Ciocanele de pui marinate si legume, la cuptor

In aceasta zona alegem in fiecare luna cel mai bun bucatar.
lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 30/08/2016 04:13

alexsa scrie:Arata tare bine, iar ciocanelele s-au rumenit doar cat trebuie. Cu siguranta ca a fost tare bun si aromat. oare nu ar fi mers si usturoi ? :hug:

Este usturoi in marinada, dar daca doresti sa pui mai mult, nu te opreste nimeni...retetele nu sunt batute in cuie si le poti adapta dupa preferinta si gustul tau. Poti deasemenea sa pui feliiute de usturoi si printre legume...totusi sa nu exagerezi...trebuie pastrat in toate un echilibru...

:hug: :hug: :hug:
"Un gram de practica valoreaza cat o tona de teorie.
Iar un graunte de imaginatie face mai mult decat un car de practica"
-Legea lui Bookev-

alexsa
Incepator

Mesajde alexsa » 30/08/2016 06:56

lucia_bp scrie:
alexsa scrie:Arata tare bine, iar ciocanelele s-au rumenit doar cat trebuie. Cu siguranta ca a fost tare bun si aromat. oare nu ar fi mers si usturoi ? :hug:

Este usturoi in marinada, dar daca doresti sa pui mai mult, nu te opreste nimeni...retetele nu sunt batute in cuie si le poti adapta dupa preferinta si gustul tau. Poti deasemenea sa pui feliiute de usturoi si printre legume...totusi sa nu exagerezi...trebuie pastrat in toate un echilibru...

Sigur ca nu am sa pun foarte mult usturoi, dar noua ne place sa i simtim bine gustul. Acum mi a venit o idee: fac un mujdei de usturoi si fiecare isi pune in farfurie cat doreste. Multumesc :hug:

marinela63
Incepator

Mesajde marinela63 » 30/08/2016 07:36

Pulpele cu legume la cuptor le pregatesc frecvent. Este o idee buna sa mai scchimb cate ceva. Multumesc !

mara05
Incepator

Mesajde mara05 » 30/08/2016 10:07

Doamna Lucia, asa cum am spus in comentariul anteior am pregatit ciocanelele de pui. Foarte bune. La legume am mai pus in afara de cartofi si morcov si conopida, dovlecei si ardei gras rosu. Mi a iesit o minunatie de mancare si am primit aplauze la scena deschisa. Multumesc :hug: :hug: :hug:

paula21
Incepator

Mesajde paula21 » 31/08/2016 02:56

O schimbare binevenita, de la pulpele de pui cu sare si piper, puse la cuptor, pe care le mananc de obicei.
Maine le voi pregati si eu. Sper ca imi va reusi.
:paguba: :paguba:

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 31/08/2016 03:25

viorela1 scrie:Simpla si foarte gustoasa. Pregatesc si eu destul de des un preparat in acest gen dar n-am folosit marinada Dvs.

Incearca sa marinezi carnea si ai sa te bucuri de aroma, o altfel de textura a carnii ( in sensul bun)...vei vedea ca pana si legumele sunt altfel, datorita marinadei care a ajuns pe ele.

-Legea lui Bookev-

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 01/09/2016 09:32

angela_de scrie:Bun, bun si iarasi buuuuunnnn!
Daca Miki ia carnitza, eu ma inscriu la cartofi.... mi-i si inchipui, aromati, rumeniti, dar si cremosi in acelasi timp, imbibati cu toate sucurile de pe fundul tavii :buuun: :buuun: :buuun: !

Daca mai faci, sa incerci sa inlocuiesti nucsoara cu seminte de coriandru pisate mai marisor.... sint preferatele mele la friptura de pui la cuptor.

Ai dreptate ca a fost tare bun :buuun: :buuun: :buuun: Daca tot vrei sa servim impreuna- ciocanelele la Mikirafaela si legumele tie- eu iau din amandoua pentru ca nu pot renunta nici la carne si nici la legume, atunci ar fi mai bine sa ne intalnim si sa punem de o petrecere.
Cu siguranta la urmatoarea tura de friptura am sa folosesc seminte de coriandru in loc de nucsoara. Este tentant :!: Multumesc :pup: :pup: :pup:

-Legea lui Bookev-

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 01/09/2016 09:52

alexsa scrie:
lucia_bp scrie:

Sigur ca nu am sa pun foarte mult usturoi, dar noua ne place sa i simtim bine gustul. Acum mi a venit o idee: fac un mujdei de usturoi si fiecare isi pune in farfurie cat doreste. Multumesc :hug:

Buna idee pentru fanii usturoiului...asa poate sa-si puna fiecare cat doreste, dupa preferinta :peace: Mujdeiul de usturoi poti sa-l faci dupa reteta consacrata sau sa-l faci mai cremos sau cu un gust nu atat de pronuntat- poti adauga in mujdei smantana sau iaurt si sa omogenizezi bine...

-Legea lui Bookev-

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 02/09/2016 07:29

marinela63 scrie:Pulpele cu legume la cuptor le pregatesc frecvent. Este o idee buna sa mai scchimb cate ceva. Multumesc !

Ai dreptate...cand nu mai stim ce sa gatim, recurgem la friptura de pui cu legume la cuptor...se face repede, usor si este foarte buna. Incearca si varianta cu carnea de pui marinata si-ti vei da seama de diferenta. Te mai asteptam pe site si cu siguranta vei gasi multe retete care sa-ti fie pe plac.

-Legea lui Bookev-

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 03/09/2016 12:39

mara05 scrie:Doamna Lucia, asa cum am spus in comentariul anteior am pregatit ciocanelele de pui. Foarte bune. La legume am mai pus in afara de cartofi si morcov si conopida, dovlecei si ardei gras rosu. Mi a iesit o minunatie de mancare si am primit aplauze la scena deschisa. Multumesc :hug: :hug: :hug:

" Minunatia" ta de mancare ti se datoreaza si ma bucur ca a fost pe placul si gustul vostru. Din cate imi spui, ai folosit mult mai multe legume la cuptor. Bine ai facut daca tot le aveai in casa...varietatea de legume desigur ca imbunatateste calitatea preparatului...numai sa fii atenta sa nu folosesti legume care necesita timpi mult diferiti de gatire pentru ca risti ca cele care se fac mai repede sa se inmoaie si terciuiasca fata de altele care necesita timp mai indelungat de gatire. Eventual, pe cele care se fac mai repede, le adaugi in tava ( la cuptor) mai tarziu.

-Legea lui Bookev-

Înapoi la “Concurs - Bucatarul lunii”