Am nevoie de sfaturi

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

RoxanaL
Incepator

Am nevoie de sfaturi

Mesajde RoxanaL » 31/01/2007 03:37

Dragi mei problema mea este destul de grava si nu stiu cum sa o rezolv pe cale naturala.
Problema mea este ca retin foarte multa apa in corp dar si beau foarte multa,cred ca ajung la 4 L de apa pe zi.
Stiu ca e bine sa bei muta apa dar daca nu o elimini ce remediu este?
Nu as vrea pastile as prefera mai mult ceaiuri sau leacuri babesti (cum se spune in popor).
Eu nu prea sunt adepta pastilelor.
Ori ce sfat e bine venit.

soothe
Bucatar in devenire

Re: Am nevoie de sfaturi

Mesajde soothe » 31/01/2007 04:10

RoxanaL scrie:Dragi mei problema mea este destul de grava si nu stiu cum sa o rezolv pe cale naturala.
Problema mea este ca retin foarte multa apa in corp dar si beau foarte multa,cred ca ajung la 4 L de apa pe zi.
Stiu ca e bine sa bei muta apa dar daca nu o elimini ce remediu este?
Nu as vrea pastile as prefera mai mult ceaiuri sau leacuri babesti (cum se spune in popor).
Eu nu prea sunt adepta pastilelor.
Ori ce sfat e bine venit.

ne dai prea putine informatii; oricum sa bei 4 l de apa pe zi este cam exagerat.. bea ceaiuri diuretice.. spune-ne mai multe despre simptomele care insotesc "retinerea de apa"..
si daca tot veni vorba, ce inseamna "leacuri babesti" pentru tine? nu uita ca leacurile babesti de care spui se bazeaza pe experienta uneori de sute sau chiar mii dea ani..pe cand medicina alopata se bazeaza pe anatomie..
Ultima oară modificat 05/02/2007 03:36 de către soothe, modificat 1 dată în total.

RoxanaL
Incepator

Mesajde RoxanaL » 01/02/2007 07:12

Draga Soothe m-ai socat ,vreau sa iti spun ca sunt atat de multe intrebari si se pare ca sti atata de mult pe aceasta tema ca m-am blocat.
Trebuie sa imi dai un pic de timp ca sa raspund pentru ca eu lucrez foarte mult si am foarte putin timp de calcularor dar suna foarte captivant ceea ce mi-ai scris.
Ai spus ca am scris prea putin ,foarte multa lume mi-a spus ca retin apa in corp de foarte multa vreme dar nu am dat importanta.
Si cand am fost la masaj mi s-a spus,m-am dus si la un irolog care mi-a spus acelasi lucru.
Ce sa zic plinuta am fost intotdeauna,dar nu ca acum ca am 30 kg mai mult de cat ar trebui sa am.
Am 24 de ani si sunt casatorita,nu am copii ,poate ca de aceea m-am gandit ca trebuie sa fac ceva pana nu vine un copil ca dupa este si mai greu.
Ma intreba-i de orice probleme care le as avea.
Eu m-am mutat de un an si jumatate intr-o clima foarte uscata ,dupa ce traisem pentru 3 ani de zilew intr-o clima foarte umeda.
Ochii imi sun uscat cateodata si gatul dar m-am gandit ca e din cauza uscaciuni.
Am avut probele cu picioarele ,jumatate de zi erau ude si cealalta jumatate de zi erau foarte uscate dar problema asta am rezolvat-o pentru ca am foat la doctor si mi-a dat o crema si nu mai am teraba.
Ma inteba-i daca imi plac mancarurile reci cau calde ,prefer mancarea calduta,cert este ca fierbinte nu pot sa mananc sau sa beau nimic.
Probleme de sanatate in famirie nimica serios,o apendicita sau asa,eu in schim cand am fost mica am avut suflu-sistolic.
In rest ce sa zic da beau multa apa,lucrez foate mult ,si munca mea este o munca fizica.
Cateodata ma simt foarte obosita,adica mi s-a intamplat ca sa dorm bine dar totusi dimineata sa nu imi vina sa ma trezesc.
Ma mai doare spatele,poate asta sa fie problema mea mai mare,dar, am si piptul mare si asta este o parte din vina.
Ma intrba-i de ciclu ,nu vine foarte regulat ,adica cam e normal sa imi intarzie 2-5 zile,de foarte multe ori este cu dureri de burta si de spate accentuat,abundent primele zile si cateodata cu gheaguri.
In rest nu stiu daca as mai avea alte simtome.
De astazi am sa incep sa beau ceai de urzici am citit despe si am vazut ca ajuta la foarte multe.
Tot astai mi-am luat niste pastile naturale diuretice si am sa vad cum merge.
MA intreba-i cum e gatul in jurul la galnda,nu stiu ce sa iti raspund penru ca nici nu stiu cum tebuie sa fie,si nu vreau sa zic vreo prostie.
Acum m-am decis foarte serios sa dau jos si vad ca stagnez mai mult dar,vointa mea este mare.
Sunt decisa sa ma duc si la doctor sa imi fac analiza la glanda.
Am vazut ca locatia ta este Toronto,este adevarat?Pentru ca a mea este Alberta.

soothe
Bucatar in devenire

Mesajde soothe » 01/02/2007 02:40

RoxanaL scrie:Draga Soothe m-ai socat ,vreau sa iti spun ca sunt atat de multe intrebari si se pare ca stii atata de mult pe aceasta tema ca m-am blocat.

Am vazut ca locatia ta este Toronto,este adevarat?Pentru ca a mea este Alberta.

Da Toronto Tu?

doareu23
Incepator

Mesajde doareu23 » 05/02/2007 10:51

Ai incercat sa bei mai putina apa??? :)
Mananci ca sa traiesti,nu traiesti ca sa mananci....

RoxanaL
Incepator

Mesajde RoxanaL » 09/02/2007 05:39

Da am incercat sa beau mai putina apa prin a bea ceai mai mult si atunci nu mai am nevoie de atata apa.

orologiul
Incepator

Mesajde orologiul » 09/02/2007 05:59

buna roxana,am citit mesajul tau si as vrea numai sa te intreb daca te-ai testat pt diabet :) ,nu sunt experta dar cind am fost insarcinata am developat un diabet de sarcina care sa manifestat cum zici tu .Aveam picioarele umflate ,dureroase si nu mai spun de apa ca sotul imi zice ca sunt camila :cry: .Cu sora mea ,asistenta in aceiasi casa nu am aflat decit dupa ce am nascut ca facusem diabet,se mai intimpla sa se treaca cu vederea :o .Eu iti doresc succes si sanatate,mult noroc la slabit :love:

RoxanaL
Incepator

Mesajde RoxanaL » 09/02/2007 06:43

Mi-am facut toate analizele in decembrie si doctorul a spus ca au iesit toate foarte bine asa ca nu cred ca este vorba de diabet pentru ca ar fi vazut.
Oricum e bine de stiut.

Înapoi la “Cure de slabire”