ajutoor!

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

angela27
Incepator

ajutoor!

Mesajde angela27 » 22/12/2006 05:45

ajutati-ma si pe mine va rog,cu ceva retete pentru cei care tin cura de slabire.sotul meu s-a hotarat sa tina cura de slabire in preajma sarbatorilor.ce meniu ii pot face de craciun sau de revelion?

Liada
Incepator

Re: ajutoor!

Mesajde Liada » 22/12/2006 09:34

angela27 scrie:ajutati-ma si pe mine va rog,cu ceva retete pentru cei care tin cura de slabire.sotul meu s-a hotarat sa tina cura de slabire in preajma sarbatorilor.ce meniu ii pot face de craciun sau de revelion?

Glumesti scumpa mea ! Acum va apucati de cure de slabire ?
Eu de 2 ani am fost obligata sa gatesc dietetic , ptr. ca sotul meu e diabetic ! Anul acesta nu mai fac compromise.......dupa craciun daaaaaaaaa..... restrictii totale !Si daca totusi vrea dieta...........oua umplute cu aer ;)b Sarmale doar cu frunze...lol Glumesc ! :pup: Sarbatori fericite !

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 22/12/2006 10:08

Nu am eu prea multa experienta cu dietele, adica am citi mult, dar nu sunt in stare, n-am vointa. Dar pot sa-ti sugerez cateva idei, desi nu o sa mai fie asa de traditional.
POti sa faci sarmalute in foi de vita cu carnita de pui sau curcan tocata sau vita f. slaba, si desi nu se compara cu cele de porc in foi de varza sunt destul de bune.
Poti sa faci varza calita cu ceva friptura de rata sau poti face curcan intreg sau numai piept de curcan la cuptor cu ceva legume usor fierte sau puse pe aburi, apoi stropite cu putin ulei, sare si piper si bagate numai 10 minute la cuptor ( mi-e imi place sa pun legume asortate - morcovi, carotfi, pastarnac, ceapa rosie, sau varza de bruxelles, asparagus, si cel mai usor, fasole verde din aia congelata sau proaspata daca gasesti).
Si piftia se poate face din curcan, poti face un patea de ficatel de pui cu ceapa si usturoi calit, si cimbru, si ai in loc de caltabos, in cazul ca vrei sa excluzi total "porcariile".
Iar daca vrei friptura de porc, alege un muschi sau ceafa, nu sunt chair atat de grase, poti sa le faci cu sos de vin si tot felul de mirodenii, poti sa faci "medalioane" cu sos dulce acrisor din gem de caise si o garnitura de legume sau ce varza calita....
Cred ca am aberat destul, dar poate se mai gasesc altii pe aici mai cu experienta sa te ajute. Craciun fericit si spor la treaba.

angela27
Incepator

Mesajde angela27 » 27/12/2006 08:20

multumesc mult de ajutor

Înapoi la “Cure de slabire”