Cafeneaua ( 69)

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

mikirafaela
Bucatar de elita

Mesajde mikirafaela » 22/08/2015 12:49

Bun gasit tuturor! :hug:

Dupa cateva zile cu ploaie, a iesit soarele, dar e racoare si e asa de bine! Vorba Claudiei, dormim mai bine, pot sa mai fac cate ceva de mancare fara sa ma sufoc, plimbari lungi si tot asa! Ieri am spalat 2 masini de rufe, astazi cred ca mai pun una, am aerisit dulapurile (de fiecare data dupa ce spal si se usuc-calc hainute, lenjerie, prosoparaie parca nu mai incap in dulapuri....asa ca le-am luat iar la verificat si am umplut vreo doua sacose cu hainute mici si alte lucruri de prisos, pe care le trimit altor copii mai micuti).

Claudia, arata yami-yam :buuun: :roll: cheescake-ul! Felicitari! Spor si succes cu gradina! La noi toate sunt compromise dar dupa ploaia asta sper sa se mai inverzeasca pamantul!

Nico, Crista :hug: :hug:

Multe :hug: si celorlalti, speram ca nu ne-ati uitat!

Weekend frumos in continuare! :flower: :flower: :flower: :flower: :flower:
Fişiere ataşate
11893832_1457420044567434_8308698595718258728_o.jpg
11893832_1457420044567434_8308698595718258728_o.jpg (146.13 KiB) Vizualizat de 1175 ori
MIKI

mikirafaela
Bucatar de elita

Mesajde mikirafaela » 23/08/2015 09:47

Buna dimineata! :hug:

Duminica binecuvantata! :flower: :flower: :flower: :flower: :flower:
Fişiere ataşate
11873707_1682201112000071_6172896907740110764_n.jpg
11873707_1682201112000071_6172896907740110764_n.jpg (139.6 KiB) Vizualizat de 1155 ori
MIKI

angela_de
Bucatar

Mesajde angela_de » 24/08/2015 12:27

Buna seara fetelor, bine v-am regasit dupa 1 saptamina de frustrare si sindrom de sevraj prin lipsa internetului :mrgreen: :badday: :cry: =)) !!!!!

Simbata trecuta cind am ajuns era conexiunea in ordine, chiar am facut niste cautari pentru evenimente in imprejurimi, vreme, programul mareelor etc; iar seara, cind ne-am adunat de pe drumuri, dupa ce am facut cumparaturi si am facut prima recunoastere a imprejurimilor, am zis ca hai, macar sa va spun "Noapte buna!", ca de mai mult eram prea obosita, nici vorba... :badday: :cry: conexiunea internet intrerupta!!
Ei, si ca sa fie tacimul complet, ma anunta si Herr W (Herr=domn) ca din neatentie a luat un dispozitiv gresit de incarcare pentru tel. mobil!!! :x :x :x , deci nici nu-l deschidem, il tinem exclusiv pentru situatii de urgenta si speram sa nu se descarce complet pina ajungem acasa!!!!

De astazi avem din nou internet si va rog sa ma credeti, nu inteleg cum am putut sa traim fericiti, sa calatorim 1/3 din lume, sa ne descurcam cu bine in viata de zi cu zi si sa nu murim de plictiseala, prostie si ignoranta in timpurile cind inca nu exista :o :?: :!:

Deci... am ajuns foarte bine, desi am facut peste 800km, am avut mare noroc cu traficul si conducind cu schimbul si in 2 etape, nu a fost absolut de loc obositor...

Aici (Bray-Dunes, Nord Pas Calais, Franta) e in sfirsit racoare (ieri a fost cel mai cald, 27°, in rest ziua 19 - 24°, noaptea 15-18°), lasind la o parte briza marii; si pentru ca ploua suficient, toata vegetatia e verde si zemoasa, ca la inceputul verii.
Bray-Dunes e o localitate balneara foarte mica si izolata (fost sat de pescari, ultima localitate franceza pe malul marii, chiar la granita cu Belgia), de loc mondena, de loc aglomerata.

Hotelul (de apartamente) e foarte fain, direct pe malul marii, cu "vue mer" si ce-i mai important foarte nou, curat, modern si bine echipat.

Plaja e un vis, nu prea lata, dar zeci de kilometri lungime (pina in Dunkerque la sud-vest si la Oostende in Belgia), cu nisip fin, scoici destul de putine, lume si mai putina si prin urmare si incredibil de curata; mareele sint suficient de vaste, chiar daca nu atit de spectaculoase ca in Normandia sau Germania de nord.
Am facut o groaza de poze, de miine dupa amiaza incercam sa vedem daca putem sa postam, atunci am sa si scriu mai mult.

Crista, bine ai revenit acasa, sper ca intre timp ai reusit sa termini cu despachetatul, spalatul si pusul la loc (e partea pe care o urasc cel mai mult la vacante!)

Miki, ma bucur sa aflu ca in sfirsit s-a racorit si a plouat si la voi, chiar daca asta prevesteste venirea inevitabila a toamnei... Am admirat deja pe fuga frumoasele poze pe care le-ai pus de-a lungul saptaminii, in ultima cred ca recunosc Valea Rhinului, desi ar putea sa fie si Dunarea, dupa Regensburg/Passau...

Alejoe, spor la treaba, chiar ca esti o harnica si de admirat daca gasesti placere la munca in gradina; am frunzarit sectiunea "Fotografii" si am vazut ca ai nu numai o gradina grozava (regina noptii!!! :vis: ) ci si un baietel tare dragalas, sa-ti traiasca! De prajitura, ce sa mai zic...

Niko, hai si la mine la "gradinarit", dupa vacanta; ma apuca groaza cind ma gindesc ce ne asteapta cind ne intoarcem, dupa ravagiile cauzate de canicula si seceta :badday: :cry: Am vazut ca si tu ai un "baietel" mare si aratos, sa-ti traiasca!

Cam atit pentru azi, va :hug: si va doresc noapte buna la toate :sleepy:
Ultima oară modificat 30/08/2015 10:48 de către angela_de, modificat 1 dată în total.

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 24/08/2015 09:18

Ella ma bucur ca totul e frumos, placut si hotelul si locurile .. fara internet se supravietuieste, mai grele sunt primele zile =)) =)) =)) =)) mai rau e fara telefon mobil, incarcatoare etc .. e bine de tinut inchis sa nu se consume bateria ca sa il ai la intoarcere, pe drum adica..

tocmai am vauzt acum citeva zile un film ( la italieni)
https://fr.wikipedia.org/wiki/Bienvenue_chez_les_Ch'tis
cu unul care a fost transferat in Nord Pas de Calais si era disperat si el si familia ca acolo e frig, intuneric si oamenii mai salbatici :-)) o comedie splendida despre cliseele din mintea noastra si despre cit de frumoase si oamenii primitori sunt chiar si acolo unde nu ne asteptam. Nu e cazul tau , stiai deja ca e frumos acolo ... sa aveti o vacanta frumoasa in continuare si un drum placut la intoarcere

va doresc o saptamina frumoasa fetelor... :flower: :flower:

nicoleta64
Bucatar de talie internationala

Mesajde nicoleta64 » 24/08/2015 05:15

Ce surpriza Angela!! :clipocit: Vacanta placuta in continuare! :flower:

angela_de
Bucatar

Mesajde angela_de » 25/08/2015 02:41

Buna seara si la Cafenea :flower:

Crista, e o regiune mai mult pitoreasca, decit frumoasa: ses cit vezi cu ochii, cu fiecare palma de pamint cultivata, strabatuta de canale (folosite atit pentru transport, cit si pentru drenajul solului partial foarte mlastinos), cu multe vaci alb/negru pascind liber pe pajisti foarte verzi si fragede, localitati mici cu biserici vechi de piatra... Foarte asemanatoare cu Flandra belgiana, poate mai multe flori prin gradinitele din fata caselor. Culmea, localnicii sint mult mai sobri si civilizati decit in regiunile mai sudice, desi ceva mai "provinciali"; totul e mult mai curat si ingrijit.

Portiunea asta intre Callais si granita cu Belgia chiar nu o cunosteam. In 2011 am fost 10 zile in Berck sur Mer (Picardie) si de acolo am vizitat toata coasta spre nord, pina la Calais; iar in 2010 am fost pentru 2 sapt in Oostende si de acolo am vizitat aproape toata Flandra belgiana, inclusiv De Panne (ultima localitate belgiana la granita cu Franta); asa ca acum am "acoperit" ce ramasese nevizitat.

Cunosc comedia de care scrii si chiar simbata am fost in Bergues, adica oraselul in care s-a "turnat filmul" (sper ca expresia e corekta!). Si de acolo am poze, chiar si un filmulet cu clopotele cintatoare din Beffroi!

Aproape ca nu mai indraznesc sa zic ceva cu pusul pozelor, ca ui-te a trecut aproape toata vacanta si inca n-am reusit nimic, desi am fotografiat in prostie...

Gata, ma duc la culcare; s-au potolit ploaia si vintul si s-a inseninat, asa ca miine e program de plaja (adica mers pe jos dus/intors, pe malul marii pina la De Panne, in total cca 13-14 km!).

Va :hug: pe toate, Noapte buna si zi frumoasa miine! :flower:

angela_de
Bucatar

Mesajde angela_de » 25/08/2015 11:52

Salut la toata lumea, din nou in prag de noapte! :flower:

Sper ca sinteti bine fetelor si ca nu v-ati plictisit de romanele mele... :( :?

Azi am avut o durere de cap de zile mari, asa ca n-am facut mare lucru. Inainte de masa programul obisnuit "de plaja", desi a fost rece si cam vint, dar prin asta si fff putina lume, mai ales persoane cu ciini si "joggeri".
Dupa masa si somn de 3 (!!!) ore, am mers pina la Veurne (Furnes) in Belgia, o splendoare de orasel flamand, cu piateta centrala datind din Evul Mediu; si pe urma la cumparaturi, deja pentru luat cu noi acasa.
Am inceput deja sa adun din lucruri, caci poimiine plecam spre casa :( :( ; singura consolare e ca ne oprim 1 zi si 1 noapte in Leuven, Belgia.

Crista, pai voi chiar ca sinteti sportivi, daca aveti si barca =D> !
Eu m-am "imbaiat" aproape zilnic in mare, desi cu inotul nu a prea fost grozav; nu atit din cauza apei destul de reci, cit mai ales din cauza adincimii f mici: indiferent daca flux sau reflux, mergi kilometri in larg ca sa-ti ajunga apa pina la git! Dar W nu a intrat nici macar o data mai mult de "pina la genunchi", ca sa nu zic ca a refuzat chiar si la 27° sa-si dezbrace tricoul si pantalonii bermuda :evil: :P

Crista, Miki, Nico, Alejoe inca o data sper ca sinteti bine si ca ne reintilnim (miine?) la cafenea!

Noapte buna :hug: !

mikirafaela
Bucatar de elita

Mesajde mikirafaela » 26/08/2015 01:02

Salutare, salutare! :hug:

Va imbratisez cu drag pe toti! Mi-a fost dor de voi, ce sa mai zic...nu am avut (nici eu) net cateva zile, pot sa va spun ca a fost foarte greu si aiurea dar bine ca s-au rezolvat problemele tehnice (sper)!

In rest, nu am facut nimic spectaculos, deci nu am noutati! Se incalzeste, dar oricum, sunt temperaturi acceptabile si cu iz de toamna. Mai rau este ca,,,cu fiecare zi care trece se micsoreaza si lumina si de asta chiar imi pare rau!

Ella, ma bucur ca sunteti bine! Pe final de vacanta, va doresc toate cele bune, spor la cumparaturi si drum bun spre casa! :hug:

Nico, Crista, Claudia....si toata gasca, va :hug: si sper sa ne auzim cu bine!
Fişiere ataşate
11887844_398538663678565_4030990848845873087_n.jpg
11887844_398538663678565_4030990848845873087_n.jpg (133.73 KiB) Vizualizat de 1086 ori
MIKI

mikirafaela
Bucatar de elita

Mesajde mikirafaela » 26/08/2015 01:57

V-ati trezit sau nici n-ati dormit? :)
Fişiere ataşate
11880346_658369977632429_7346080821540524710_n.jpg
11880346_658369977632429_7346080821540524710_n.jpg (68.92 KiB) Vizualizat de 1078 ori
MIKI

angela_de
Bucatar

Mesajde angela_de » 26/08/2015 05:11

Draga comunitate RC,
cu durere in suflet va anunt ca aproape am terminat de strins bagajele pentru intoarcerea acasa :cry: :cry: ... Ingreunata si mai mult de faptul ca aici ramin 20 - 24°, iar acasa vor fi pe duminica iarasi mult peste 30° :oops: :evil: :cry: ... si NU va ploua :oops: :oops: :badday:!!!!
F. deosebit e aici faptul ca zilele sint aparent mult mai lungi si anume, fiind situati atit de departe in vest, (si relativ in nord) dar avind inca "ora Europei centrale", Soarele apune muuult mai tirziu decit acasa, in Germania: saptamina trecuta cind am ajuns, inca mult dupa 9 pm, acum cu f putin inainte de 9 pm; e adevarat ca si rasare corespunzator mai tirziu, dar dimineata in vacanta dormim oricum mai mult, si cind facem ochi, e oricum deja sus pe cer.
Azi dimineata am facut ultima plimbare pe plaja, acum mai mergem o data la cumparaturi in Franta si miine dimineata o luam din loc spre casa, cu halta de 1 noapte in Leuven. Si daca ne ajuta Dumnezeu sa ajungem cu bine acasa, de vineri seara incepe rutina cotidiana, intii "domestica" si de luni si cea "profesionala" :( :( .

E groaznic cit de repede trece timpul, in vacanta si mai si :( ...

Miki, ma bucur ca te-am "regasit" cu bine azi noapte :) ! Pai tu dai cafele dupa miezul noptii? Merci de tabelul f util al principiilor alimentare; daca ne-am mai si putea tine de el...
Te-am citit, dar nu am mai avut putere sa raspund, desi dupa aia m-am rasucit in pat pina dupa 2 am! :cascat: :paguba: Iti multumesc de urari :pup: .

Acum am o intrebare: poate cineva sa-mi spune care e "marimea" optimala a pozelor pentru a putea fi plasate pe RC ? :? :?: Ca sa-l scutesc pe W de mii de incercari...

Acum va las ca trebuie sa plecam, poate mai intru o data diseara.
Va :hug: :hug: :love: pe toate, sper ca sinteti bine si ne "recitim" cit de curind!

Înapoi la “Zona libera”