buna!sunt incepatoare!

Aici puteti posta critici (sau laude) la adresa site-lui. De asemenea puteti face orice sugestie privitoare la ce ar trebui schimbat sau la ce ati fi interesat sa vedeti pe site.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, Moderatori

monica25
Incepator

buna!sunt incepatoare!

Mesajde monica25 » 24/03/2009 07:47

spunet-mi si mie va rog cum se posteaza o reteta.

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Re: buna!sunt incepatoare!

Mesajde Leila » 24/03/2009 08:44

monica25 scrie:spunet-mi si mie va rog cum se posteaza o reteta.

Sa incepem cu inceputul Moni :) , daca ai o reteta la care pui si imagini de exemplu ,procedezi in felul urmator:

1. Intri sa zicem la retete ilustrate - mancaruri

2.dai clik pe creeaza subiect nou (gasesti in dreapta ta in cadru rosu aceasta optiune)

3. se va deschide o fereastra unde vei completa la titlul mesajului , numele retetei

4.in corpul mesajului vei scrie ingredientele si prepararea retetei

5. in cazul in care ai si poze vei incarca imaginile din calculatorul tau in partea cu Formular de adaugare ( gasesti optiunea mai jos de corpul mesajului) dand clik pe Rasfoire ( alegi imaginea din calc tau ) apoi dai clik Adauga Atasament , in acest fel se incarca imaginea( !!!! Atentie poza trebuie sa aibe o dimensiune de maxim 500 kb, daca e mai mare trebuie sa o micsorezi . Daca nu ai un program de micsorare a pozelor , in dreptul formularului de adaugare , mai exact in stanga ta vei gasi scris cu albastru Tutorial prelucrare imagini folosind Pixia , accesezi si descarci programelul de prelucrare a pozelor )
Pozele le vei incarca incepand cu produsul final si mergi cu etapele de preparare in ordine inversa . Ele vor aparea pe forum in ordinea prepararii .

6. Dupa ce ai terminat de incarcat toate pozele dai clik pe Trimite Mesaj , atat reteta cat si pozele apar pe forumul in care ai dorit sa postezi.

Daca doresti sa impartasesti cu noi o reteta de prajitura vei accesa Retete ilustrate - Dulciuri

Sper ca am explicat pe intelesul tau :)
:flower:

Înapoi la “Sugestii si reclamatii”