Cafeneaua ( 69)

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 11/08/2015 01:45

Neata ...pe la prinz. Dupa ce ieri a plouat aseara s-a potolut putin si m-am repezit s ma balacesc :-)) azi noapte a plouat iar, toata noaptea marunt dar azi e bine, placut, vint tacoros si soate care ciupeste ...

Miki ce de bunatati .. Cafea si rahat mmmm ..

Tu pe unde plimbi fetele ??,

Ella da, a fost o vreme mai sportiva, acum ne-am potolit .. Este F sportiv de cind era copil ca daca era dupa mine nu as fi facut nimic din toate aste :-))

Cind treci pe lista Florenta sa spui.

nicoleta64
Bucatar de talie internationala

Mesajde nicoleta64 » 11/08/2015 07:20

Buna fetelor!

Miki ,ce familie frumoasa sunteti ...ma refer la poza pusa la "ce am gatit".
Cris: vacanta placuta in continuare!!!

Si la mine ieri a plouat, dupa amiaza , a racorit bine si noaptea am dormit fara ventilator. :D Azi o zi placuta, nu foarte cald . :vis:

angela_de scrie:Nico
Si pentru ca ai pomenit str. Washinton, mi-am amintit ce frumoase erau strazile alea dintre P-ta Dorobanti, Roma, Paris, Soseaua Aviatorilor si Pta Victoriei; tin minte ca ma plimbam citeodata, mai ales iarna, cind se intuneca mai devreme, pe acolo si ma uitam prin geamuri in case (unele aveau tavane cu stucaturi extraordinare, sau vitralii), si visam la viata acelor "oameni bogati"...

...si mie imi placeau acele case ...vile, toate cu curte , flori... :vis:

Angela spor la facut valizele.

o seara buna va doresc !!! :hug: :flower:

mikirafaela
Bucatar de elita

Mesajde mikirafaela » 11/08/2015 09:49

Buna seara! :hug:

Noi nu ne putem lauda deloc cu temperaturile! Aseara a fost sufocant, fetele sunt agitate, la fel si noi! Parca dormim degeaba! Dar asta e!

In rest, mai usor cu treburile! Cate ceva de mancare (supa, pireu de cartofi, niste carnita cu sos, si un pic de varza pentru dumnealui, in rest fructe...CAISE, struguri, pepene), un pic de ordine, cateva rufe spalate si cam atat!

Multumesc Nico! :hug:

Crista, :hug: , de obicei ne plimbam in cartier (avem locurile noastre, cu casute, verdeata, copaci, deja ne cunoaste lumea; mai ajungem, destul de rar la tara la bunica, in Razboieni, Valea Alba, in rest nu prea avem rude la tara sau prin alte locuri....). Inainte de fete mai plecam hai hui ba pana la Succeava, Iasi, Bacau, sunt magazine mari (Metro, Carrefour, Auchan...), in drumetii (Durau, Lacul Rosu).

Acum as vrea sa ajung la cateva saline, dar fetele nu fac fata la drum (se plictisesc, transpira, :mrgreen: ...)!

Ella, :hug: , poate ajungi mai tarziu! :blushing:

Fetelor, va doresc o zi/seara cat mai placuta! :flower: :flower: :flower: :flower: :flower:

Nu va dau mai mult ca sa dormiti bine la noapte! :D
Fişiere ataşate
11822450_10152949927366697_7588589473974482826_n.jpg
11822450_10152949927366697_7588589473974482826_n.jpg (47.62 KiB) Vizualizat de 1143 ori
MIKI

angela_de
Bucatar

Mesajde angela_de » 12/08/2015 01:04

Nu stiu daca sa mai zic "buna seara", sau mai bine "dimineata", ca tot ma cititi abia miine!

Si la noi azi a fost o vreme oribila: sub 30°, dar o umezeala mai rau ca in India, pe vremea Monsunului :badday: :P . Mi-am schimbat bluzele la serviciu de 3 ori si in pauza de prinz m-am spalat pe cap cu apa rece, ca-mi fumegau creerii :oops: :oops:
E drept ca nu mai avem rabdare pentru concediu, nici eu, nici personalul, dar mult a fost.... :vis: :vis:.
Pina atunci Crista, da niste balaceala si la noi... si ploaie marunta si vintoase, te rog :rugaciune: !
Crista, daca ne ajuta Domnul sa fim sanatosi si sa traim pina atunci, probabil vom veni in Toscana/Firenze in 2019, caci atunci pica Pastele prima data mai tirziu in primavara (sfirsit de Aprilie), deci mai multa garantie de vreme frumoasa si natura primavaratica... Daca ma mai vrei pina atunci, nu scapi neanuntata!:)

Nico, valizele aproape gata!

Miki, iar tratatii pe cinste; eu iau rahat cu apa rece cu lamiie si gheata :buuun: :buuun:
"Razboieni, Valea Alba"... ce nume cu rezonanta istorica; cumva chiar locurile unde s-a luptat Stefan cel Mare cu Turcii!??? :?: ... "Batalia de la Valea Alba"?...ce frumos!

Eu am fost in vacanta de iarna din anul 3 in tabara la Slanic Moldova si de acolo am avut excursie la Salina de la Tg Ocna: si Slanicul, cu vilele vechi (totul un pic "tip austriac") era frumos, dar Salina m-a impresionat teribil, cu salile alea enorme prin care se circula cu mini-trenuletul, paturi pentru pacienti cu boli respiratorii, un fel de "oraselul copiilor" etc Daca cumva asta e salina la care te referi si cindva, in viitor, ajungeti acolo, faci te rog, o poza pentru mine?

Eu ma bucur pentru orice foto din Romania, dar mai ales Brasov, Moldova de la Piatra in sus si evident, Bucale...

Vai, vai Durau... Am pe undeva poze alb-negru cu corturile puse pe dimbul de deasupra satului (si a manastirii!) in vacanta de dupa a 12a; de acolo am inceput ascensiunea pe Ceahlau si am coborit pe partea cealalta, la Izvorul Muntelui :vis: :vis: :vis: ... acum 33 de ani... Sa nu rideti, dar la cabana la Izvorul Muntelui am invatat cintecul "Ecaterina" (ei, ala cu "Ecaterino, sa nu minti, ca albina n-are dinti!" :blushing: :blushing: :blushing:), spre absoluta dezaprobare a "partii femeiesti" din familie si amuzamentul nemascat al tatii...
Ma duc sa ma culc, ca nu mai termin... Fetelor, ma scuzati daca va plictisesc cu amintirile mele din mileniul trecut, dar nu mai prea am pe nimeni cu care sa le pot depana...

Noapte buna :flower:

mikirafaela
Bucatar de elita

Mesajde mikirafaela » 12/08/2015 08:35

Buna dimineata! :hug:

Da Ella, despe acel loc este vorba (Razboieni-Valea Alba, unde de altfel exista si o manastire construita de marele voievod).
As vrea sa ajungem la Cacica (Succeava), sa vizitam cat mai multe in regiunea istorica Bucovina, sa ajungem la Tg. Ocna, Praid, in Maramures, la Horezu (sa vedem manastirea si cat mai multe expozitii de ceramica), sa ajungem la Castelul Reginei Maria de la Balcic si tot asa! Dar ramanem deocamdata doar la stadiul "Planuri"!

Eu ma bucur ca iti faci timp pentru noi, ca ne impartasesti din experientele tale, din amintiri, ca dupa atata timp plecata scrii bine romaneste! Ti-am mai spus, abia astept sa inveti sa incarci poze, sa ne arati gradina si tot ce e frumos acolo la voi! :hug:

Va doresc o zi plina de optimism si speram (Doamne ajuta) sa se mai racoreasca!!!

:flower: :flower: :flower: :flower: :flower:
Fişiere ataşate
parenting_0_0.jpg
parenting_0_0.jpg (23.98 KiB) Vizualizat de 1113 ori
MIKI

nicoleta64

Mesajde nicoleta64 » 12/08/2015 06:18

Miki, sa dea Dumnezeu sa reusiti sa vedeti tot ce v-ati propus. Cum cresc fetele mai mari ,este mai usor sa va organizati. Incet ,incet o sa reusiti sa le vedeti pe toate. :peace:

angela_de scrie:Ma duc sa ma culc, ca nu mai termin... Fetelor, ma scuzati daca va plictisesc cu amintirile mele din mileniul trecut, dar nu mai prea am pe nimeni cu care sa le pot depana...
Noapte buna :flower:

Nicio problema ...nu ne plictisesti.

Angela ,nu stiu cum voi sta cu timpul si poate in urmatoarele zile nu voi intra zilnic pe forum.
Deci iti urez de pe acum ...drum bun si vacanta placuta!! :flower:

O seara buna tuturor...si cat mai racoroasa ! :rugaciune:

angela_de
Bucatar

Mesajde angela_de » 12/08/2015 07:04

Buna fetele, intru f pe scurt, (sper sa revin mai tirziu) si anume ca sa nu uit din nou:

INCA NU AM PRICEPUT CUM SE PUN POZE si W are nevoie macar de ceva INDICATII; ca nu intelege Romana de loc!!!!

Poate imi puteti raspunde cel tirziu pina miine, caci am vrea vineri sa plecam si nu stiu cit va fi de buna conexiunea internet in Hotel :?: :?:

Multu anticipat :master: :flower:

nicoleta64

Mesajde nicoleta64 » 12/08/2015 10:26

Angela ca sa pui poze,dai clic dedesubtul chenarului unde scrii mesajul...unde scrie cu verde adauga imagine...o sa-ti vina fisierele din pc.ul tau .De aici alegi poza si apoi clica la adauga ..Dupa aceea dai clic la start upload.
In final o sa vina scris in rosu numele pozei care ai ales de pus. Asa stii ca a incarcat-o .Trimiti mesajul si gata ...apare ce ai scris si dedesubt poza. Sper ca am explicat bine.

nicoleta64

Mesajde nicoleta64 » 12/08/2015 10:32

Angela ca sa pui poze,dai clic dedesubtul chenarului unde scrii mesajul...unde scrie cu verde adauga imagine...o sa-ti vina fisierele din pc.ul tau .De aici alegi poza si apoi clica la adauga ..Dupa aceea dai clic la start upload.
In final o sa vina scris in rosu numele pozei care ai ales de pus. Asa stii ca a incarcat-o .Trimiti mesajul si gata ...apare ce ai scris si dedesubt poza. Sper ca am explicat bine.

alejoe
Bucatar de elita

Mesajde alejoe » 12/08/2015 11:41

Bine v-am regasit fetelor ....tot pe fuga sunt parca nu imi ajunge timpul sa fac nimic ...dar ma gandesc la voi :wink: va pup pe toate noapte buna :pup: :hug:
claudia

Înapoi la “Zona libera”