Saratelele bunicii

Exista o reteta de mancare sau de dulciuri la care nu ati putea renunta niciodata? E atat de buna incat cu greu va puteti opri din mancat? Convingeti si pe altii sa-l incerce descriind-o aici.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 10/09/2010 05:54

Superbe ti-au iesit Cara... =D> =D> =D>
Imi vine sa musc din monitor uitindu-ma la ultima poza... :buuun:

:hug: :pup: :flower:

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 10/09/2010 07:50

Dani, sunt tare bune :love: Am pozat si sectiune, ca sa fie mai clar ce si cum.
Comparativ, mi se pare ca cele facute de fete-Anca(pupi) si Alina- sunt mult mai frumoase :love: Cele ale Alinei sunt ca din revistele culinare :) :party: Le-am admirat azi :blushing:
Gustul este foarte foarte bun. Multumim pupi pentru reteta :pup: :hug: :love:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 11/09/2010 10:48

Cara, au iesit super saratelele tale....mi-ai dat o idee faina de a le taia :pup: .....acum sa te " cert" putin :wink: ....aluatul a fost asa lipicios din cauza ca ai pus putin cam multa smantana.... normal , in momentul in care adaugi peste faina aia faramitata cu untul , ouale drojdia si smantana le amesteci cu mana, ...aici e faza aia in care se lipeste de mana....daca simti la mana ca nu s-a legat aluatul se mai pune tot cate putina smantana ( nu de la inceput toata) si se framanta din nou ( mai bine tot cate putin decat prea mult)....cand aluatul e destul de legat se scoate din vasul in care framanti si il pui pe blatul de lucru si incepi sa il framanti....aici , unde are mai mult loc el se leaga mai bine si nu se mai lipeste.....nu e obligatorie faza asta cu scosul din vas , eu procedez asa ca mi se pare mai usor, , pot sa framant cu ambele maini si iau aluatul din dreapta si din stanga si il aduc spre mijloc si tot asa....oricum ti-au iesit faine :master: ....ma bucur ca iti plac .....data viitoare sa nu mai uiti sa le ungi cu ou :P ,.....azi am mai facut o portie de aluat , l-am pus in congelator pentru week-end-ul viitor....avem chef mare :party: :party: :party:

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 11/09/2010 11:26

pupi scrie:Cara, au iesit super saratelele tale....mi-ai dat o idee faina de a le taia :pup: .....acum sa te " cert" putin :wink: ....aluatul a fost asa lipicios din cauza ca ai pus putin cam multa smantana.... normal , in momentul in care adaugi peste faina aia faramitata cu untul , ouale drojdia si smantana le amesteci cu mana, ...aici e faza aia in care se lipeste de mana....daca simti la mana ca nu s-a legat aluatul se mai pune tot cate putina smantana ( nu de la inceput toata) si se framanta din nou ( mai bine tot cate putin decat prea mult)....cand aluatul e destul de legat se scoate din vasul in care framanti si il pui pe blatul de lucru si incepi sa il framanti....aici , unde are mai mult loc el se leaga mai bine si nu se mai lipeste.....nu e obligatorie faza asta cu scosul din vas , eu procedez asa ca mi se pare mai usor, , pot sa framant cu ambele maini si iau aluatul din dreapta si din stanga si il aduc spre mijloc si tot asa....oricum ti-au iesit faine :master: ....ma bucur ca iti plac .....data viitoare sa nu mai uiti sa le ungi cu ou :P ,.....azi am mai facut o portie de aluat , l-am pus in congelator pentru week-end-ul viitor....avem chef mare :party: :party: :party:

ai dreptate sa ma certi :hug: :pup:
Mi-am dat seama unde am gresit. Am pus toata smantana deodata- am stiu asta de ieri. Eram dupa o repriza de sarmale si facusem in paralel si cornulete bicolore. M-am grabit, asta e. Important este ca au iesit bine, dar data viitoare am sa pun smantana putin cate putin. Eu am un stil foarte heirupist :wink: Fac mai multe chestii deodata si repede si poate din cauza asta, unele nu ies chiar cum trebuie. Bine ca mi-au reusit, ca imi parea rau dupa untul meu fara lactoza =)) De framantat, am framantat tot pe blatul de lucru, ca sa vad mai bine ce fac :))
Daca mai ai retete de la bunica ta, eu una astept cu mare nerabdare :hug: :pup: :love: :love: :love: :love: :love: :flower: :cafea:

ps: in legatura cu taiatul :wink:
am avut asa: ursuleti, inimioare, stelute, trifoi.. ehe...eram la un pas sa fac si cerbi.. dar m-am abtinut

d_dana_a
Bucatar de talie internationala

Mesajde d_dana_a » 11/09/2010 04:19

Cat de bine arata :o aceste saratele :o
Felicitari Pupi =D> Cara =D> si 5 august =D>
Au crescut foarte frumos :master: :master: :master:
Sincer ma simt provocata a le incerc si eu :peace:
Mersi de reteta Pupi :hug: :pup: :love:
Imi place sa gatesc...
Imagine

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 12/09/2010 08:54

D_dana_a mersi :hug: ...".join the club" :wink: ...mai avem loc destul la bucatareala :P :pup:

5august
Bucatar

Mesajde 5august » 13/09/2010 11:20

pupi scrie:Alina draga , ma bucur nespus de mult ca le-ai facut si ca au si fost la loc de cinste....cand te intorci imi spui cum a fost si cate ati mancat pe drum :P .... :hug: :pup: :pup: si pe aia mici :hug: :pup:

Pupi,era sa nu mai am ce pune pe drum,jumatate le-am mancat acasa,dupa ce le-am copt.Din ce a mai ramas s-a mancat "pe rupte" :buuun: :buuun: :hug: :hug:

5august
Bucatar

Mesajde 5august » 13/09/2010 11:27

cara scrie:Dani, sunt tare bune :love: Am pozat si sectiune, ca sa fie mai clar ce si cum.
Comparativ, mi se pare ca cele facute de fete-Anca(pupi) si Alina- sunt mult mai frumoase :love: Cele ale Alinei sunt ca din revistele culinare :) :party: Le-am admirat azi :blushing:
Gustul este foarte foarte bun. Multumim pupi pentru reteta :pup: :hug: :love:

Cara,multumesc :hug:
Sectiunea pozata de tine e tare faina ,apetisanta :buuun: Ale mele saratele sunt deja o amintire,asa ca ma servesc cu cateva din ale tale :buuun: :buuun:

P.S. Intotdeauna iarba vecinului pare mai verde si mai frumoasa decat cea din curtea proprie :lol:

5august
Bucatar

Mesajde 5august » 13/09/2010 11:28

d_dana_a scrie:Cat de bine arata :o aceste saratele :o
Felicitari Pupi =D> Cara =D> si 5 august =D>
Au crescut foarte frumos :master: :master: :master:
Sincer ma simt provocata a le incerc si eu :peace:
Mersi de reteta Pupi :hug: :pup: :love:

Dana,multumesc.
Spor la treaba,merita,sunt minunate aceste saratele.Cu retetele lui Pupi nu dai gres niciodata :hug:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 14/09/2010 08:58

Alina ma bucur tare mult ca ai mai adaugat inca o reteta la preferate :pup: ....si pentru noi , saleurile astea sant " cele mai bune" :D ....de cand ma stiu le mananc si nu ma satur de ele :buuun: :buuun: :hug:

Înapoi la “Retete preferate”