Cafeneaua RC (49)

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

xanora
Bucatar Sef

Mesajde xanora » 29/05/2013 06:23

Yuhuuu! Azi am avut programare la ecografia pt 12 saptamani! :blushing:
Doctorita a ramas surpinsa cand i-am zis ca nu vreau sa stiu sexul bebelului daca il vede, desi e devreme :P
In fine, aluna a evoluat la stadiul pruna de 49 mm :D i se vad piciorusele si manutele si doctorita a zis ca i se vede si nasucul, dar ma uit cu lupa la poza si nu reusesc sa il vad :)))) Sigur e nasul meu :))))
Azi a fost relativ cald, in jur de 23Âş, dar a batut vantul foarte puternic si au cam fost nori. Acum doua zile a batut grindina rau de tot si bine ca am reusit sa mai bag din ghivece in casa, mai putin hreanul care nu a patit nimic, l-am acoperit cu o placa de pfl-eu.
Aaaa, ieri am fost cu Coditza la frizer :P Cand l-a vazut S-ul a zis ca arata ca un miel si toata seara i-a spus " zii meeeee" , catelul se uita la el , el iar zii meeeeee, Coditza nimic :P Are plan intr-o saptama sa il faca sa mehaie =))

Seara/ziua buna tuturor! :hug: :hug:
xanora
"Eu sunt o-mperechere de straniu
Şi comun,
De aiurări de clopot
Şi frământări de clape -
În suflet port tristeţea planetelor ce-apun,
Şi-n cântece, tumultul căderilor de ape..." Ion Minulescu " Ecce homo"

mikirafaela
Bucatar de elita

Mesajde mikirafaela » 29/05/2013 07:20

Danieluta scrie:Pupi,aluatul meu de pizza este cel pe care-l fac mereu:faina,apa,ulei de masline,deci,simplu... :wink: Am gasit cu ceva timp in urma o reteta de pizza intr-o revista adusa din IT si mereu pe asta o fac! :D Cred ca din greseala i-am zis "pasta" in loc de aluat... :blushing:

Prajitura despre care vorbesc este aici,pe RC! Am mai facut-o o data,dar atunci mi s-au lasat putin visinele la fund pt. ca "tanti" cu reteta nu a explicat bine ce si cum,adica ca trebuie sa le pui la sfirsit si sa la apesi usor in aluat,deci... :x

Dar daca o fac azi,am sa ma concentrez mai bine si sper sa iasa frumoasa! :wink: Ca de buna a fost f. buna cind am facut-o... :buuun:

Asta-i linkul retetei!

http://www.reteteculinare.ro/carte_de_b ... sine-1328/

Prajitura asta chiar se coace 70 de minute?
Ms.
MIKI

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 29/05/2013 07:26

mikirafaela scrie:Prajitura asta chiar se coace 70 de minute?
Ms.

Eu am tinut-o 1 ora,am stins cuptorul si am mai lasat-o cam 5-10 minute... :?

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 29/05/2013 07:57

Da, asa trebuie coapta, ii trebuie destul de mult timp sa se prepare termic totul din cauza ca e multa umezeala in prajitura :clipocit:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 29/05/2013 08:03

Danieluta, am furat bombonelele deja si acuma beau cafeluta :D :hug: :hug: :pup: ....tare buna mai e.
A iesit gustoasa praji cred....am vazut-o dincolo :buuun: :buuun: :hug: :hug:

Roxana :hug: :hug: , ma bucur pentru tine. Te tii tare acuma sa nu afli sexul dar dupa 4 luni ai sa vezi cat o sa te sacaie idea si ai sa vrei sa sti :P :P .Sanatate tie si celui mic, abia astept sa il vad :D . NU cunosc S-ul tau dar cred ca va semana cu tine BB-ul.....se pare ca ai gena puternica :hug: :pup:

alejoe
Bucatar de elita

Mesajde alejoe » 29/05/2013 11:32

DANI ce cafea delicioasa azi a mai ramas un pic si pt mine :wink:ROXANA sarcina usoara , are dreptate PUPI mai imcolo o sa vrei sa stii ce ai asa e curiozitatea :) FETELOR noapte buna :hug: :pup:
claudia

yaya6
Bucatar de elita

Mesajde yaya6 » 30/05/2013 06:27

seara buna tuturor si linistita cu caldura unde lipseste ,caci la mine e frig,roxana felicitari si sarcina usoara in continuare

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 30/05/2013 06:33

Am sosit cu :cafea: -luta si caldura (azi 36*C)... :hug:

Va doresc o zi/seara frumoasa! :flower:
Fişiere ataşate
Cappuccino_A.jpg
Cappuccino_A.jpg (58.43 KiB) Vizualizat de 774 ori

alejoe
Bucatar de elita

Mesajde alejoe » 30/05/2013 07:14

DANIELUTA Aam venit la cafeluta bunnnaaa , ma bucur ca la tine e cald la noi frig 13 grade si soare cu dinti +vantttttt nu stiu cand o sa se incalzeasca sper curand :cry: VA PUP FETELOR O SEARA PLACUTA :flower: :flower:
claudia

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 30/05/2013 08:58

alejoe scrie:DANIELUTA Aam venit la cafeluta bunnnaaa , ma bucur ca la tine e cald la noi frig 13 grade si soare cu dinti +vantttttt nu stiu cand o sa se incalzeasca sper curand :cry: VA PUP FETELOR O SEARA PLACUTA :flower: :flower:

Din pacate in IT este frig cam peste tot... :( Aici,aseara la ora 21:00 erau 31*C... :o

...minimele de azi sint 23*C... :shock:

:hug: :pup: :flower:

Înapoi la “Zona libera”