Mamaliga de cartofi

Bucataria este o enigma pentru voi, dar sunt totusi cateva mancaruri care va reusesc neconditionat? Sau sunteti expert(a) in ale bucatariei, dar timpul va forteaza sa va limitati la mancaruri gatite usor si rapid? Veniti in ajutorul celor ca voi prezentand aici reusitele voastre rapide.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 06/07/2011 08:19

Mie imi place mult, am si facut , am si gustat , si mie imi plac si cartofii si mamaliga asa ca nu puteam sa ocolesc asa reteta minunata , desi eu am facuit-o dupa ce am citit mai multe retete italienesti de mamaliga cu cartofi - reteta este publicata pe RCcu cantitati si timpi - ( lumea asta e cit o batista iar retetele comune sunt ca ciupercile dupa ploaie mai ales astea care tin de traditiile ciobanilor , se vede treaba ca ei umblau cu oile dintro ziona in lata , se intilneau cu altii mai des si isi impartaseau mai usor retetele decit altii )

trebuie sa o fac si cu tochitura :flower:

atunci ( acum citiva ani buni) am lasat toata zeama de la cartofi si citind acum credeam ca in Ro se face fara zeama, oricum se fierbe mai putin mamaliga romaneasca dupa cite vad , deci exista ceva diferente :lol:
Ultima oară modificat 06/07/2011 03:16 de către crista, modificat 1 dată în total.

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 06/07/2011 01:42

:flower: Multumesc pentru lamuriri :hug:

ar fi bine , Lucia daca ai corecta indicatiile tale in reteta :flower:

O zi frumoasa va doresc ! :flower:

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 06/07/2011 01:58

Acu' vin si eu sa va stric tate socotelile :P : eu las toata apa ramasa in urma fierberii cartofilor :lol: - ba de multe ori mai adaug lapte si unt, in timp ce fierb faina de cucuruz :?

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 06/07/2011 04:48

iuliajewel scrie:Acu' vin si eu sa va stric tate socotelile :P : eu las toata apa ramasa in urma fierberii cartofilor :lol: - ba de multe ori mai adaug lapte si unt, in timp ce fierb faina de cucuruz :?

Si daca am adauga olichita de smantana in loc de lapte ... ar iesi cred ca si mai si ...

Mersi, iulia de pont :flower:

maria_maria861
Incepator

Mesajde maria_maria861 » 19/07/2011 11:12

Este prima oara cand aud de mamaliga de cartofi, multumim pentru reteta, abia astept sa o incerc si eu si mai ales sunt curioasa la gustare, am sa le fac o surpriza in familie .

Înapoi la “Usor de gatit”