum dar parca in ultimii ani am preferat sa cumpar mai mult zmeura si capsuni. Caisele raman printre preferate oricum si compotul de caise de asemnenea. :)

sabinel65
Incepator

despre fructe.......

Mesajde sabinel65 » 23/06/2012 11:48

Stimabile, din ce zona sunteti dumneavoastra cel ce citati din Dex?? Din cite ma duce pe mine capul zarzara este zarzara iar corcodusul este corcodusul este corcodus adica un soi de prune de dimensiuni mici de culoare rosu inchis sau galben pai, pe cind zrzara este intradevar asemanatoare caisei de dimensiuni mai mici cu ''pistrui pe coaja" si este mai acrisoara si putin mai uscata decit caisa. Si inca ceva; frunzele de corcodus si cele de zarzar sunt total diferite si la formay si colorit.
Cu deosebit respect un taran.

liviuemil
Incepator

Mesajde liviuemil » 24/06/2012 05:48

crista scrie:Baietii veseli induceti lumea in eroare =)) poate la Iasi caisele se numesc zarzare insa la Bucuresti zarzarele sunt corcodusele. In DEX tot corduse = zarzare sau mai exista si varianta zarzara = un fel de caisa mai mica

zárzără (-re). s. f. – Un fel de caisă mai mică

ZÁRZĂRĂ, zarzăre, s. f. 1. Fructul zarzărului (1). 2. (Reg.) Fructul corcodușului. – Din bg. zarzala, zarzalija.

Sursa: DEX '98 (1998) | Adăugată de spall | Semnalează o greșeală | Permalink

ZÁRZĂRĂ ~e f. Fruct al zarzărului. /<bulg. zarzala, zarzalija

Sursa: NODEX (2002) | Adăugată de siveco | Semnalează o greșeală | Permalink

ZÁRZĂRĂ, zarzăre, s. f. 1. Fructul zarzărului. 2. (Reg.) Fructul corcodușului. – Tc. zerdali (bg. zarzala, zarzalija).

Sursa: DLRM (1958) | Adăugată de gall | Semnalează o greșeală | Permalink

Poate modificati zarzare cu caise sau puneti macar in paranteza

nelupc
Incepator

-COMPOTURI-

Mesajde nelupc » 26/07/2012 06:51

-Cel sau cele mai bune compoturi sant de cirese sau de zarzare-te scola noaptea din pat sau din cea mai rea boala ,,sau iarna dimineata o cana de zeama se varza din butoi ,,dar vorbesc de varza ne tratata cu tot felul de medicamente --va urez pofta buna ..

xanora
Bucatar Sef

Mesajde xanora » 20/05/2013 03:12

:P Mi-au placut aceasta incursiune printre regionalismele noastre :P
Desi dupa tata sunt moldoveanca, nu stiu cum la poarta casei bunicii dobrogene am avut - pana acum vreo 5 ani- un .....zarzar :P Pe care si mama il stia de mica si era clar diferenta intre el si livezile de caisi ale fostului CAP, in care mergeam la "furluat" caise pt dulceata inainte de 89 :P
Eu am votat compotul de corcoduse, noi amavut multi corcodusi in gradina, de fapt au fost pusi de strabunicul ca hotar intre gradina noastra si cea a vecinului si erau atat de aromate fructele galbene si dulci cand erau coapte hmmmm Bineinteles ca pateam si eu ca Carmenica- scuze de cacafonie :P- de eram mai mereu cu genunchii juliti de catarat si cazut de prin pomi dupa verzituri , amintiri, amintiri....

Adi :P sa vezi ce mare mi-a fost mie mirarea fiind in Cluj la matusa, tot de-a noastra moldoveanca, cand m-a intrebat cum vreau piciocile! Pana nu am vazut farfuria nu mi-am dat seama ca era vorba de ....barabulele noastre =))
xanora
"Eu sunt o-mperechere de straniu
Şi comun,
De aiurări de clopot
Şi frământări de clape -
În suflet port tristeţea planetelor ce-apun,
Şi-n cântece, tumultul căderilor de ape..." Ion Minulescu " Ecce homo"

yaya6
Bucatar de elita

Mesajde yaya6 » 20/05/2013 04:05

cred ca sant singura care nu iubeste compoturile ,imi pare rau ...

Înapoi la “Zona libera”