Ce am gatit azi (14)

Exista o reteta de mancare sau de dulciuri la care nu ati putea renunta niciodata? E atat de buna incat cu greu va puteti opri din mancat? Convingeti si pe altii sa-l incerce descriind-o aici.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Ce am gatit azi (14)

Mesajde crista » 28/02/2008 06:14

la mine era luni :D
Ultima oară modificat 25/03/2008 07:19 de către crista, modificat de 2 ori în total.

nicoleta64
Bucatar de talie internationala

Mesajde nicoleta64 » 28/02/2008 09:54

crista scrie:
Nico s-a dat cu pescarii azi :D

Cristina, ce sa fac ...daca stau la doi pasi de mare. :wink: :clipocit: :pup:

Ralu3006,imi place reteta de lasagne. :roll: Asteptam cu placere si alte retete...dar asa cum a spus Cristina, le poti posta aici, daca nu ai poze http://www.reteteculinare.ro/forum/view ... _preferate Daca ai poze la reteta, poti posta, la categoria "retete ilustrate". Asa le gasim mai bine. :flower:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 29/02/2008 06:16

Ralu sa stii ca eu te tai de aici cu mesaj cu tot si te mut la retete preferate ca e pacat sa pierdem retetele ... asa ca sa nu te sperii 8)

RALU3006 A SCRIS :

haideti sa va mai dau o reteta simpla si rapida se numeste
PASTA AFUME
se pune intr/o oala apa la fiert cu sare,cand aceasta fierbe se adaoga macaroanele,intr/o tigaie se pune ulei,si si se prajeste caizer afumat sau carne afumata,cand aceasta este gata se adaoga smantana dulce si se mai lasa sa fiarba 5 minute,cand pasta este fiarta se srecoara fara sa fie spalata cu apa rece se toarne inapoi in oala si se adaoga sosul din tigaie
este super simpla,rapida si consistenta,este super mie i/mi place mult
sunt retete italiene am lucrat int/un resaurant italian au mancaruri super bune,daca va mai intereseaza va pot trimite mai multe retete mie i/mi plac mult,sper sa va placa si voua :D :love:
lasagne cu vinete si dovlecei

INGREDIENTE PT 4 PERS:o cutie de lasagne cu ou,350g de vinete,350g de dovlecei,300ml de suc rosii,o juma l de besciamella,2 foi de busuioc,o juma de carne tocata,branza sarata razalita sau parmigeano regeano,20g de unt,ulei de mazline
MOD DE PREPARARE:se taie vinetele rondele si se lasa 20 min sub sare,se spala si se lasa la uscat,se carcalesc vinetele si dovlecelul intr/o cratita cu un pic de ulei dupa care se scot p un servet de hartie la scurs se adaoga un pic de sare,se incalzeste o tigaie mai inalta cu o juma canita ulei unde se rumeneste carnea tocatadupan ce aceasta este rumenita bine se adaoga pasta de rosii,foile de busuioc,si o jumatate cana apa se lasa la fiert 15 min la foc mic,se unge o tava cu unt si se aseaza un rand de lasagne,vinete,sosul facut,dovlecei,braza razalita si besciamell dupa care iar un rand de lasagne,vinete,sos,dovlecei,branza razalita,si besciamell,se repeta pana se aseaza vreo 4 straturi iar ultimul se inchei cu lasagni si multa branza razalita.ATENTIE:TREBUIE SA FIE LICHIDUL PANA LA ULTIMUL STRAT DE LAZAGNI,NU SA/L ACOPERE.SE POATE ADAOGA UN PIC DE LAPTE SAU SMANTANA,
SE DA LA CUPTOR 30 MIN LA 180G
RETETA BESCIAMELLA:se topeste o juma unt,o lingurita sare,3 linguri faina si se adaoga 250 ml lapte se lasa la fiert pna se ingroasa ca si un iaurt,daca este prea groasa se mai adaoga lapte si se lasa din nou la fiert,daca este prea subtire se mai adaoga faina,se amesteca incontinuu.
POFTA MARE SPER SA VA PLACA
Ultima oară modificat 29/02/2008 06:34 de către crista, modificat 1 dată în total.

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 29/02/2008 06:32

deci azi din seria : "trebuie sa terminam broccolo " am pregatit un:

Risotto cu broccolo romano

un risotto normal in care am pus broccolo deja fiert si supa (apa si cub :lol: )
la sfirsit am pus brinza topita ( o felie pt 160 gr de orez ) si am as deasupra niste feta ( am facut poza inainte sa rad brinza din pacate :( )
Fişiere ataşate
S6300090.JPG
S6300090.JPG (38.72 KiB) Vizualizat de 10603 ori

mioara60

Mesajde mioara60 » 29/02/2008 06:35

:cry: :cry: vreau si eu

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 29/02/2008 07:51

Mioara merge cu orice fel de conopida ... nu o sa iasa asa verzuliu .. dar la gust io sa fie pe aproape

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 29/02/2008 10:08

Vai de mine Crista ce cremos este orezul :roll: fac si eu maine 8) conopida asa speciala inca nu a sosit la noi :(
Eu azi am pregatit peste la cuptor cu rosii, spanac, si paste, paste am adaugat la sfarsit caci era prea mult sos. Saptamana aceasta am mai facut melcisori cu miere dupa reteta de batoane a Cristei, prajitura rapida A tinei, aceea cu lapte batut in care eu am mai adaugat mult rahat si clatitele Simonei, care le-am facut fara zahar in coca si primele le-am mancat cu Brie apoi le-am mancat cu bucatele de ciocolata amara si sirop de menta. Sunt foarte pufoase si bune.
Fişiere ataşate
chec cu iaurt si rahat.jpg
chec cu iaurt si rahat.jpg (51.9 KiB) Vizualizat de 10542 ori
melci cu miere.jpg
melci cu miere.jpg (57.17 KiB) Vizualizat de 10542 ori
clatite americane cu menta si ciocolata neagra.jpg
clatite americane cu menta si ciocolata neagra.jpg (59.25 KiB) Vizualizat de 10542 ori
gata scos din cuptor.jpg
gata scos din cuptor.jpg (57.16 KiB) Vizualizat de 10542 ori

DanuKa
Bucatar in devenire

Mesajde DanuKa » 29/02/2008 10:22

Sara buna ,desi mai "fur " cate o reteta nu am reusit inca sa postez prea mult ,dar macar va urmaresc :D

deci eu am gatit azi asa
pastai verzi dati prin unt cu usturoi si patrunjel si steack de vita
de post am facut asa :
-o ceapa ,o mana de pastai verzi ,o mana de ciuperci ,si un cartof ,
ceapa calita in ulei de masline si apoi restul pe rand ,si la urma un pic de apa ,condimente (sare ,boia ,piper ) ,o mancare foaaarte buna ,imi pare rau ca nu am facut o poza ,un pastel de culori .
merge foarte bine cu orez (mai ales de post ) sau cu carne .

apoi am facut shaorma de pui ,piept de pui taiat feliute mici ,prajite intr-un pic de ulei cu tot felul de condimente ,asta pe maine la pranz cu niste cartofi la cuptor o sa fie un deliciu .

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 01/03/2008 08:33

Thea gospodina :party: .... succes Soniei :hug: la concurs ...

DanuKa .. saorma .. buna ... :buuun:

eu acum ma apuc de facut savarine din pesmet ... ma duc sa ma uit dc ati pus careva reteta dc nu am gasit una iin cartea de bucate ... tot n-am cumparat faina asa ca dc vreau ceva dulce tb sa ma orientez la ce am in casa :D

pt prinz inca nu stiu ... sa vad am niste ceafa de porc taiata ca pt friptane si poate o pun in maglavaizul de la coaste si o fac la cuptor taiata fisii inguste ... ia sa vad ce iese ... :lol:

melianda
Bucatar de elita

Mesajde melianda » 01/03/2008 10:03

DanuKa scrie:Sara buna ,desi mai "fur " cate o reteta nu am reusit inca sa postez prea mult ,dar macar va urmaresc :D

deci eu am gatit azi asa
pastai verzi dati prin unt cu usturoi si patrunjel si steack de vita
de post am facut asa :
-o ceapa ,o mana de pastai verzi ,o mana de ciuperci ,si un cartof ,
ceapa calita in ulei de masline si apoi restul pe rand ,si la urma un pic de apa ,condimente (sare ,boia ,piper ) ,o mancare foaaarte buna ,imi pare rau ca nu am facut o poza ,un pastel de culori .
merge foarte bine cu orez (mai ales de post ) sau cu carne .

apoi am facut shaorma de pui ,piept de pui taiat feliute mici ,prajite intr-un pic de ulei cu tot felul de condimente ,asta pe maine la pranz cu niste cartofi la cuptor o sa fie un deliciu .

Bine ai venit DanuKa! :wink: :wink: :flower: :flower: :hug: :hug:

Înapoi la “Retete preferate”