Cafeneaua RC (29)

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 09/03/2011 09:43

Eu habar nu aveam de mucenici fierti pana nu i-am vazut pe cei facuti de Cara (cred ca am avut si un concurs pe tema asta :D ). Nu stiu in restul Moldovei, dar cel putin prin zona la noi la Iasi nu erau decat cei copti cu nuca si miere :) :buuun: :buuun: :buuun:

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 09/03/2011 10:33

Pupi, FE-LI-CI-TARI!!!Sa fie nepotica sanatoasa,norocoasa si voi toti pe langa ea sa o ingrijiti...e asa frumos sa ai o fetita,parca as vrea sa retraiesc zilele cand era bebelus dar fara colici :D Inca odata felicitari si mult succes in noua ta cariera! :hug: :flower:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 09/03/2011 11:06

Elena, mersi :D sant foarte fericita ....e o scumpa
...problema colicilor se rezolva rapid :P ....piticanile raman :D .. :rugaciune: :rugaciune: .succes pe 14 apr....sa ne tii la curent..... :hug: ...vad ca de la Alinaraluca nu avem nici un semn......sper ca e ok :rugaciune:

cartederetete.ro
Bucatar

Mesajde cartederetete.ro » 09/03/2011 11:07

Buna tuturor :hug: numai acum am descoperit si eu unde va adunati...ce era sa fac daca e in josul paginii si eu n-am vazut :blushing: :flower: :flower: :flower:
http://cartederetete.ro

floricel
Incepator

Mesajde floricel » 10/03/2011 12:13

nu stiu sa spun istoria macinicilor fierti de la inceput pina la sfirsit,dar stiu ca cei fierti sunt specifici munteniei-cu siguranta :buuun: :buuun: :buuun: .nici eu nu am facut anul acesta :oops: :oops: :oops: (eu in zona munteniei sunt)si nu am incercat niciodata din cei copti. :roll: :roll: :roll:

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 10/03/2011 08:39

pupi scrie:Elena, mersi :D sant foarte fericita ....e o scumpa
...problema colicilor se rezolva rapid :P ....piticanile raman :D .. :rugaciune: :rugaciune: .succes pe 14 apr....sa ne tii la curent..... :hug: ...vad ca de la Alinaraluca nu avem nici un semn......sper ca e ok :rugaciune:
E ok Alina ,ei au mult inca de asteptat pana la interviu, s-au marit timpii fff mult... pe 12 aprilie avem noi,sa ne tineti pumnii! :rugaciune:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 10/03/2011 08:50

Mitinita, bine ai venit la cafenea....aici mai palavragim uneori :wink: ne mai servim cu cate o cafeluta, un " dulce" sau un sandwich, etc, etc...asa sa ne mai treaca de plictiseala si de foame :D ....ma bucur ca am reintregit randurile...

Floricel, cei copti sant asa de buni :buuun: :buuun: :buuun: , sa tot mananci si sa nu te mai opresti..".inchizi ochii" sa nu "vezi" caloriile si uite asa ....din cei fierti cred ca am mancat odata .....impresia????.... :x nu am fost foarte incantata...sa vedem, poate mai vine cineva cu informatii despre mucenici....

Elena, pumnii am sa ii tin si ptr voi si ptr Alinaraluca :hug: ...sa fie intr-un ceas bun :hug:

sabina1609
Bucatar

Mesajde sabina1609 » 10/03/2011 09:38

iuliajewel scrie:Pupi, am uitat ieri sa laud SECTIUNEA tortului aperitiv (asta arata ca e bine facut acest tort - cand sectiunea arata atat de frumos de net :o !)

Nici eu nu am facut mucenici anu'asta :cry: Ba cu una ba cu alta - timpul mi-a fost exrem de masurat!

Sabina, excelenti mucenicii tai :flower: :flower: :flower: Ia zi-mi (ori sa-mi zica cineva...) cei fierti sunt specifici moldovei sau ardealului? Ca la noi in casa se faceau de ambele feluri si sunt ardeleanca - de aceea nu stiu daca au un specific zonal. Tu faci si fierti, Sabina?

Draga mea, Iulia, la noi in sud la campie se fac cei fierti cu zeama. Eu stiu ca sunt specifici Dobrogei si Munteniei.
Mama mea ii face-n casa ...in forma de cerculet mic mic mic ...si ii fierbe cu multa coaja de lamaie si nuca. Ce-i cumparati mi se par tare ciudati, eu is obisnuita cu cei facuti de ea. Cei moldovenesti ii fac eu de cativa ani incoace ...sunt tare buni.
Ultima oară modificat 10/03/2011 09:42 de către sabina1609, modificat 1 dată în total.

sabina1609
Bucatar

Mesajde sabina1609 » 10/03/2011 09:39

pupi scrie:Iulia da aia este, doar o particica ....a fost destul de maricel tortuletul si :P doar o feliuta de 2 degete grosime a mai ramas :hug: :pup:

Ce fain ti-au iesit mucenicii Sabina.....tare as fi vrut si eu sa fac , dar..... :( :( :( ....iau unul de la tine, imi fac o :cafea: -uta sau poate chiar :cafea: :cafea: ca sant dependenta de ea si imi incep apoi ziua...sper sa fie cu folos :)

Pupi, poti sa iei si doi ...sunt destui pentru toata lumea din cafenea.
In plus, vreau sa i pregatesc din nou duminica :D asa ca stati cu totii pe aproape.

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 10/03/2011 07:36

Sabina , faci aluatul de post sau ii pregatesti din aluat de cozonac???
arata tare pufosi ..... astept portia proaspata :P

Înapoi la “Zona libera”