Cafeneaua RC (42)

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 15/01/2013 09:12

Xanora, ce chelner frumos ai adus aici si ce maniere elegante de a servi o cafeluta :P :P...cat e de dulce animalutul ala cu cafeaua pe capusor :D ..
Intre noi si Romania sant 10 ore diferenta si intre noi si voi, probabil 9 ore sau 8 ( depinde de cate sant intre voi si R) dar cred ca totusi sant 9 .
In fine idea e 10 intre noi si R.
Cu masina de spalat vase, eu o folosesc mereu. Normal ca daca am 2 farfurii le spal cu mana, dar cand se aduna si 2 late si 2 cani si doua de desert si doua de supa, plus vasul de mancare sau cine stie ce cutie de la mancarea de serviciu , pun la masina. Imi place sa le spal acolo pentru ca se spala super bine, economisesc timp, nu imi tin mainile prea mult in apa ( nu face bine la piele :wink: :P ). Idea e ca la spalatul cu mana consumi mai multa apa decat la masina, iti pierzi timp la chiuveta, nu speli chiar asa de bine ca masina ( ma refer la cele tare unse) . Ce am observat eu la masina, daca lasi apa fpoarte calda e ok dar sa inchizi butonul de caldura si sa lasi vasele in masina sa se usuce ele doar de la aerul care circula pe acolo. Ce distruge vasele este caldura de la rezistenta masinii nu apa si detergentul cum gresit considera foarte multi. Eu am unele lucruri care nu le pun la masina sub nici o forma, dar marea majoritate acolo isi fac veac ul de ani de zuile si nu au nimic. Vasele mele de inox le am de mai bine de 12 ani si sant si acuma ca si noi , cele de sticla la fel...deci masina de spalat vase pentru mine e sfanta :P

Dani mersi de cafeluta, e super faina si apetisanta...imi pace frisca si sa sti ca am sa pun putin lichior in ea sa ma mai incalzeasca ca prea e frig :hug: :hug: :pup: :pup:

Ale, abia astept sa vad tortul baiatului...ma bucur deja de pe acuma :hug: :hug:

xanora
Bucatar Sef

Mesajde xanora » 15/01/2013 09:18

Faza cu mai putina apa consumata o stiam, adr sunt unii de se plang ca masina consuma mult curent...hmm, prefer sa platesc un pic mai mult daca este asa si sa castig timp pentru mine, sau copii cand vor fi decat sa stau cu mana in apa, parerea mea :)
Si da, paharele in general se strica daca sunt spalate sau lasate la temperatura ft mare.
Deci Pupi, acum la tine e 11 dimineata,nu? Sa ai o zi faina!

Danieluta, repeded cu sticla aia de Bayleys ca nu mai pooot de frig!
xanora
"Eu sunt o-mperechere de straniu
Şi comun,
De aiurări de clopot
Şi frământări de clape -
În suflet port tristeţea planetelor ce-apun,
Şi-n cântece, tumultul căderilor de ape..." Ion Minulescu " Ecce homo"

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 15/01/2013 09:38

Asa e bine? :clipocit:
Fişiere ataşate
Baileys-Irish-Coffee.jpg
Baileys-Irish-Coffee.jpg (34.42 KiB) Vizualizat de 1375 ori

alejoe
Bucatar de elita

Mesajde alejoe » 15/01/2013 09:54

o feliuta de tort si pt voi am reusit sa fac o poza :wink: , ne-a dat o bucata la pachet pt sotu :)

Continuarea in: Cafeneaua RC (43)

Înapoi la “Zona libera”