Ciorba Radauteana

Exista o reteta de mancare sau de dulciuri la care nu ati putea renunta niciodata? E atat de buna incat cu greu va puteti opri din mancat? Convingeti si pe altii sa-l incerce descriind-o aici.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 29/10/2008 01:47

:) stefy poate ca nici smantana nu a fost chiar ok :?:

De obicei cand nu am smantana din Ungaria folosesc smantana Ok de 20% grasime . Odata nu am gasit si am cumparat un alt tip tot de 20% dar ..... mi s-a branzit supica cu toate ca am folosit doar galbenusul :?

Se intampla la oricare dintre noi :pup: :flower:

piatralunii
Bucatar in devenire

Mesajde piatralunii » 29/10/2008 02:46

stefy scrie:Leila cum ti-am mai zis si eu pun doar galbenusurile :hug:
Piatralunii asa am facut si eu ,am luat oala de pe foc si am pus ca tine,dar se vede ca n-a vrut,am sa fac nereu doar cu galb sa fiu sigura ca nu mi se branzaste :flower:
Sa vezi sotul azi ce mofturi :oops: ,dar e buna la gust :hug:

Si tu ai sot cu mofturi? Ce "surpriza"!
Forever Young

stefy
Bucatar

Mesajde stefy » 29/10/2008 05:49

Fetelor i-a placut sotului ciorba,a zis ca e foarte buna la gust,aparte aspectul.Multumim de reteta Piatralunii. =D>
Leila se poate sa fie si de la smantana,m-am gandit si eu la asta :hug:
[img]http://
"Nu merita sa plangi pentru nimeni,iar cei care merita nu te vor face sa plangi"

piatralunii
Bucatar in devenire

Mesajde piatralunii » 30/10/2008 02:37

stefy scrie:Fetelor i-a placut sotului ciorba,a zis ca e foarte buna la gust,aparte aspectul.Multumim de reteta Piatralunii. =D>
Leila se poate sa fie si de la smantana,m-am gandit si eu la asta :hug:

Stefy, multumesc, dar reteta nu-mi apartine, e de la mama ei, Moldova.
Forever Young

stefy
Bucatar

Mesajde stefy » 30/10/2008 09:17

Piatralunii din Moldova sunt si eu,dar sincer e prima data cand aud,fac si mananc aceasta ciorbita :hug:
[img]http://

"Nu merita sa plangi pentru nimeni,iar cei care merita nu te vor face sa plangi"

simonica37
Incepator

Mesajde simonica37 » 17/05/2009 11:06

Am facut fetelor si eu aceasta ciorbita cu mici modificari cum fac si la ciorba de burta am pus intr-un saculet de la usturoi(ca sa le pot scoate mai usor la sfirsit)foi de dafin,catei de usturoi si boabe de piper,am mai pus cubulete de gogosari murati si feliute de ardei iute.Am facut-o prima data de Sfintul Valentin,fiind ziua de nume a sotului meu am avut o gramada de musafiri.Nu a fost nevoie de prea multe complimente decit ca mi-au uscat oala.Am generat insa fara sa vreau probleme pentru cumnatica mea,care are o fiica studenta la Cluj si vine acasa numai vinerea.De cind a mincat din ciorba mea nu mai vrea sa auda de alta ciorba,spre disperarea maica-si care zice ca nu-i mai trebuie nici sa auda de ea si cu toate astea o gateste in continuare =)) =))

adry
Bucatar de elita

Mesajde adry » 25/05/2009 11:23

E in plan ciorbita asta! Am citit toate comentariile voastre si o sa tin cont de fiecare sugestie! Ma tenteaza pentru ca o vad asemanatoare cu ciorba de burta (n-am mai mancat de multi ani) si tare imi e pofta!

carla27carla
Incepator

sal

Mesajde carla27carla » 07/06/2009 01:07

foarte buna ciorbita si mie mi au uscat oala musafirii asa ca maine tre sa fac alta :flower: :flower: :master: :master:
marcy

Înapoi la “Retete preferate”