Cafeneaua (47)

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 17/04/2013 10:46

Ba da =)) =)) dar mai tarziu :P :hug: :hug: :pup:

Pana vine Danieluta cu cafeluta aduc eu ceva de citit....poate va intereseaza.....mie mi-a placut :clipocit: :D ...

""Un soldat, înainte de a pleca pe front, s-a dus la bibliotecă şi a cerut o carte. Era o carte de poezii. A citit cartea care a avut un impact foarte mare asupra sa. Dar ce l-a impresionat mai mult decât cartea erau comentariile pe care cineva le scrisese pe marginile paginilor. Cartea fusese donată bibliotecii de către persoana care scrisese comentariile. Aşa că numele şi adresa ei erau scrise pe carte. Plecat pe front, a decis să-i scrie acestei doamne. I-a spus cât de mult l-a impresionat cartea şi ce impact au avut comentariile pe care ea le scrisese pe marginile cărţii. Şi ea i-a scris înapoi. Aşa au început să corespondeze şi cu cât îşi scriau, relaţia lor devenea din ce în ce mai puternică. Într-una din scrisori, el i-a scris şi a rugat-o să-i trimită o fotografie. Ea i-a spus că dacă se simte apropiat de ea şi dacă dragostea lui este adevărată, nu va conta cum arată. Aşa că nu i-a trimis nici o fotografie…. Când s-a terminat războiul şi el s-a întors acasă şi-au dat întâlnire. Ca să se recunoască, ea l-a rugat să ţină cartea în mână, iar ea va avea un trandafir alb.
Aşa că în acea zi, într-un loc imens, un soldat venit de pe front, cu o carte în mână căuta o femeie cu un trandafir alb în mână. Vă daţi seama ce aşteptări avea? Era pe punctul de a-şi găsi sufletul pereche, femeia pe care o iubea dar pe care nu o văzuse niciodată.
Aşteptând, a văzut o fată superbă, îmbrăcată într-o rochie verde, care-l privea atent. Ea s-a îndreptat către el şi… era minunată. Era dincolo de orice imaginaţie. Iar el s-a uitat şi a văzut că ea nu avea nici un trandafir . Lângă el s-a oprit o doamnă în vârstă. Avea un trandafir alb în mână.
Vă puteţi imagina? Tânăra superbă şi doamna care nu arăta foarte bine, dar cu un trandafir în mână.
Voi ce aţi fi ales? Persoana cu trandafirul îi ştia sufletul de care se îndrăgostise. Aşa că s-a îndreptat spre doamna în vârstă cu trandafirul, în timp ce tânăra frumoasă s-a oprit la câţiva paşi de el, l-a privit şi l-a întrebat:
- Vii cu mine soldat?
Inima lui era sfâşiată. Decizii… Alegeri… S-a gândit un minut. În timp ce tânăra se îndepărta de el, lucrurile corecte l-au determinat să aleagă: şi-a continuat drumul către persoana în vârstă care ţinea trandafirul în mână, s-a apropiat de ea şi i-a zis:
- Bună ziua, şi a invitat-o la cină.
Iar aceasta i-a spus:
- Fiule, nu ştiu ce se întâmplă aici, dar tânăra îmbrăcată în verde care tocmai a trecut pe lângă tine, m-a rugat să ţin în mână acest trandafir alb şi mi-a spus că, dacă vei veni la mine, să-ţi spun că te aşteaptă la restauranul din colţ.

Întotdeauna, indiferent dacă ne convine sau nu situaţia, să alegem să fim sinceri şi corecţi pentru că numai aşa vom putea câştiga respectul şi iubirea celor din jur!""

biaskitchen
Bucatar de elita

Mesajde biaskitchen » 17/04/2013 11:44

Pupi , o povste superba si plina de invataminte.
:flower: :flower: :flower:

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 17/04/2013 05:47

Am sosit cu :cafea: -luta! :flower:

Pupi,imi place povestioara... :vis: Si ma bucur mult de fiecare data cind vorbim la telefon...Imagine

Astazi la mine iar bate vintul si este rece,19*C... :x

Va doresc zile frumoase si calduroase... :hug:
Fişiere ataşate
c.jpg
c.jpg (82.22 KiB) Vizualizat de 759 ori
Ultima oară modificat 17/04/2013 06:38 de către Danieluta, modificat 1 dată în total.

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 17/04/2013 06:36

Am ajuns si eu la cafeluta.......e soare si nor afara, sant 3 grade si merge caldura intr-o veselie :( In R in doua saptam,ani se deschide strandul ( la Arad) si eu sant cu haine de iarna inca......si cand ma :vis: :vis: ca nu cu mult timp in urma faceam plaja in gradina :( :(

Dani mersi pentru cafeluta :hug: :hug: :hug: :pup: :pup:

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 17/04/2013 06:40

pupi scrie:
Dani mersi pentru cafeluta :hug: :hug: :hug: :pup: :pup:

...inainte am uitat sa atasez poza cafelutei... =)) =)) =))

Acum e ok,am "reparat" greseala! :peace:

:hug: :pup: :hug:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 17/04/2013 06:50

=)) =)) Chiar ma gandeam oare ce s-a intamplat la "cefeneaua Danileutei" de nu ne-a adus azi una asa cum numai ea stie....mersi , mersi :hug: :hug: :pup: :pup:

Fetelor ma bucur ca va plac povestioarele.....pana bem cafeluta Danielei sa mai citim cateva bancuri....mie mi-a placut la nebunie bancul cu centura de siguranta =)) =))

""
Din punct de vedere al barbatilor, cadourile pentru femei se impart in doua categorii:
1. Ei, asta nu-i place!
2. La ce-i trebuie asta?

- In ultimul timp te vad foarte prost dispus. Ai probleme ?
- Am aflat ca in curand voi fi tata.
- Si ce e rau in asta ?
- Nevasta-mea nu a aflat inca.

Un coleg de serviciu m-a intrebat de ce mereu cand ma intalnesc cu o fata de prin firma ies cu ea de trei patru ori si dupa aceea n-o mai sun.
- Pentru ca mi-e frica!, i-am raspuns.
- Ti-e frica sa nu te indragostesti ?
- Nuuu,… mi-e frica sa nu afle nevasta-mea !

Un batranel se prezinta la comisia de inrolare.
- Vreau sa ma inrolez ca voluntar.
- Cati ani aveti ?
- Saptezeci.
- Cam batrin pentru un soldat…
- N-aveti decit sa ma inrolati ca general !

- Un mos la scoala de soferi:
- Vreau sa ma inscriu pentru cursuri de sofer de autobuz.
- Cum asa ?!
- Doctorul mi-a recomandat ca de acum incolo sa circul cu autobuzul…

Badea Gheorghe mergea pe ulita liniștit, cantand la frunza. La un moment dat se intalneste cu Badea Ion, care vorbea singur. Badea Gheorghe il oprește și il intreaba:
- Mai, omule, ce-i cu tine, ma ? Vorbești de unu' sangur?
La care Badea Ion:
- Nu, ma, de doi din sat de la mine.

Din curiozitațile lumii: stiai ca ardelenii se reflecta in oglinda, cu o intarziere de cinci minute?

Mergeam cu mașina și am observat flash-ul camerei de filmat. Am ințeles ca am fost inregistrat pentru depasirea vitezei, deși știam ca nu am depașit-o. Pentru a ma convinge, am inconjurat un cartier și iarași am trecut pe acolo, cu 20 de km mai incet decat limita prevazuta, dar camera iarași m-a inregistrat. Parandu-mi-se amuzant, am mai trecut așa de inca trei ori pe acolo, de fiecare data filmand cu mobilul bordul mașinii, pentru a avea proba indubitabila a faptului ca este defecta camera rutiera de inregistrare și deja ma gandeam ca, imediat ce imi vine amenda, ii dau in judecata.
Dupa doua saptamani, prin posta primesc cinci chitante de amenda pentru ca am mers fara sa am centura de siguranta pusa.

Trei prieteni se lauda cu memoria lor.
Primul:
- Eu imi aduc aminte ca, atunci cand mama m-a nascut, doctorul mi-a tras o palma si eu l-am injurat pe limba mea!
Al doilea:
- Eu imi aduc aminte ca, la doua luni de sarcina, i-au facut ecografie mamei si eu stateam la poza ca modelele din Playboy !
Al treilea:
- Eu imi aduc aminte ca m-am dus cu tata la picnic si m-am intors cu mama!

__._,_.__Deviza anestezistului roman: 'Un pacient bine fixat nu necesita anestezie'. ""

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 17/04/2013 06:54

Pupi... =)) =)) =)) =)) =))

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 17/04/2013 07:13

Dani =)) =)) ...de catwe ori citesc bancul cu centura de siguranta , imi imaginez faza =)) =)) si incerc sa imi imaginez o figura de om tamp cand vede chitantele =)) =)) =))

xanora
Bucatar Sef

Mesajde xanora » 17/04/2013 08:42

Foarte frumoasa povestioara dar si bancurile au fost bune =)) Mie mi-a placut ala cu badea Gheo si Ion :P
Dani, foarte buna cafeluta ta!
La noi azi au fost 28ÂşC :D Am iesit la plimbare, desi a batut vantul si pana la pranz a cam fost ceata.
Seara buna :hug: :hug: :flower:
xanora
"Eu sunt o-mperechere de straniu
Şi comun,
De aiurări de clopot
Şi frământări de clape -
În suflet port tristeţea planetelor ce-apun,
Şi-n cântece, tumultul căderilor de ape..." Ion Minulescu " Ecce homo"

alejoe
Bucatar de elita

Mesajde alejoe » 17/04/2013 09:51

PUPI ce imi plac bancurile =)) =)) =)) =)) O SEARA PLACUTA FETELOR , DANIELUTA , ROXANA , BIA ,......si o cafeluta
Fişiere ataşate
483533_541410745918654_903536738_n.jpg
483533_541410745918654_903536738_n.jpg (38.89 KiB) Vizualizat de 721 ori
claudia

Înapoi la “Zona libera”