Cafeneaua RC (29)

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

aquarius
Bucatar in devenire

Mesajde aquarius » 16/01/2011 06:34

pupi scrie:Aquarius, e dragut pisoiasul tau....are ochii albastrii???

Nu sunt albastrii.Cred ca e din cauza reflexiei luminii. In unele poze au iesit verzi.Dar de fapt sunt negri. :pup: :flower:

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 17/01/2011 09:59

Oau ce pisic scump ai Iulia! Sa-ti traiasca! =D> =D> =D> :flower:

Facem un club pisico-canin la cafenea, si folosim tabloul lui pupi (Baxter & Baylia) drept laitmotiv :D :)

:cafea: :cafea: :cafea:

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 17/01/2011 11:30

Aquarius!!!!!!!!!!!!! Ma duc sa ma controlez de pisica - mai e in cosul ei ori mi-ai furat-o?????????????

Arata EXACT, dar exact ca a mea (a carei mama a preacalcat - ce credeati ca scriu(?) - pe de-alaturi cu un motan negru ca smoala - ea fiind o birmaneza get-beget :wink: )

Sa ne traiasca si sa le iubim - daca putem - la fel de neconditionat cum o fac ele (desi, zau ca daca mi-ar face unele "necesitati firesti" prin alte locuri decat cel cuvenit, imi pun la indoiala serioasa neconditionalitatea... :bum: ) Asa ca noi nu putem iubi atat cat ne iubesc ele pe noi, oricat am vrea si-am proclama acest lucru, nu?

aquarius
Bucatar in devenire

Mesajde aquarius » 17/01/2011 12:47

iuliajewel scrie:Aquarius!!!!!!!!!!!!! Ma duc sa ma controlez de pisica - mai e in cosul ei ori mi-ai furat-o?????????????

Arata EXACT, dar exact ca a mea (a carei mama a preacalcat - ce credeati ca scriu(?) - pe de-alaturi cu un motan negru ca smoala - ea fiind o birmaneza get-beget :wink: )

Sa ne traiasca si sa le iubim - daca putem - la fel de neconditionat cum o fac ele (desi, zau ca daca mi-ar face unele "necesitati firesti" prin alte locuri decat cel cuvenit, imi pun la indoiala serioasa neconditionalitatea... :bum: ) Asa ca noi nu putem iubi atat cat ne iubesc ele pe noi, oricat am vrea si-am proclama acest lucru, nu?

:P :P :P :P Si a mea are ceva origini birmaneze,lucru ce se vede in comportamentul ei nazuros :evil: :wink: .O am de 6 ani,si-am adus-o pentru baiatul meu(sau pt copilul din mine :? ).
Copil fiind ,mi-am dorit tare mult un animalut,mai ales ca nu am avut frati sau surori.Ai mei parinti nu au fost de acord(stateam la bloc,etc),asa ca ...deh... :hug: :flower:

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 18/01/2011 02:32

Fascinanta Manastire a Jeronimilor <de la BelĂŠm (= Betleem), langa Lisabona>,
intr'o prezentare demna de statutul ei de minune a Lumii.

Apasand sagetile din stanga/jos puteti roti imaginea in toate directiile. Cand vreti sa avansati, atingeti cerculetul rosu. Ca sa ajungeti in fabulosul CLAUSTRU, va fi necesar sa vizitati in prealabil catedrala, la randul ei o capodopera a stilului MANUELIN, existent doar in Portugalia.
Cateva mici sugestii:
Imediat dupa intrarea in catedrala, in partea stanga se afla mormantul lui Vasco da Gama, iar in dreapta cel al poetului national, Luis de CamĂľes.
Altarul are si el cateva importante monumente funerare (explicatia e data in portugheza, in dreapta/jos), cu interesantul detaliu ca ele inglobeaza si elefanti sculptati din marmura. Alt element exotic (explicabil, si el, prin impactul Marilor Descoperiri facute de navigatorii lusitani la scurt timp inainte de edificarea manastirii): pilastrii catedralei evoca oarecum luxuriantii arbori tropicali.
In portiunea din spatele altarului se afla mormantul ctitorului - regele Dom Manuel Intaiul - de la care a fost preluat insusi numele acestui stil arhitectural.
Cum zisei, ca sa ajungeti la CLAUSTRU, intoarceti-va de la altar catre rozeta de pe fatada intrarii si ... plutiti pana la cor. Dupa ce admirati un pic si acel loc, veti gasi cerculetul rosu pe o usa laterala, care da la etajul superior al Claustrului.
Puteti ateriza chiar la fantanita din centrul curtii, iar apoi faceti turul acestui spatiu magic. Pe latura de nord, la parter, se afla monumentul funerar (totalmente contrastant cu ansamblul), ce marcheaza locul unde fu inhumat poetul Fernando Pessoa.

Fiti fericiti! <macar cat priviti acest miracol>

Clica no link em baixo.

Depois de abrir,

clica nas setas do lado esquerdo para rodares a imagem para o lado que quiseres e vai alternando clicando também no circulo do centro, terás a oportunidade única de ver por dentro o Mosteiro do Jerónimos em 3 Dimensões. É um espanto!...

JerĂłnimos

http://3d.culturaonline.pt/Content/Comm ... 7567c4732b

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 18/01/2011 03:52

Super tare prezentarea si modul de navigare ... Bineinteles Manastirea e superba =D> :flower:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 18/01/2011 07:47

Mi-ai facut ziua frumoasa....abia m-am trezit, imi beau cafeaua si ma plimb prin splendida manastire.....Iulia :hug: :pup: , mersi, mi-ai umplut inima :pup:

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 19/01/2011 04:23

Adi, pupi, ma bucur ca v-a placut; placerea e de partea mea :hug: :pup: :hug:

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 19/01/2011 10:40

Imi este dor de un concediu :vis: :vis: :vis: as vizita toate castelele si manastirile :D , excelenta idee Iulia :flower: , mersi :hug:

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 21/01/2011 10:14

thea scrie:Imi este dor de un concediu :vis: :vis: :vis: as vizita toate castelele si manastirile :D , excelenta idee Iulia :flower: , mersi :hug:

Poti sa mai zici odata thea :) A trecut asa de repede mini-concediul de sarbatori, parca nici nu a fost :vis: :cafea:

Înapoi la “Zona libera”