Cafeneaua ( 69)

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

angela_de
Bucatar

Mesajde angela_de » 26/07/2015 12:59

mikirafaela scrie:Bun gasit! :hug:
Cald, cald, cald...
Multumesc Crista! Sunt multumita de fete, sedintele foto nu le plac, din 500 de poze daca 5 sunt mai reusite! Dar e bine asa ca eu nu le prefer cuminti! :hug: Nu stiu sa fac filme (cu toate ca aparatul duce) sa le auzi glasucioarele "cristaline"!

Draga Mikirafaela,
datorita acestor fotografii m-am hotarit, in sfirsit, sa ma inscriu in comunitatea Retete culinare: ai doua fetite nespus de dulci si frumoase, cu ochisori mari si mai ales asa de expresivi, ca dintr-un tablou de Tonitza! De fapt, "va cunosc" deja pe toate 3 din fotografiile pe care le-ai postat in primavara (oare ti-a mai spus cineva cit de bine semeni cu Jackie Onassis?).

angela_de
Bucatar

Mesajde angela_de » 26/07/2015 02:09

Buna dimineata Mikirafaela, Crista, Mara, Yafa, Alejoe, Nicoleta, Carteaderetete, Pupi, Lucia

ma numesc Angela (Ella), am mers la scoala cam in acelasi timp cu Crista in Bucuresti, mi-am petrecut vacantele, alternativ, la buniceie din zonele Brasov si Suceava si locuiesc de multi, multi ani in Bavaria.
De ani de zile ma inspir din retetele acestei comunitati si de citeva luni am descoperit ca exista si un "Forum de discutii", pe care in ultimul timp l-am urmarit (din umbra) cu consecventa si nerusinare :blushing:, dar din timiditate (gramatica si ortografia Romana!), comoditate si nu in ultimul rind, lipsa de timp, nu am reusit pina acum sa ma "autentific".
Va rog deci, in primul rind, sa ma iertati pentru "spionaj" si pentru greselile de ortografie... Va rog, de asemenea, sa-mi permiteti sa iau parte la discutiile Voastre, chiar daca nu voi fi in stare sa public si retete: desi gatesc cu regularitate si practic fara "semipreparate", nu cred ca voi reusi vreodata, din lipsa cronica de timp, sa public retete cu standardul cerut in "Cartea de bucate".
Va doresc o Duminica frumoasa si relaxanta :flower: !

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 26/07/2015 02:57

Bine ai venit Ella / Angela ! sau mai bine zis bine ca ai prins curaj sa scrii :flower:

Deci ne-am plimbat prin acelasi oras, cine stie daca nu ne-am si intilnit fara sa stim vreodata. De Nicoleta ma despartea o strada si un bloc vara de vara si nu ne-am cunoscut, bine ca am ajuns pe forum mai tirziu si acum nu ne mai despartim :D In ce cartier ai stat?

despre greseli chiar nu vad cine sa judece pe un forum de bucatareala, mai rau ar fi cu greselile din retete =)) =)) =))

vino aici la povesti de cite ori ai timp si mai chef :hug

s-a mai imblinzit arsita la noi, insa e cam umed, curg apele pe noi in casa dar se supravieteste.. nu avem incotro, sunt altele mai grele si mai rele in viata decit niste grade in plus citeva sapta-luni pe an :lol:
Ultima oară modificat 28/08/2015 05:44 de către crista, modificat 1 dată în total.

angela_de
Bucatar

Mesajde angela_de » 26/07/2015 04:09

Buna Crista!
Am stat numai in Floreasca, iar in Drumul Taberii am fost prima data :blushing: :blushing: :!: :!: la inceputul anilor`80, la o croitoreasa care mi-a facut rochia "de bal", la terminarea liceului... De fapt ma gindesc cu jena si tristete cit de putin cunosc Bucurestiul! Pina in facultate fusesem (exceptind Floreasca/Dorobanti/Aviatorilor si bine-nteles Centrul) numai pina in Cotroceni (la "balet" in Palatul pionierilor si in Gradina botanika), in zona Foisorului de Foc (la Scoala de muzica) si in zona Garii de Nord. Iar in facultate am ajuns si in alte citeva cartiere numai datorita spitalelor in care am facut diferite stagii. Si dupa aia am plecat...
In alta ordine de idei: la noi s-a racorit FOARTE bine deja de joi; dupa ce saptamana trecuta am avut 37°C, azi dimineata erau numai 12°C, iar la prinz foarte placute 23! Si eu URASC CALDURA (mai mult de 22-24° nu mi-au trebuit nici macar in vremuri in care cintaream cu 25 kg mai putin si ma incadram la categoria "tineret"), dar totusi imi place vara pentru zilele lungi cu trezit/plecat la treaba pe lumina si intors seara acasa tot pe lumina!
Iti doresc o seara frumoasa!

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 27/07/2015 08:56

Ella am batut citeva cartiere in comun :-) eu la gara de nord la scoala de muzica, pe la foisor treceam cind mergeam la servici, la palatul pionierilor la citeva serbari nu stiu de ce acolo ca mergeam cu scoala de cartier.
Insa de ex in berceni am ajuns si eu ff tirziu, in facultate abia.

angela_de
Bucatar

Mesajde angela_de » 27/07/2015 10:50

Buna fetelor, buna Crista
la noi, in sfirsit, racoare bine: dimineata au fost 11°, la prinz 21°, cu vinticel inviorator si ploi cu bulbuci...Si cica ramine asa toata saptamina! Cel mai grozav e ca ne scuteste de stat ore in sir seara, la stropit gradina cu furtunul!

Crista, deci si tu ai fost fetita de parinti ambitiosi! Sa nu-mi spui ca ai mers la scoala de muzica din Cuza Voda, linga gara! Eu am mers (sa fie clar, NU de buna voie!) din clasa a 3-a pina-ntr-a 6-a la scoala de muzica din Dimitrov (in zona Foisorului spre Gara de Est) si intr-a 7-a si a 8-a la cea din Cuza Voda. Ambele le-am URIT la fel de mult (m-au costat ca si baletul, limbile straine si diferitele "cercuri de pregatire pentru olimpiade" o groaza din timpul de joaca). E drept ca toate aceste "mijloace de educatie" au lasat multe "urme positive", de care am profitat de multe ori in viata (si profit in continuare), dar la timpul respectiv le-am perceput ca pe o povara/pedeapsa si bine-nteles ca mi-am acuzat parintii pentru "copilaria furata". Doamne, scriu despre asta de parca ar fi fost ieri, cind de fapt au trecut peste 35 de ani!
Gata, acum ma bag in asternut, miine e iarasi "zi lunga de munca"!
Iti doresc o seara buna si o noapte linistita...

mikirafaela
Bucatar de elita

Mesajde mikirafaela » 27/07/2015 11:57

Buna tuturor!!! :hug: :) :love: :pup: :flower:

A inceput o noua saptamana cu vreme destul de placuta pentru unii (asa, ca noi, lesinati de caldura), mai putin placuta pentru copii si cei care sunt in concediu! Dar, e bine asa!

:o Bun venit Angela (Ella) si multumesc pentru cuvintele frumoase! Nimeni nu a remarcat (cel putin, pana acum) asemanarea cu Jackie Onassis, dar sa stii ca ai dreptate. Are niste poze unde zici ca sunt leita "EU"! Bun venit si speram sa te simti bine alaturi de noi! Suntem un grup vesel, zic eu, ne-am mai risipit, ne-am mai adunat...stii si tu, copii, probleme, servicii, lipsa de timp...dar ne tinem asa, unii de altii, pentru ca am legat prietenii frumoase!

Eu am cam lipsit, cei drept, dar justificat! Cu putina intarziere, am sarbatorit ziua Sanzianei! A implinit 3 anisori pe 14 iulie, dar pana ne-am adunat a mai trecut ceva timp!

Va doresc o saptamana plina de bucurii si ganduri frumoase! :flower: :flower: :flower: :flower: :flower:
Fişiere ataşate
20150725_180644.jpg
20150725_180644.jpg (64.41 KiB) Vizualizat de 1801 ori
MIKI

angela_de
Bucatar

Mesajde angela_de » 28/07/2015 12:32

Buna seara Mikirafaela
In primul rind sa-ti traiasca Sinziana (deci se sarbatoreste in aceeasi zi cu "La Grand Nation" = Franta!), sa fie sanatosa, desteapta si norocoasa, ca frumoasa e oricum!
Ca sa fiu sincera, i-am facut urari de bine si pe 24 iunie (dupa cum am scris, eram deja in faza de citit prin "gaura cheii"); aceasta zi (Sankt Johannes) a avut intotdeauna o semnificatie deosebita in familia noastra, fiind ziua de nastere a bunicii mele Johanna, pe care am iubit-o pina la adorare! Cunosc din acest motiv, inca din copilarie, toate miturile si obiceiurile legate de aceasta sarbatoare (lasind la o parte "Noaptea de Sinziene" a lui Eliade, citita si recitita de x ori si "Noptile de Sinziene" a lui Sadoveanu...).
Iar asemanarea cu Jackie O e intr-adevar uimitoare, NU pot sa cred ca inca nu a observat-o nimeni!
Asta e, din parinti frumosi se nasc copii frumosi...
Noapte buna si (sper) pe miine seara (numai atunci ma adun si eu de pe drumuri)

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 28/07/2015 08:23

La multi ani Sinziana fetita frumoasa !! sa fii sanatoasa, norocoasa si parintilor sa le aduci numai bucurii! :flower: :flower: :flower: :flower:

cam aiurea cu ziua de nastere in vacanta, cam greu cu invitatii, nu acum ci mai incolo cind o sa fie de scoala si o sa vrea si ea petrecere cu copilasi.

Ella la scoala de muzica si arte plastice nr 1 de pe strada Midia ( atunci asa se numea strada unde avea intrarea ) acum vad ca ii zice Disescu si e la colt cu Ioan Cuza care nu stiu daca se numea tot asa si atunci :-) Eu am fost din a 2a pina in a8a , in ultimul an mai putin spre deloc ca era si treapta. Si DAAA si eu am considerat ca mi s-a furat copilaria . =)) =)) =)) nu mai zic de drumul de minim 1 ora numai un dus cu troleibuzul si inapoi de doua ori pe saptamina+ ce mai mergeai pe jos .. Mama insa a invatat stind in sala de asteptare sa faca laseta, sa croseteze sau tricoteze diverse modele, in fiecare an alceva in functie de mamele si bunicile care asteptau =)) =)) =)) .

Cine stie de cite ori am trecut una pe linga alta, poate am si fost colege la teorie si solfegiu macar ...
Ultima oară modificat 28/08/2015 05:46 de către crista, modificat 1 dată în total.

mikirafaela
Bucatar de elita

Mesajde mikirafaela » 28/07/2015 10:30

Buna dimineata! :hug:

Multumesc fetelor pentru urarile facute Sanzianei! :love: :pup: :flower:

Se anunta zile cu vreme foarte calda (de fapt o stiti si voi, dar parca e prea mult si pentru iubitorii de soare), nu pot sa va spun ce dezastru este in partile noastre din cauza secetei. A mai plouat dar nu suficient de mult iar rezervele de apa potabila sunt la limita!
Dar, asta e!

Va doresc o zi frumoasa! :flower: :flower: :flower: :flower: :flower:
Fişiere ataşate
1384155_225816780917670_195953357_n.jpg
1384155_225816780917670_195953357_n.jpg (33.38 KiB) Vizualizat de 1778 ori
MIKI

Înapoi la “Zona libera”