Ce am gatit azi ( 52)

Exista o reteta de mancare sau de dulciuri la care nu ati putea renunta niciodata? E atat de buna incat cu greu va puteti opri din mancat? Convingeti si pe altii sa-l incerce descriind-o aici.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 26/07/2014 05:41

Claudia, am pus si pozele....spanacul cu ciuperci am sa il postez zilele viitoare( poate maine) azi am treburi multe si nu am timp de nimic.....spanacul cu ciuperci cu siguranta are sa iti placa
:hug: :hug: :pup:

biaskitchen
Bucatar de elita

Mesajde biaskitchen » 26/07/2014 08:45

alejoe scrie:Daca tot am mure in gradina am facut un chec cu mure :buuun: :buuun:

Claudia, mimunat checul!
:buuun: :buuun: :buuun:

biaskitchen
Bucatar de elita

Mesajde biaskitchen » 26/07/2014 08:47

Pupi, imi place tot ce ai pregatit. Inedita combinatia de ciuperci cu spanac.
:master: =D> :master:

maraarad
Bucatar

Mesajde maraarad » 27/07/2014 05:11

Numai bunaciuni pe aici :lol: Ce pofta am de clatie :lol:
Azi am facut Pizza pe placa de lut la grill si a iesit asa buna ,din pacate nu am poze
O ciorba de fasole uscata ,de fapt o combinatie de 16 tipuri de fasole si linte la un loc ,
Am pus si costita afumata ,dar asa este pe luni ,maine avem in plan salmon si inca un soi de peste la grill cu legume .
A si tot azi in premiera am testat niste rosii si le am stors cu storcatorul de fructe si am fiert 2 litri de bulion sa vad ce iese .Gustul a iesit bun acum sa vad daca se strica sau nu ,findca am intentia sa cumpar rosii de la ferma si sa fierb mai mult.
de aceia vreau sa va intre si pe voi credeti ca e ok sa le storc cu storcatorul de fructe?Si cam cat timp se fierb?
hi

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 27/07/2014 06:02

Bia, mersi....sa sti ca a fost super fain spanacul. Sincer , la mine a fost in premiera spanacul pregatit asa.Am o prietena din Bucuresti care e venita in vizita la baiatul ei si de la ea am reteta. Chiar vorbeam zileel trecute cand a fost la mine de copilarie, viata ei, a mea, mancarurile din zonele in care am crescut....de la ea am reteta de spanac . Eu am crezut ca este cunoscuta prin partile voastre pentru ca ea imi spunea ca prepara de ani de zile spanacul sub forma asta. Oricum, am sa pun reteta pentru ca merita facuta....e foarte bun in combinatie cu ciuperci :hug: :hug:

Mara, daca decojesti rosiile si indepartezi samburii poti sa folosesti si storcatorul de fructe.....ce strica bulionul sant semintele si coaja. Storcatorul scoate coaja si semintele dar nu uita ca multe le si sparge si le macina in suc. Bulinul trebuie fiert pana scade apa din vas( apa pe care o contine rosia) :hug: :hug:

biaskitchen
Bucatar de elita

Mesajde biaskitchen » 27/07/2014 06:23

[quote="pupi"]Bia, mersi....sa sti ca a fost super fain spanacul. Sincer , la mine a fost in premiera spanacul pregatit asa.Am o prietena din Bucuresti care e venita in vizita la baiatul ei si de la ea am reteta. Chiar vorbeam zileel trecute cand a fost la mine de copilarie, viata ei, a mea, mancarurile din zonele in care am crescut....de la ea am reteta de spanac . Eu am crezut ca este cunoscuta prin partile voastre pentru ca ea imi spunea ca prepara de ani de zile spanacul sub forma asta. Oricum, am sa pun reteta pentru ca merita facuta....e foarte bun in combinatie cu ciuperci :hug: :hug:
Pupi, este binevenita reteta,eu nu am stiu de ea pana sa citesc la tine. Deabia astept reteta!
:love: :master: :hug:

mikirafaela
Bucatar de elita

Mesajde mikirafaela » 28/07/2014 12:57

Bunatati, bunatati, si iar bunatati!
Claudia, checul arata minunat! :buuun: :buuun: :buuun:
Pupi, nu am pregatit spanac si ciuperci impreuna, cu toate ca imi plac ambele cu ou facut ochi si branza de burduf si mamaliguta! Sigur a fost un pranz apreciat...cozonacei, clatite! Esti mereu o sursa de inspiratie! :hug:
Bia =D> pentru prajitura de ciocolata cu sos caramel! :hug:

Spor la gatit !
MIKI

biaskitchen
Bucatar de elita

Mesajde biaskitchen » 28/07/2014 02:32

mikirafaela scrie:Bunatati, bunatati, si iar bunatati!
Claudia, checul arata minunat! :buuun: :buuun: :buuun:
Pupi, nu am pregatit spanac si ciuperci impreuna, cu toate ca imi plac ambele cu ou facut ochi si branza de burduf si mamaliguta! Sigur a fost un pranz apreciat...cozonacei, clatite! Esti mereu o sursa de inspiratie! :hug:
Bia =D> pentru prajitura de ciocolata cu sos caramel! :hug:

Spor la gatit !

Miki, multumesc!
Spor la gatit si tie!
:hug: :love: :hug:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 29/07/2014 09:19

Spanacul cu ciuperci suna tare interesant ...

Imi place checul cu mure, ar trebui sa ies si eu din casa sa vad daca mai exista ceva mure pe la riu desi nemernicii aia care au facut pista de biciclete au smuls majoritatea plantelor de mure cu excavatorul :-(

eu am facut sapt trecuta :

orez cu fidea dupa o reteta egipteana

falafel din naut dupa reteta postata deja aici

varza noua calita cu pastrama romaneasca gasita la magazinul satesc

un fel de musaca egipteana de dovlecei ( din pacate nepozata dar cum am de gind sa o repet o sa scriu si reteta )

azi o sa fac ceva cu dovlecei
Fişiere ataşate
immagine_326.jpg
immagine_326.jpg (68.23 KiB) Vizualizat de 1473 ori

biaskitchen
Bucatar de elita

Mesajde biaskitchen » 29/07/2014 09:55

Crista, interesante retetele, vad ca te-ai dat cu egiptenii!
Poate ai timp sa postezi ceva din ele, macar orezul cu fidea care imi suna foarte bine.

:love: :love: :love:

Înapoi la “Retete preferate”