''Perioada de stagnare a greutatii"!?

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

rosa
Incepator

''Perioada de stagnare a greutatii"!?

Mesajde rosa » 05/07/2006 11:20

Buna fetelor! Am auzit ca exista o asa numita ''perioada de stagnare a greutatii' in timpul unei cure de slabire:adica, slabesti cateva kg, o perioada nu mai slabesti de loc si apoi sla besti din nou, daca continui, evident!
A auzit cineva despre asa ceva?
Va rog sa-mi spuneti si mie daca ati auzit asa ceva! :master:

lallu
Incepator

Mesajde lallu » 06/07/2006 03:09

hm..sincer eu nu am auzit ci chiar am vazut ...cik se numeste "perioada de platou" . i s'a intamplat unei prietene in urma curei de slabire de 9 zile. slabise 4 kilograme si la un moment dat..nimik. perioada de stagnare nu tine mult...1 saptamana sau 2...orikum..nici chiar putin :lol: dar e vara! obligatorie e tinuta sexy nu? :clipocit: :hug:

doareu23
Incepator

Mesajde doareu23 » 07/02/2007 08:12

Da asa este apare si aceasta perioada dar nu trebuie sa ne lasam trecem si peste asta si o sa vedeti ce bine ne simtim apoi. :)
Mananci ca sa traiesti,nu traiesti ca sa mananci....

Talida
Incepator

Mesajde Talida » 07/02/2007 04:24

Rosa... acum iti spun din experienta proprie, caci tocmai ma aflu la acest moment...
Am inceput dieta la 1 ianuarie 2007 si in primele 3 saptamani am slabit 5.5 kg, iar acum de prin 23 ianuarie, nimic. Nu am mai pus nici un gram, dar nici nu am mai dat jos. Nu intru in panica pentru ca stiu ca dupa o perioada voi da din nou jos.

Am mai trecut prin asta acum cativa ani buni. Si tot asa, in acea perioada, cam pentru o luna nu dadusem jos nimic, iar apoi am dat mult mai repede, caci metabolismul s-a schimbat.

Vezi tu... organismul are nevoie de acomodare, in acest moment cred ca incearca sa vada ce se intampla (imi place sa ma gandesc la organism ca la o persoana, mi-e mai usor sa comunic) si in acea perioada de stagnare se schimba multe. Totul e sa nu abandonam... aici e marea greseala a unora: cred ca nu mai pot si o lasa balta. Dar nu e asa. Promit ca vei slabi din nou si inca mult mai repede dupa aceasta perioada.

Succes,
Talida

doareu23
Incepator

Mesajde doareu23 » 15/02/2007 09:02

Talida-deja sunt in perioada asta si daca mi-ai promistu ca voi mai da jos dupa o perioada ,te cred si am sa astept cu nerabdare :)
Mananci ca sa traiesti,nu traiesti ca sa mananci....

Înapoi la “Cure de slabire”