am probleme mari cu greutatea

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

kinderika
Incepator

am probleme mari cu greutatea

Mesajde kinderika » 09/10/2008 02:08

sunt cea mai trista persoana de pe planeta... am 1,67 si 100 de kg... am luat peste 25 de kg in aprx 9 luni... m-am deformat cu totul... sunt plina de vergeturi... au trecut 2 ani de la luarea in greutate... nu am reusit sa dau jos. am fsot la 3 endocrinologi care mi-au spus ca sunt sanatoasa.. am luat xenical si nimic... mai mult de 5 kg nu am reusit sa dau jos. nu ma plang ca nu ma place nimeni sunt dulcik asa, am un prieten de 5 ani de zile care imi cere sa slabesc pt ca nu ne mai putem satisface viata sexuala... ma simt ingrozitor cand aud chestia asta. dar pana la urma il cred, sunt un monstru... increderea in mine a disparut de tot, oglinda este dusmanul meu, magazinele de imbracaminte le urasc. imi cumpar haine din germania pt ca marimea pe care o pot eu adik 44 este o marime mititica pe acolo. am nevoie de ajutor... mare ajutor. sa nu uit sa mentionez ca sunt si o persoana cam ciudata... daca are cineva curaj sa ma cunoasca ma poate gasi styling_grl@yahoo.com astept raspunsuri si pe forum... va rog eu nu ma uitati pt ca pana la urma ajung sa ma runc de pe bloc :D :cry: :bum: :twisted:

alina_i
Bucatar Sef

Mesajde alina_i » 09/10/2008 05:43

Draga mea ,
in primul rand, bine ai venit pe acest forum :) :hug:
Am citit mesajul tau si vreau sa te incurajez. Este foarte bine ca vrei sa slabesti =D> asta este primul pas!
Nimeni nu spune ca va fi si usor... Va trebui sa renunti la felul in care traiesti acum si sa adpoti un stil de viata sanatos!!!
Iti spun din proprie experienta ca este dificil sa slabesti dar nu imposibil :wink:
Totul depinde de tine! Prietenul tau, iti va fi de mare ajutor. Spui ca sunteti de cinci ani impreuna ! Asta inseamna ca te iubeste si cu siguranta iti va fi alaturi.
Nu spui cati ani ani :?: Dar inclin sa cred ca esti destul de tanara, deeeeeci nu iti va fi greu sa dai jos un depozit adipos depus decurand (asta insemnand cativa ani).
La subiectul : Curele de slabire nu functioneaza am scris zilele trecute despre o cura de slabire care la mine a functionat. Cu atat mai mult la tine care esti sanatoasa !
Trebuie sa ai curajul sa incepi sa renunti la alimente gen fast food si la bauturi carbogazoase si colorate
:lol:
Trebuie sa ai rabdare si multa vointa!
Trebuie sa iti schimbi mentalitatea despre mancare si despre viata in general
Trebuie sa o iei cu pasi mici - orice calatorie, cat de lunga, incepe tot cu primii pasi. Numai tu esti cea in stare sa hotarasca momentul in care "pleci la drum" !
Aici vei gasi oameni care iti vor sta alaturi (vei vedea ca nu sunt singura) :hug: :hug: :hug:
Raul este un bine prost inteles.

www.pasiunilealinei.blogspot.com

5august
Bucatar

Mesajde 5august » 09/10/2008 11:25

Bine ai venit kinderika.
Se poate slabi,nu te necaji.Asa cum ti-a scris si Alina_i,citeste subiectul:Curele de slabire nu functioneaza.Acolo vei vedea ca ,in primul rand,nu esti singura in situatia de fi nevoita sa dea jos kilograme in plus,vei gasi si sfaturi in acest sens.Tot acolo vei gasi si experienta mea,cum am scapat de kg in plus acumulate in timpul sarcinii.Trebuie sa gandesti pozitiv si sa crezi ca poti sa slabesti.Daca faci acest lucru,esti invingatoare in prima batalie a razboiului la care te-ai inrolat.

AlexyaPui
Bucatar in devenire

Mesajde AlexyaPui » 09/10/2008 12:04

sunt si eu in aceeasi situatie.. m am lasat de fumat si m am ingrasat vreo 15 kg.. nu putea sa cred ca eu ma voi ingrasa vreodata.. a fost ca un soc pt mine.. :shock: aveam 57 kg si apoi 73.. era socant.. hainele mele minuscule nu mi mai veneau.. mi am pierdut increderea in mine.
apoi am incercat tot felul de diete care imi faceau rau PANA INTRO ZI cand am zis stop!!! eu imi fac propriul regim.. nu am mancat cartofi prajiti de cateve luni bune.. suc la fel.. dulciuri.. paste fainoase... o ciocolata mai manac din cand in cand.. ca face bine...
bea multa apa.. mergi pe jos... mamnca fructe, legume, iaurturi.. carne fiarta..schimbati stilul de viata.. iti spun din experienta :wink: am dat jos 3 kg si continui vizil sa dau jos..
CUM? mi am gasit o ocupatie.. si nu stau toata ziua sa ma gandesc la cat de grasa sunt. m am angajat :D si uit sa mananc..
p.s eu mi am cumparat niste pastile din plante... care imi sunt f benefice.. se numesc silueth 90-60-90.. is numai din plante.. ai digestia mai buna si nu mai pofta de mancare asa buna.. le iau de o luna si is f ok...
Experienta este cel mai prost invatator. Ea ne da intai examenul si numai dupa aceea lectiile !

christeli
Bucatar in devenire

Mesajde christeli » 09/10/2008 12:23

Bine ai venit, Kinderika! Nu esti singurica in lupta asta impotriva kilogramelor.....dar tu nu ai spus de ce te-ai ingrasat atat de mult intr.-o perioada asa de scurta.....Dar nu iti face griji, vei slabi! Inceputul e mai greu. Si ce inseamna ca te arunci de pe bloc?????' Fii serioasa, draga mea, iar al tau prieten daca te iubeste te va sustine si te va ajuta . Gandeste-te ca este doar o etapa nasoala si care va trece, ca si toate celelalte lucruri urate, iar la sfarsit vei vedea ce rezultate vei avea! Mult succes si fii optimista! :hug: :flower:
Christeli

kinderika
Incepator

stiti...

Mesajde kinderika » 09/10/2008 12:58

la mine toate sunt incercate, sunt asistenta medicala intr-un spital cu prestigiu, proaspat angajata si alergata de toata lumea... de... sunt cea noua. am 22 ani, scz ca nu am mentionat, ms de ajutor, cred ca mai mult am nevoie de ajutor moral, pt ca cu dietele sunt as in teorie, si practica nu ma dezamageste doar ca niciodata nu le duc la bun sfarsit... multumesc pt sfaturi, toate sunt binevenite... dar as vrea si cate un indiciu picant despre cum se poate da foarte repede jos... :D poate cer prea multe, dar vad ca sunteti dragute si mai ales experte :pup: :rugaciune:

christeli
Bucatar in devenire

Mesajde christeli » 09/10/2008 01:08

Ui, experta nu sunt, dar cred ca nici o dieta rapida nu va avea rezultatul scontat, dimpotriva! Parerea mea este s-o iai incet, mocaneste cum se spune, si vei vedea ca se ve rezolva.....perseverenta este cuvantul momentului in ceea ce te priveste... Iar daca marele of al prietenului tau e viata voastra sexuala, ....e de rau! Cred ca mai degraba s-ar concentra asupra faptului ca trebuie sa te ajute, nu sa iti reproseze ca ai luat cateva kg. in plus. :hug: :flower:
Christeli

kinderika
Incepator

mitocania... mama vietii

Mesajde kinderika » 09/10/2008 01:20

probabil crede ca asa ma impulsioneaza... in fine nu conteaza... treaba e ca ma face sa ma simt groaznic.. dar sincer asta e doar pe umerii mei... ajutorul nu-l voi primi de la el ci de la mine... nu pt el fac asta!!! pt mine. ms de sfat... esti prima care a observat asta... ;) :*:*:*:*

christeli
Bucatar in devenire

Mesajde christeli » 09/10/2008 01:28

Nu cred ca este atat de insensibil numai ca sa te impulsioneze. Este lipsa de respect sa te porti asa cu cineva pe care pretinzi ca-l iubesti. Si nu depinde nici de el sau de noi cei de aici ca sa te apuci de dieta, ci numai de tine! Sa nu te astepti la rezultate spectaculoase peste noapte, ca vei fi dezamagita! Majoritatea dietelor intr-adevar bune isi voor arata roadele peste 2-3 saptamani, dar rezultatul va dura. :hug: :flower:
Christeli

viogabriela
Incepator

Re: stiti...

Mesajde viogabriela » 09/10/2008 01:32

kinderika scrie:la mine toate sunt incercate, sunt asistenta medicala intr-un spital cu prestigiu, proaspat angajata si alergata de toata lumea... de... sunt cea noua. am 22 ani, scz ca nu am mentionat, ms de ajutor, cred ca mai mult am nevoie de ajutor moral, pt ca cu dietele sunt as in teorie, si practica nu ma dezamageste doar ca niciodata nu le duc la bun sfarsit... multumesc pt sfaturi, toate sunt binevenite... dar as vrea si cate un indiciu picant despre cum se poate da foarte repede jos... :D poate cer prea multe, dar vad ca sunteti dragute si mai ales experte :pup: :rugaciune:

DECI ACTIVITATE AI. SA AI MASA COMPUSA DIN CAT MAI MULTE FRUCTE SI LEGUME SI 25% MANCARE GATITA. FARA MEDICAMENTE
FRUCTE SI LEGUME POTI MANCA CATE VREI
SANATATE
SI NU MAI FII STRESATA
EU AM LUAT LA NASTERE 25 K SI ACU MI-AU RAMAS 20ASTA E REMEDIUL

Înapoi la “Cure de slabire”