Tort de inghetata cu fructe proaspete si blat

Esti ahtiata dupa dulciuri? Cunosti retete de prajituri, inghetate, torturi, dulciuri care iti pun in pericol greutatea dar care merita sa-ti asumi riscul a doua – trei kilograme in plus pentru a le manca? Aceasta sectiune este rezervata pentru retete de Dulciuri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 14/06/2011 09:44

Yafa, lasa , nici chiar asa , nu vreau sa va vad lesinate si cazute pe jos ca mustele( vorba ta :wink: )....cu inghetata facuta de mine as fi vrut si eu sa fac dar nu am avut timp....la doua feluri de inghetata trebuie sa ai timpul aferent( mixare , racire etc) eu nu l-am avut asa ca am ales varianta mai rapida.....de regula fac si eu tortul cu inghetata de casa ......
Sa inteleg ca esti gata si te apuci din nou de bucatarit in propria si personala ta bucatarie :P :P ....te astept :hug: :pup: :hug: :pup: ....vezi sa nu ii ingrasi pe ai tai prea mult :wink: :hug: :pup:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 16/06/2011 10:17

Alinaraluca...dezmat nu festival :P ....era preconizat "in premiera" ceva dar in final a iesit altceva.....data viitoare sigurat are sa iasa bine si sa te tii atunci, festivale, dezmat si altele :D :hug: :pup:

cartederetete.ro
Bucatar

Mesajde cartederetete.ro » 16/06/2011 11:06

cat de bine poate sa arate :master: :master: :master: multe =D> =D> =D> ptr rabdarea pe care o ai...eu trag mai mult inspre fix pixuri,torturi fac chiar numai la zile de nastere si numai ptr persoane speciale

O nebunie e tortul tau,aproape ca ma ispiteste sa las dieta...aproape :D ca-s tare capoasa,daca eram mai usor de convins de mult ceream si eu o felie :) :hug: :hug:
http://cartederetete.ro

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 19/06/2011 12:44

Unqzz , acuma m-ai facut sa :blushing: ....prea multe laude pentru un tort simplu, banal.....ce e drept , e adevarat,..... e bun dar nimic deosebit....oricum , mersi mult de apreciere :hug: :hug:

unqzz
Bucatar in devenire

Mesajde unqzz » 19/06/2011 04:19

Buna Anca, poate pentru tine e banal insa e un tort reusit, si cred ca foarte bun...as minca cite unu la o masa....nu stiu de ce insa mie nu imi ies dulciurile deloc....poate ca seman cu mama... =)) =)) =)) =))
Happy cooking!
(gateala placuta!)

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 20/06/2011 03:57

Mitinita, mersi si da, ai dreptate , daca esti la diete :wink: este foarte tentant, atunci cere corpul, mintea, tot ce nu e voie :P , atunci iti comanda fel de fel de mancaruri :P ....bine ca esti asa de incapatanata...eu la cat sant de pofticioasa as fi cedat intr-o secunda :P.....noua ne plac torturile, nu le fac des nici eu....doar la ocazii....problema este ca ocazii sant destul de multe :P :hug:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 20/06/2011 04:05

Unqzz, la cat esti de inventiv si la rabdarea de chinez batran pe care o ai in tine ar trebui sa iti iasa....in fine ceva nu faci tu bine pe acolo, dar asta e o problema care se poate repara..... :P te ajut la anul daca reusesc sa ajung in R....daca vrei tort de inghe pe masa nu e neaparata nevoie sa il faci cu blat, se pot folosi foi de napolitate ( LICA) asa cred ca le spune, sau le spunea....sant rotunde, dreptunghiulare etc. Daca folosesti din astea, decupezi cu un cutit cat e tava ta de mare, asezi o foaie pe fundul tavii( nu uita filmul alimentar ca sa poti sa scoti praji din tava) , apoi un strat de inghe de cumparat il umpli cu frcute, bucati de cioco, biscuiti crocanti etc, acoperi cu al doilea strat de inghe, fructe din nou si apoi pui inca o foaie deasupra) Pui la congelator ptr inchegare si ptr decor un ganashe rapid....se poate servi direct din congelator si crede-ma ca este super bun si usor de facut....ai cuvantul meu ca are sa iti iasa dulcele asta daca il faci :hug:

Înapoi la “Retete Ilustrate - Dulciuri”