Cafeneaua RC (49)

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 01/06/2013 08:06

pupi scrie:Claudia :hug: :hug: :pup:

Subscriu! :hug: :pup: :flower:

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 02/06/2013 06:25

Am sosit cu :cafea: -luta... :flower:

De astazi incep caldurile aici,adica 41*C... :o

Va doresc o Duminica frumoasa... :hug:
Fişiere ataşate
cc.jpg
cc.jpg (57.2 KiB) Vizualizat de 1178 ori

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 02/06/2013 08:04

Hop si eu la cafeluta....
Danieluta, mersi pentru cea de azi....pe langa ca e frumoasa e si buna :D :hug: :hug: :pup: :pup:

Fetelor , pun aici un link spre un filmulet de 5 minute....merita vazut ....ma simt asa de mica , asa de neansemnata, de slaba ....mi-am inceput ziua cu lacrimi in ochi dar si cu un zambet, o bucurie, o dragoste enorma ca exista astfel de oameni care fac sa vedem alte aspecte ale vietii, sa judecam putin diferit, sa incercam sa ne vedem valoarea, taria de caracter, sa vedem in altii ce trebuie sa vedem si sa apreciem la justa valoare totul...chiar merita vazut filmuletul...

Va doresc o seara de duminica placuta :hug: :hug: :pup: :pup:

http://filedelumina.ro/2012/09/11/esti- ... ridica-te/

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 02/06/2013 09:01

Ma bucur sa va gasesc la o :cafea: aromata. :hug: Eu am fost plecata pentru cateva zile la un congres si m-am intors in seara aceasta. Am deschis sa va salut si sa servim o cafeluta impreuna. Nu reusesc sa scriu mai mult acum insa sper sa revin mai spre seara (de fapt mi-am propus sa las deschis computerul si asa printre treburi mai citesc si mai scriu cate un rand pentru ca mi-a fost dor de voi). :hug:

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 02/06/2013 09:26

Antonia... :hug: :pup: :flower:

Bine te-ai intors pe RC...Imagine

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 02/06/2013 09:56

Dani draga mea m-am gandit la tine (nici o cafeluta de la restaurantul unde serveam micul dejun nu era asa de frumoasa ca cele pe care le aduci tu la cafenea). :hug: :hug: :hug:

41 C? Mi-ar fi placut sa fiu pe aproape... :)

P.S. Ca sa nu vin ”cu mana goala” :blushing: am adus niste biscuiti (sa avem alaturi de cafeluta ta)... Imagine

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 02/06/2013 10:10

Pupi nu am apucat sa recitesc mesajele din urma insa (fiind pe aceasta pagina) am vazut filmuletul. Este impresionant. Tot respectul pentru acesti oameni care gasesc o binecuvantare in fiecare incercare si care astfel nu se lasa invinsi... Mi-ai amintit de o povestioara... am sa o caut si am sa o scriu aici la cafenea... (ma bucur mult sa impartim povestioare atat de frumoase alaturi de cafelutele zilnice - sunt hrana pentru suflet).

Te pup, mi-a fost dor de tine.:hug: :hug: :hug:

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 02/06/2013 11:23

Am revenit cu povestioara promisa (daca aveti putin timp cred ca merita citita)...

”Se spune ca undeva, într-un sat de munte, trăia un tăietor de lemne impreuna cu fiul său. Erau foarte săraci iar singura lor avere era un cal alb, deosebit de frumos. În fiecare zi, cei doi bărbați se duceau in pădure pentru a aduna lemne de foc, pe care apoi le vindeau în sat pentru câțiva bănuți. Sătenii ii strigau batranului adesea:
- Bătrâne, de ce nu iți vinzi calul? Contele ți-a oferit o avere pe el. Tu și fiul tău ați putea trăi ca niște regi!
- Calul acesta este mai mult decît un animal, le-a raspuns batranul. El este prietenul meu. Spuneți-mi cum aș putea să-mi vand prietenul?
- Ai dreptate, au replicat sătenii, dar poate, cândva... cineva îți va fura calul si atunci o sa iti para rau.
Intr-o dimineață calul nu a mai fost în grajd. Bătrânul și fiul sau au căutat calul peste tot, dar nu l-au găsit.
- Ai văzut, am avut dreptate, ziceau sătenii în bătaie de joc. Cineva ți-a furat calul. Trebuia să asculți de noi și să-ți fi luat banii atunci cand aveai posibilitatea să o faci. Prin propria-ți prostie, ceea ce ar fi putut fi o binecuvântare, ți s-a luat, transformându-se într-un blestem.
- Dacă este binecuvântare sau blestem, eu nu pot să-mi dau seama. Un lucru este sigur: astăzi calul meu nu mai este În grajdul meu, zise bătrânul.
Câteva zile mai târziu, calul pierdut a revenit acasă, însoțit de alți cai. Sătenii au rămas surprinși și l-au felicitat pe bătrân pentru „norocul” lui nesperat.
- Ai avut dreptate bătrîne, au spus ei. N-ar fi trebuit să judecăm așa pripit. Ceea ce noi am crezut că este un blestem s-a dovedit a fi o binecuvântare. Cu acești cai poți câștiga o avere!
Bătrânul tăietor de lemne a scuturat din cap fără să-i înțeleagă. Nu vor pricepe niciodată acești oameni?!
- Dacă este o binecuvântare sau blestem, eu nu pot să-mi dau seama, spuse batranul. Un lucru este sigur: calul meu s-a întors acasă împreună cu alți cai.
Câteva zile mai târziu, încercând caii, fiul tăietorului de lemne și-a fracturat ambele picioare. Din nou s-au mirat oamenii de înțelepciunea bărânului.
- Și de data aceasta ai avut dreptate, au spus ei. Ceea ce noi am crezut că este o binecuvântare s-a dovedit a fi un blestem, fiul tău zace acum în pat și nu te poate ajuta.
Cu un suspin adânc, tăietorul de lemne le-a răspuns:
- Nu vă veți dumeri niciodată? Dacă este binecuvântare sau blestem, eu nu pot să-mi dau seama. Nu știu decât că fiul meu și-a fracturat amândouă picioarele.
- Omul acestea este nebun, și-au spus săteni și au plecat. Oare nu vede ce se întâmplă?
După câteva zile, împăratul a declarat război altei țări și toți tinerii din sat au fost chemați sub arme. Ce vaiete și plânsete între săteni, când și-au văzut baietii plecând la oaste.
- Copiii nostrii vor cădea cu siguranță în acest război cumplit, se văitau ei. Nu-i vom mai vedea niciodată! Ce noroc pe tine, că fiu tău și-a fracturat picioarele! Ceea ce noi am crezut că este blestem s-a dovedit o binecuvântare!
Bătrânul, din nou, nu a avut alt răspuns decât să dea din cap. Răbdător a Încercat să le explice...
- Voi nu aveți cum să vă dați sema dacă este binecuvântare sau blestem. Singurul lucru pe care-l puteți vedea este că fii voștrii au plecat la război iar fiul meu a rămas acasă”.

Mi-a luat ceva vreme sa inteleg ca nimic nu este intamplator si ca toate lucrurile (mai mult sau mai putin intelese) au pana la urma un rost. Imi place sa cred ca tot ceea ce ni se intampla este spre binele nostru chiar daca uneori ne este greu sa gasim o explicatie.

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 03/06/2013 01:09

antoniah scrie:Dani draga mea m-am gandit la tine (nici o cafeluta de la restaurantul unde serveam micul dejun nu era asa de frumoasa ca cele pe care le aduci tu la cafenea). :hug: :hug: :hug:

41 C? Mi-ar fi placut sa fiu pe aproape... :)

P.S. Ca sa nu vin ”cu mana goala” :blushing: am adus niste biscuiti (sa avem alaturi de cafeluta ta)... Imagine

Draga mea,si eu as fi vrut sa fii mai aproape... :vis: Si multumesc pentru biscuiti,se potrivesc perfect cu cafeluta... :wink:

:hug: :pup: :flower:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 03/06/2013 07:18

Antonia , ai dreptate in ce spui....eu admir astfel de oameni pana la cer si inapoi , pana la soare si inapoi si pana la stele si inapoi( l-am citit pe Maxy cand vrea sa imi spuna cat de mult ma iubeste) :clipocit: :clipocit:

Tare ma bucur ca ai revenit, ca esti iarasi printre noi , ti-am simtit lipsa .Sper ca nu mai pleci :P ...

Mi-a placut povestioara ta, e foarte instructiva pentru cine vrea sa inteleaga....fug sa spal vasele, am cred ca 3 masini de spalat, am avut prieteni al un BBQ si nu am folosit nimic de carton/plastic etc....acu stau la smotruit :P :P de parca nu am muncit destul azi la cocalit :P :P ....idea e ca a fost fain, timp frumos, caldut dar nu peste poate, aer curat, verdeata, voie buna, rasete si comicarii.....a fost fain, fain, a meritat efortul si de dinainte si cel de acuma....te pup si inca odata...ma bucur de intoarcerea ta, mi-ai lipsit :hug: :pup: :flower:

Înapoi la “Zona libera”