Ciorba de dovlecei

Esti atat de mandra de reusita ta culinara incat ai simtit nevoia sa o imortalizezi intr-o fotografie? Ai aici ocazia sa atasezi poza la reteta culinara si sa o arati tuturor. Sectiunea este rezervata pentru retete de Mancaruri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

sabina1609
Bucatar

Mesajde sabina1609 » 09/09/2010 10:43

Dragelor, va multumesc!
Eu deja ma gandesc sa mi fac cateva provizii de dovlecei la congelator ...pentru ca vreau sa o pregatesc si la iarna !!!
Ce ziceti ...se pot pastra dovleceii la congelator?

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 09/09/2010 11:35

Sabina, poti sa ii pastrezi foarte bine la congelator....daca vrei pentru supica atunci ii pregatesti exact asa cum ii vrei sa ii ai in supa( spalati , curatati si taiati cuburele) , cand ii folosesti la iarna sa nu ii decongelezi , ii pui direct in supa asa congelati cum sant.....daca- i vrei pentru painica dulce ( zucchini bread) atunci ii dai pe razatoare si ii pui in pungute exact atat cat iti trebuie la o portie....pe astia ii decongelezi si -i storci inainte de a-i amesteca cu faina.....pentru mancarica de dovlecel ii razi si i pui , tot pe portii in pungute de plastic....la folosire nu -i storci , ii pui direct congelati si dupa decongelare in timpul fierberii , mai adaugi apa dupa cum se cere......daca ii decongelezi inainte de folosire se flescaiesc si nu mai sant buni ....

Eu asa ii pastrez si imi sant de mare folos iarna.....la fiecare punguta atasez o etichete pe care precizez pentru ce anume sant ( supa, mancarica, painica dulce etc, precum si data cand i-am pus la congelator)

nicopopa
Incepator

Mesajde nicopopa » 10/09/2010 01:00

pupi scrie:Sabina, poti sa ii pastrezi foarte bine la congelator....daca vrei pentru supica atunci ii pregatesti exact asa cum ii vrei sa ii ai in supa( spalati , curatati si taiati cuburele) , cand ii folosesti la iarna sa nu ii decongelezi , ii pui direct in supa asa congelati cum sant.....daca- i vrei pentru painica dulce ( zucchini bread) atunci ii dai pe razatoare si ii pui in pungute exact atat cat iti trebuie la o portie....pe astia ii decongelezi si -i storci inainte de a-i amesteca cu faina.....pentru mancarica de dovlecel ii razi si i pui , tot pe portii in pungute de plastic....la folosire nu -i storci , ii pui direct congelati si dupa decongelare in timpul fierberii , mai adaugi apa dupa cum se cere......daca ii decongelezi inainte de folosire se flescaiesc si nu mai sant buni ....

Eu asa ii pastrez si imi sant de mare folos iarna.....la fiecare punguta atasez o etichete pe care precizez pentru ce anume sant ( supa, mancarica, painica dulce etc, precum si data cand i-am pus la congelator)

Pupi, esti tare priceputa. Te admir sincer din mai multe puncte de vedere (nu le voi preciza sa nu se nasca discutii). Iar supica ta Sabina, te indeamna la o portie. Ramineti cu bine, Nico.

sabina1609
Bucatar

Mesajde sabina1609 » 10/09/2010 09:41

pupi scrie:Sabina, poti sa ii pastrezi foarte bine la congelator....daca vrei pentru supica atunci ii pregatesti exact asa cum ii vrei sa ii ai in supa( spalati , curatati si taiati cuburele) , cand ii folosesti la iarna sa nu ii decongelezi , ii pui direct in supa asa congelati cum sant.....daca- i vrei pentru painica dulce ( zucchini bread) atunci ii dai pe razatoare si ii pui in pungute exact atat cat iti trebuie la o portie....pe astia ii decongelezi si -i storci inainte de a-i amesteca cu faina.....pentru mancarica de dovlecel ii razi si i pui , tot pe portii in pungute de plastic....la folosire nu -i storci , ii pui direct congelati si dupa decongelare in timpul fierberii , mai adaugi apa dupa cum se cere......daca ii decongelezi inainte de folosire se flescaiesc si nu mai sant buni ....

Multumesc, Pupi, pentru atatea sfaturi!
Am treaba in week end ul acesta ...fac provizii de dovlecei!

Înapoi la “Retete ilustrate - Mancaruri”