Cainii cu covrigi in coada

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

xanora
Bucatar Sef

Cainii cu covrigi in coada

Mesajde xanora » 17/03/2013 10:36

De curand m-am simtit ni jignita,, chiar foarte jignita. Primul impuls a fost sa trimit tot la unde a-ntarcat mutu' iapa si etc. Venind si a doua jignire si un raspuns din partea unei persoane cu capul mai pe umeri am mai rationat un pic. Dra jignirea a ramas jignire.

Mi-am dat seama ca in Romania , in general, inca mai exista perceptia zicalei " cainii cu covrigi in coada" referitor la cei ce traiesc in afara granitelor statului roman. Ca toti se vaita ca e scump, ca nu au una si alta, invidiaza romanii ce traiesc in afara, ca s-au saturat de coruptie si mai stiu eu ce, in fine, nu am vazut- in afara de parinti- multi care sa te primeasca cu bratele deschise, sa nu iti ofere o prietenie conditionata de ce le aduci din afara- fie si o banala ciocolata!!Toti au foarte mari asteptari in cadouri costisitoare de la tine iar daca spui ca si pentru tine viata e grea, ca nu e asa de usoara nu te crede nimeni!
Daca am ales sa plec pentru o perioada mai mica sau mare de timp sau chiar definitiv din tara a fost alegerea mea si tot alegerea mea va fi cand ma voi intoarce. Nu prieteni/cunostinte mi-au zis sa plec, nu ei ma vor chema inapoi.
In Europa sau peste ocean, in Australia sau in orice colt din lumea asta s-au indreptat romanii nu este usor. si fiecare isi stie cheltuielile zilnice si lunare, anuale si mai stiu eu ce. Sunt unii ce isi manca de sub unghii si stau serile de pandesc pubelele de la supermarketuri sa isi faca" aprovizionarea" cu ce se arunca, sunt altii ce se lafaie prima saptamana dupa salariu si alte 3 fluiera a paguba sau mai sunt altii ce nu fac nici una nici alta, dar isi programeaza banii dupa cum cred de cuviinta si isi fac cumparaturile dupa cum cred de cuviinta. Asta o face oricine este cumpatat si se mai gandeste si la ziua de maine, nu doar la moment.
Dar cum sa faci fata totusi unei acuzatii din partea unei persoane care nu te cunoaste si iti arunca verde in fata ca" puterea voastra de cumparare este mai mare" ? Nu cred ca persoana aceea sta zi de zi langa mine, sa vada ce cheltuieli am , ce venituri , ce investitii fac si cu ce sacrificii, sa mananc si sa traiesc bine, sa pot avea si o vacanta , o cina in oras sau mai stiu eu ce. Adica, cumparand conserve mananc mai nesanatos? Oare pe vremuri toata lumea avea fructe exotice proaspete ? Din cauza asta suntem mai sanatosi noi romanii decat restul?
Nu stiu, nu vreau sa ma scuz sau sa supar pe nimeni de aici, poate ca si eu am avt vreun comentariu mai acid sau nu , dar am incercat sa nu jignesc. Poate ca acea persoana nu tine cont de faptul ca daca salariile sunt relativ mai mari decat in tara totusi cheltuielile zilnice/lunare/anuale sunt proportionale cu salariile. Si tinand cont de "criza" cam trebuie sa strangi un pic cureaua. Depinde de fiecare persoana, daca esti greiere sau furnica.
Iubesc comunitatea asta si inca o data imi cer scuze fata de voi. Si sper sa fie macar cateva persoane care ma vor intelege.
Numai bine tuturor!
xanora
"Eu sunt o-mperechere de straniu
Şi comun,
De aiurări de clopot
Şi frământări de clape -
În suflet port tristeţea planetelor ce-apun,
Şi-n cântece, tumultul căderilor de ape..." Ion Minulescu " Ecce homo"

maraarad
Bucatar

Mesajde maraarad » 18/03/2013 06:06

Roxana nicairi nu sant caini cu colaci in coada ,si asa cum mai e o zicalla "cum iti asterni asa dormi" exact asa e .
Fiecare stie cat poate sa isi intanda plapuma.
Noi cand am venit aici vreo 5 luni am mancat pulpe de pui ,din alea intregi cu o parte din spate era in jur de 1,80$o punga cu vreo 5 pulpe.Le faceam in fel si chip le si desosam si le taiam bucatele sa nu se vada ca sant pulpe :D Lacomeam la niste carnati pe care ii vedeam dar mi se pareau foarte scumpi,intr o zi insa m am rupt de la inima si i-am luat.
Si surpriza in loc sa imi miroase in casa frumos a carnati mi se parea ca miroase mai mult a ierburi a dulce .Erau niste carnati italienesti cu busuioc si alte ierburi aromatice
asa ca au ajuns la gunoi carnati mult :vis:
Si cred ca povesti ar fi multe la acest capitol si cred ca fiecare am avea o poveste.
:flower: :flower:
hi

Înapoi la “Zona libera”