Cafeneaua ( 63)

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 27/05/2014 11:51

pupi scrie: patrunjelul nu a iesit dar azi am pmai pus inca un pliculet....sper sa iasa macar tura asta de patrunjel :( :? .

Nici patrunjelul meu ”nu se vede”. :( Ma tot intreb oare de ce?! Mi-a parut rau si mie. Poate cumpar in zilele urmatoare seminte si mai incerc si eu.

Ma bucur ca bem cafeluta impreuna. Eu cu programul meu ajung sa scriu mereu seara tarziu in timpul saptamanii si cafeluta dupa ora ta imi este perfecta. Te pup. :hug: :hug: :hug:

P.S. Cum a fost ziua lui Maxy? :love:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 28/05/2014 07:42

Anto, ziua lui Maxy a fost super faina, veselie, mancare, etc, etc....dar ce a fost mai important...el a vrut bani de la toata lumea ca sa isi cumpere ceva ( xbox) si a reusit in final....asta a fost cea mai mare fericire....tortul red velvet a fost super bun :roll: :roll: ....:P

Eu am pus a treia oara semintele de patrunjel anul asta si culmea e ca si anul trecut am patit la fel si am ramas tot ani fara ....sper ca anul asta sa iasa totusi ceva, sa am macar o tufa. Nu pot sa imi dau seama de ce nu iese, semintele sant proaspete nu le am de ani de zile sa ma gandesc la termenul de valabilitate, puterea de germinare ar trebui sa fie mare, vremea e buna/favorabila deci numai semne de intrebare am :? :? ...cafeluta??? :cafea: :cafea: :hug: :hug: :pup: :pup:

Claudia, tu cum stai cu gradina??? :hug: :hug: :pup:

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 28/05/2014 10:42

Am ajuns si eu la cafeluta... :)

Pupi eu nu prea am timp sa ma ocup de gradina (mereu pe fuga si acolo, asa cum este intreaga zi pentru mine). Anul acesta am cumparat o magnolie si am avut emotii cand am plantat-o dar este OK, da frunze noi, ii merge foarte bine. :hug:

Claudia la tine cum merge gradina? Se apropie vacanta la gradinita (ma gandesc ca este bucuros micutul tau). :hug:

O seara frumoasa tuturor! :hug:

alejoe
Bucatar de elita

Mesajde alejoe » 29/05/2014 10:23

Pupi , Antonia am terminat cu gradina :party: am un pic de probleme cu melcii am mancat o planta de varza pana acum trebuie sa cumpar ceva pentru ele nu am idee cum se numeste in RO :(
Am plantat 5 tipuri de ardei , 5 tipiri de rosii , busuioc , dovlecei , dovleci , castraveti , pepeni galbeni , patrunjel tot seminte si eu dar inca nu a iesit , salata si plante si seminte , morcovi , vinete , fasole , varza , telina frunze aici nu e ca la noi si c-am atat :wink:
Antonia imi plac mult magnoliile e bine ca ai spatiu pentru asa o planta :) :)
Pupi imi pare rau ca nu reusesti cu patrunjelul poate de data asta ai noroc :)
Aici gradinita se termina pe 30 iunie asa ca mai avem un pic pana la vacanta :wink:
Dany :hug: :hug: :pup:
Fetelor o seara frumoasa :flower: :flower:
claudia

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 30/05/2014 12:04

Numai graba peste tot....si la mine la fel si asta ma infurie...trebuuie sa o las mai incet ca ajung sa nu ma mai recunosc....

Antonia, tu ti-ai pus o magnolie si eu am taiat una =)) ....a fost foarte mare pomul si facea o mizerie de ne lua cu ameteala cand trebuia sa curatam .....culmea este ca nu numai la noi ci si la vecinul in curte, de asta este, daca pomul e al meu si crengile se intyind si la el e problema noastra.....am mai lasat un pom, asta e mai micut dar la fel de mare producator de "mizerie".
Asa cum am spus , am semanat pentru a treia oara semintyele de patrunjel , am pus si loboda rosie, astept sa mai creasca putin rasadurile de sfecla si gulii
Anto, mai lasa si tu mai incet cu munca :P :P si mai relaxeaza-te in gradinuta aia a ta cu Antonel impreuna....e o satisfactie mai mare decat munca :D :P :P ...pupici draga mea :hug: :hug: :pup: :pup:

ClaudiaSi la mine au intrat melcii in gradina, le-am dat bere dar nu au apucat sa petreaca si ei ca au venit ploile si s-a dus berea pe "apa sambetei" dar am apucat totusi sa pun ceva praf contra lor.....au apucat sa manance rasadurile de gfulii, am reusit sa salvez cateva fire :cry:....acuma astept tura a doua de rasaduri, sa vad cum va fi asta :D .
Ai planmtat si semanat multe, cred ca ai muncit de dimineata pana seara ...acuma poti sa iti mai tragi putintel sufletul :hug: :hug: :pup:

alejoe
Bucatar de elita

Mesajde alejoe » 30/05/2014 02:24

Pupi asa e am muncit mult mai am o saptamana de ragaz si incep cu sapatul ca buruienile au inceput sa creasca :( :( sper ca anul asta sa fie totul bine sa ma bucur de roadele gradinii :) :)
O zi frumoasa fetelor :flower: :flower: :flower:
claudia

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 30/05/2014 09:51

Am ajuns si eu la :cafea: .

Pupi draga mea, asa este dar eu tocmai de aceea mi-am redus programul de lucru si fac in casa totul mai pe graba chiar decat inainte, pentru a putea petrece cat mai mult timp cu Antonel. Am inceput sa invatam acum figurile geometrice (nu mare lucru doar cat sa le recunoasca pe toate). Am fost ieri si am cumparat hartie colorata 100 de coli sa decupam si sa lipim (acum ii place foarte mult sa decupeze). :)

Magnolia imi place foarte mult. La toamna mai cumpar probabil o magnolie. Sunt preferatele mele... :love:

Te pup. :hug: :hug: :hug:

Claudia ce harnica esti! Esti un exemplu pentru mine (eu nu reusesc sa fac atat de multe cate faci tu). Te pup. Spor in continuare! :hug: :hug: :hug:

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 31/05/2014 08:13

Se pare ca beau singura cafeluta.

Nu am iesit astazi din casa. A plouat putin si este destul de frig afara.

Va doresc tuturor o seara frumoasa! :hug:

nicoleta64
Bucatar de talie internationala

Mesajde nicoleta64 » 01/06/2014 05:14

Salutare !

Azi o duminica de relax ...deci mai mult timp ca sa intru si pe RC... :)
Claudia ..Pupi...Antonia si eu am probleme cu melcii la florile plantate in pamant si ghivecele din curte. Pun granule anti melci la fiecare planta imprejur si rezolv problema..asta este! :D
Spor la gradinarit fetelor!!! :)

...o zi buna tuturor... :cafea: :hug: :flower:

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 01/06/2014 10:33

Nico ma bucur sa bem cafeluta impreuna. :hug:

Noi am sarbatorit astazi 1 Iunie. :) Ne-am jucat toata ziua (am strecurat si cateva jocuri educative in distractia de astazi). Antonel este obosit dar tot nu se lasa (inca vrea sa se mai joace). :P

La multi ani tuturor copiilor! :hug:

P.S. Va las ceva frumos de citit...
Fişiere ataşate
428817_479438525400946_1101079941_n.jpg
428817_479438525400946_1101079941_n.jpg (27.09 KiB) Vizualizat de 973 ori

Înapoi la “Zona libera”