BUNA TUTUROR

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

Otilia
Incepator

BUNA TUTUROR

Mesajde Otilia » 07/03/2006 07:53

Eu sunt Otilia. Poate cineva sa i-mi spuna cum sa dau jos burta si barbia dubla? Eu am 28 de ani 1.66 si 58 de kg.Acum 4 ani aveam 48 de kg si puteam sa mananc orice fara sa ma ingras dar intr-o perioada de 3 luni m-am ingrasat dintr-o data de ajunsesem la vreo 68 de kg.A-m reusit sa dau jos vreo 10 kg dar de burta nu prea am scapat si nu stiu de ce, tot ce mananc se pune pe burta si pe fata( barbie).Cred ca am probleme si cu digestia pt. ca si daca beau un pahar de apa mi se umfla burta ca un balon.Ce sa mai spun daca as bea o bautura carbogazoasa.Poate cineva sa i-mi dea un sfat? Din pacate nu i-mi plac fructele si nici carnea de pui.
P.S. Eu sant cosmeticiana asa ca daca are cineva nevoie de un sfat in legatura cu cosmetica nu ezitati sa ma intrebati si v-oi incerca sa va ajut cum pot.
multumesc si succes
[/b]

andrei
Moderator

Mesajde andrei » 07/03/2006 08:10

Buna Otilia, bun venit pe forum.
Nu cred ca esti singura in aceasta situatie. O data cu varsta slabim din ce in ce mai greu si parca si apa ingrasa :) Cred ca va trebui sa te obisnuiesti sa-ti placa fructele si carnea de pui. La mine , de ex., a mers figura cu asociatul fructelor. Pentru ca imi placeau foarte mult bananele , la 2 - 3 banane mancate incercam si o portocala si acum imi plac la fel de mult. Cu merele a fost la fel. Greu dar a mers.
CU carnea de pui nu prea am cum sa te ajut insa incearca niste aripioare si niste piept la gratar. Pofta vine mancand.
Asociaza totul cu gimnastica si cat mai multa miscare in cursul zilei si totul va da rezultate. Si , vorba Carei , sa nu te obsedeze ca esti la regim. Cauta-ti hobby-uri si proiecte.
Spor la treaba.

adinush
Bucatar in devenire

Mesajde adinush » 07/03/2006 08:10

Eu iti sugerez un examen endocrinologic intai :hug:

Otilia
Incepator

multumesc

Mesajde Otilia » 07/03/2006 08:29

Da ,chiar ca m-am gandit sa fac o vizita la doctor si sa vad daca totul este in regula. M-am inscris la sala de vreo saptamana dar am auzit ca se formeaza doar muschii sub grasime si ca fara dieta nu are rezultate prea mari.Stiu ca nu am asa multe kg de pierdut dar ma deranjeaza faptul ca nu dau jos burta.Va multumesc tuturor pt. sfaturi

Ion Martha
Incepator

Mesajde Ion Martha » 08/03/2006 08:12

Buna Otilia!Cat de slaba ai vrea sa fi?A! daca urmaresti standarde da..pentru burtica sunt bune exercitiile pentru abdomen,facute regulat, este drept ca rezultatele nu sunt rapide dar sunt vizibile in timp.Abdomenul devine mai plat,mai ferm.Eu am gasit pe www.ele.ro/articol exercitii foarte interesante pentru abdomen(Tae Bo)..orice cura ai tine,daca nu o asociezi cu miscare..burtica ramane(sa te scoata din sarite-probabil asta e rolul ei :D
martha

Înapoi la “Cure de slabire”